Προς το περιεχόμενο

Κλίμακες για μπλουζ αυτοσχεδιασμό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ένα μαντζόρε blues οι κλίμακες στις οποιες μπορούμε αυτοσχεδιάζουμε ειναι οι εξής:

 

α)μιξολύδιο σε καθε βαθμιδα του blues και β)blues κλίμακες που ξεκινάνε απο την 1η 2η 4η 5η και 6η βαθμίδα της κάθε τονικής επισης μπορουμε να παίξουμε μινόρε και μαντζόρε πεντατονική στην τονική κάθε κλιμακας

 

Στις blues κλίμακες καποιες νοτες θα είναι ποιο out από τις άλλες...

δεν είναι όμως φάλτσες απαραίτητα.

 

Ελπίζω να βοήθησα ;D ;D

 

Εdit: Mπορείς να αυτοσχεδιάσεις και πάνω στον κύκλο των πέμπτων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Αν θέλεις να έχεις ένα μπλουζ ύφος στους αυτοσχεδιασμούς σου, καλό είναι να "ξεχνάς" τις όποιες κλίμακες. Το μπλουζ κατά βάσιν είναι φρασεολογία που δεν ακολουθεί πιστά τους κανόνες των κλιμάκων, πολλάκις δε τις μπερδεύει κατά το δοκούν...

Για να προκύψει δημιουργικό παίξιμο και -όσο είναι δυνατό- αυθεντικές ιδέες, απέφυγε το προφανές, είτε σε επίπεδο νοτών, είτε σε χρόνου.

Μη φοβάσαι τα διαστήματα ημιτονίου, δοκίμασε να "πηδάς" νότες κι όχι να τις παίζεις συνέχεια στη σειρά, ως επίσης και "μισά" σηκώματα.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας. Με αγχώνει το γεγονός ότι σε κάθε συγχορδία πρέπει να περάσω τόσες διαφορετικές κλίμακες. Μερικές φορές τα ακκορντα περνάνε τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνεις να σκεφτείς...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας. Με αγχώνει το γεγονός ότι σε κάθε συγχορδία πρέπει να περάσω τόσες διαφορετικές κλίμακες. Μερικές φορές τα ακκορντα περνάνε τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνεις να σκεφτείς...

 

 

Xαχαχα!όχι ρε δε χρειάζεται να αλλάζεις κλίμακα σε κάθε συγχορδία :P :P

Και αυτό που λέει ο ez από πάνω θα το αποκτήσεις με την εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ η αλήθεια είναι ότι είχα αγχωθεί... :). Αν δηλαδή παίξω απλά τη ματζόρε και μινόρε μπλουζ της τονικης θα είμαι εντάξει;

 

Ναι αρκεί να είναι πεντατονικές(ταιριάζουν σε όλα σχεδόν) και είσαι καλυμμένος.Επίσης στις μινόρε το b13 δεν ταιριάζει,ακούγεται φάλτσο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

longshadow πολυ ωραιο διαγραμμα , ειναι απο καποιο site η απο καποιο βιβλιο , αν μπορεις πες μου που το βρηκες σε παρακαλω ;)

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

longshadow πολυ ωραιο διαγραμμα , ειναι απο καποιο site η απο καποιο βιβλιο , αν μπορεις πες μου που το βρηκες σε παρακαλω ;)

 

Απλά είχα αναζητήσει στο google εικόνες για... "pentatonic scale".

(Τώρα που ξανακάνω όμως την αναζήτηση, με μιά πρώτη ματιά δεν βλέπω να μου βγάζει την εικόνα αυτή.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η σημασια της Root note ? Kατα καποιο τροπο πρεπει να τελειωνει η φραση σε αυτην ?

 

Τίποτα δεν ''πρέπει''.Είναι στανταράκι πάντως να ξεκινάς τις φράσεις σου από την root note.Πχ στην Λα blues κλίμακα να ξεκινάς να χώνεις τα licks σου από έβδομο τάστο της ρε χορδής.Τουλάχιστον εμένα τις μέρες που δεν έχω φαντασία πάντα με βοηθάει.Στο youtube βρίσκεις άπειρα μαθήματα και συμβουλές.Επίσης μάθε την σε όλη την ταστιέρα και δούλεψε αυτί.Προσωπικά όταν άρχισα να απομακρύνομαι από το παπαγάλισμα του guitar pro και σταμάτησα να παίζω μόνο με τα μάτια είδα μεγάλη αλλάγη.

 

+1 στον ez

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου