Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη δεύτερης λυχνίας στο Silver Dragon της Rocktron


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους. Πρόσφατα απέκτησα το distortion λαμπάτο πετάλι Silver Dragon της Rocktron και είμαι πλήρως ικανοποιημένος από τον ήχο της. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι κατά πρώτον αν η 12AX7 λυχνία που έχει μπορεί να αντικατασταθεί με άλλου είδους λυχνίας και κατά δεύτερον αν θα ήταν εφικτό το μοντάρισμα του πεταλιού με την προσθήκη μιας δεύτερης 12AX7 ή άλλης λυχνίας (εφόσον τη δέχεται το πετάλι, πράγμα που απαντά την πρώτη μου ερώτηση). Ρωτάω για δεύτερη λάμπα καθώς θα ήθελα έναν ακόμα πιο "λαμπάτο" ήχο (χωρίς εννοείται να αγοράσω άλλη πεταλιέρα).

 

Παραθέτω και link με τα χαρακτηριστικά του πεταλιού, που ίσως βοηθήσει:

 

http://www.musiciansfriend.com/guitars/rocktron-silver-dragon-tube-distortion-pedal

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη σου ερώτηση δεν μπορώ να σε βοηθήσω, μιας και το πετάλι απλά το έχω δοκιμάσει αλλά χωρίς να προχωρήσω σε κάτι τέτοιο. Όλες οι υπόλοιπες διπλοτρίοδοι της ίδιας οικογένειας (http://en.wikipedia.org/wiki/12AX7#Similar_twin-triode_designs) μπορούν να τοποθετηθούν αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψει το πετάλι. Πιθανότατα ναι αλλά το gain θα είναι μικρότερο, και ίσως να μην ακούγεται ωραίο σε crunchy ήχους. Μερικά παρόμοια λαμπάτα πετάλια το καταφέρνουν αυτό με λυχνίες μικρότερου gain, άλλα πάλι όχι.

 

Όσον αφορά στη δεύτερή σου ερώτηση, τι εννοείς ακριβώς "πιο λαμπάτο ήχο"? Επιπλέον, θεωρητικά όλες οι τροποποιήσεις είναι εφικτές αλλά θα συνεπαγόταν μια τόσο μεγάλη, ακριβή και δύσκολη επέμβαση που θα ήταν μάλλον άχρηστο (αν υποθέσουμε ότι έβρισκες και κάποιον να την αναλάβει). Αν στην ουσιαστικά εντελώς νέα σχεδίαση του κυκλώματος η δεύτερη λυχνία προσέθετε το gain της στην πρώτη, το συνολικό gain και το noise floor θα ανέβαινε αρκετά, κάτι που και πάλι δεν ξέρω αν θες. Αν τη θες απλά σαν επιπλέον κανάλι, αυτό θα μπορούσε να γίνει ήδη και με την μία λυχνία που διαθέτει το πετάλι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, ο "λαμπάτος" ήχος δεν είναι αθροιστικό αποτέλεσμα του πλήθους των λυχνίων στο κύκλωμα. Κοινώς, x λάμπες δεν κάνουν τον ήχο λιγότερο λαμπάτο από x+1 λάμπες. Άρα, μην σκάς μ' αυτό.

 

Δεύτερο, το να βάλεις δεύτερη λάμπα σε ένα κύκλωμα με μια δεν είναι απλό modάρισμα, είναι ολόκληρη αλλαγή. Not an easy task.

 

Θα σου πρότεινα να παίξεις με την μια λάμπα κάνοντας αλλαγές και κρατώντας αυτήν που σου αρέσει. Μια JJ ECC83/12AX7 Gold Pin θα είναι ότι πρέπει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας καθώς με καλύψαν πλήρως. Νόμιζα ότι "ο "λαμπάτος" ήχος δεν είναι αθροιστικό αποτέλεσμα του πλήθους των λυχνίων στο κύκλωμα" όπως μάντεψε ο theoctapus. Όσο για την ενημέρωση του μεγάλου κόστους ευχαριστώ πολύ bloody_sunday. Θέλω περισσότερο gain βασικά οπότε ψάχνω μία λυχνία που 8α μου το προσφέρει (και υπέθεσα ότι 2 μαζί θα μου το έδιναν, αλλά απ' ότι φαίνεται έκανα λάθος!!). Η JJ ECC83/12AX7 Gold Pin κάνει αυτή τη δουλειά? Ευχαριστώ και πάλι παίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο όντως μπορούν να στο δώσουν, όπως οι cascading gain stages στους ενισχυτές (η μια προενισχύτρια λυχνία να προσθέτει το gain της στην επόμενη) αλλά το πετάλι έχει σχεδιαστεί για μια... Αν θες περισσότερο gain μπορείς να τοποθετήσεις πριν από το Rocktron ένα πετάλι boost, οverdrive ή ακόμη και distortion. Mε το gain, με το αυξημένο volume τους ή με συνδυασμό αυτών των δυο θα παραμορφώσουν ακόμη περισσότερο το Rocktron.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δοκίμασα το boost-άρισμα με 2 διαφορετικά πεταλάκια distortion και δυστυχώς αλλοίωναν κατά πολύ τον ήχο του roctron. Για boost pedal, πάντα το σκεφτόμουν, απλώς ήθελα στην αρχή να μάθω το θέμα με τις 2 λυχνίες πρωτού αποφασίσω τι θα κάνω σε περίπτωση που είναι δύσκολο ή και αδύνατο. Αν μία άλλη λυχνία δεν μου δίνει αυτό που θέλω θα προχωρήσω αναγκαστικά στην αγορά booster. Ωστόσο, η προσθήκη distortion pedal σαν booster θα μπορούσε να προσφέρει το κάτι παραπάνω αν και το boost distortion pedal ήταν λαμπάτο, ή θα "έθαβε" το rocktron??

 

TNX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό ότι καταλαβαίνω θες να διατηρήσεις τον ηχητικό χαρακτήρα του Rocktron, απλά με περισσότερο gain, και δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα όταν χρησιμοποιείς πεταλάκια distοrtion για αυτό το σκοπό. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάτι που δεν προσθέτει το δικό του gain (είτε λαμπάτο, είτε solid state) αλλά μονάχα "πουσάρει", όπως ένα clean boost ή έστω ένα overdrive σε πολύ ήπιες ρυθμίσεις. Μπορείς να δοκιμάσεις κάτι φτηνό και ποιοτικό όπως πχ. το MXR Custom Audio Electronics Line Driver...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δοκίμασα το boost-άρισμα με 2 διαφορετικά πεταλάκια distortion και δυστυχώς αλλοίωναν κατά πολύ τον ήχο του roctron. Για boost pedal, πάντα το σκεφτόμουν, απλώς ήθελα στην αρχή να μάθω το θέμα με τις 2 λυχνίες πρωτού αποφασίσω τι θα κάνω σε περίπτωση που είναι δύσκολο ή και αδύνατο. Αν μία άλλη λυχνία δεν μου δίνει αυτό που θέλω θα προχωρήσω αναγκαστικά στην αγορά booster. Ωστόσο, η προσθήκη distortion pedal σαν booster θα μπορούσε να προσφέρει το κάτι παραπάνω αν και το boost distortion pedal ήταν λαμπάτο, ή θα "έθαβε" το rocktron??

 

TNX

 

Θέλεις μάλλον ένα clean booster για να έχεις περισσότερο lead και gain. Τη 12AX7 καλό θα ήταν να μην την αλλάξεις χωρίς να το ψάξεις λίγο περισσότερο. Κι εγώ είχα αλλάξει μερικές 12ΑΧ7 σε ένα Akai tube od και το αποτέλεσμα ήταν κάθε φορά διαφορετικό σε χροιά και gain... Μάλιστα μία μικροφώνιζε κιόλας. Άρα θέλει πειραματισμό για να διαλέξεις την καλύτερη για το πετάλι σου.

Ώς προς τη μόντα, δε χωρά ούτε αντέχει μια 2η 12ΑΧ7 το πετάλι. Όμως, ένας ηλεκτρονικός θα μπορούσε να σου προσθέσει gain και lead ή να αλλάξει το eq του πεταλιού με απλές αλλαγές δυο αντιστάσεων, μερικών πυκνωτών κλπ. που κοστίζουν πολύ λιγότερο από όποια άλλη μόντα στο κύκλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δοκίμασα το boost-άρισμα με 2 διαφορετικά πεταλάκια distortion και δυστυχώς αλλοίωναν κατά πολύ τον ήχο του roctron.

Ποια Distortion πετάλια δοκίμασες?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα το Behringer UM100 που είναι κλώνος του Boss Metalzone (αν δεν κάνω λάθος), το Ibanez Soundtank ClassicMetal και σήμερα δοκίμασα επιπλέον το κλασικό Boss DS-1 και ένα MXR δεν θυμάμαι ποιο όμως. Σε ΚΑΝΕΝΑ δεν έβαλα το gain πάνω από το 1, αλλά δεν boost-αραν μονάχα, έδιναν και gain.

Χθες που ήμουν στη δουλειά μου ήρθε η αναλαμπή για το boostar-ισμα με overdrive, αλλά επειδή δεν διαθέτω και δεν ξέρω κάποιον να δανειστώ δεν θέλω να αγοράσω και άμα δεν μ' αρέσει να παλεύω να το πουλήσω. Αλλά άμα δεν δοκιμάσω δεν θα μάθω. Οπότε ή booster ή overdrive. Ακούω τις γνώμες σας φίλοι μου, υπέρ και κατά.

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου