Προς το περιεχόμενο

μικροφωνο για κλαρινετο


moderato

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,ψαχνω για ενα σχετικα φθηνο μικροφωνο για ηχογραφηση κλαρινετου.

Τι πρεπει να ειναι πυκνωτικο ή δυναμικο? και τι πολικο διαγραμμα πρεπει να εχει?

Η τιμη καλο θα ηταν να μην ξεπερναει τα 250 ευρω.

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο offtopic αλλά ενδιαφέρον.Κάποτε έτυχε να παίζω με κάποιον πολύ καλό επαγγελματία Κλαριτζή ο οποίος έφτιαχνε τα μικρόφωνα( κάψες) για το κλαρίνο μόνος του απο μικρόφωνο κινητού τηλεφώνου.Δε ξέρω πώς το έκανε αλλά ο ήχος ήταν πολύ καλός.Στην περίπτωση σου έχω τη γνώμη ότι χρειάζεσαι δυναμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πνευστα τεραστιο ρολο (οπως αλλωστε και σε ολα τα οργανα) εχει και ο ΤΡΟΠΟΣ που θα ηχογραφησεις δηλ. η ΘΕΣΗ του μικροφωνου

 

http://www.akg.com/site/product_tipps/powerslave,id,19,nodeid,2,_language,EN.html

 

θα χρησιμοποιησεις φυσικα ενα πυκνωτικο μικροφωνο.

 

τα δυναμικα μικροφωνα στο στουντιο προσωπικα θα τα χρησιμοποιουσα μονο σε δυνατα πνευστα (σαξοφωνα κτλ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα σου πρότεινα πρίν δώσεις 250 ευρώ για μικρόφωνο να πάς να ηχογραφήσεις με μερικα μικρόφωνα για κανα δίωρο σε κάποιο καλό στούντιο με πολλές επιλογές μικροφώνων για να δείς τί μπορεί να σου κάνει καλύτερα. Θα δώσεις 20-30 ευρώ αλλά σίγουρα θα αισθάνεσαι πιο ασφαλής για την τελική επιλογή σου.

 

Στα κλαρίνα υπάρχουν και κάποιοι που προτιμούν δυναμικά για λιγότερο "κλίκ'" από τα κλειδιά. Επίσης κάποια πυκνωτικά σίγουρα θα τονίζουν πολύ τον ήχο από το γλωσσίδι. Γι αυτό και πάλι προτείνω δοκιμές.

 

Επίσης κάποιος έμπειρος sound engineer θα σε συμβουλέψει και για το καλύτερο mic placement. Οι περισσότεροι ηχογραφούν με το μικρόφωνο πάνω από το στέλεχος αν δεν κάνω λάθος και όχι κοντά στην καμπάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις, η λυση που προτεινεις φιλε μου για το στουντιο θεωριτικα ειναι σωστη, αλλα οσο και αν ακουγεται περιεργο ως ''φρεσκος'' μπαμπας το προβλημα δεν

ειναι τα 20-30 ευρω αλλα ο σχεδον ανυπαρκτος προσωπικος χρονος,εξαλου δεν ειμαι

επαγγελματιας μουσικος αλλα χομπιστας.

Ο μαγνητης που λες ανεβαζει το κοστος πολυ γιατι θα πρεπει να γινει τρυπα στο ''βαρελακι'' και να βιδωθει επανω αυτο δεν ξερω να το κανω οποτε θα πληρωσω και την

εργασια,τελος παντων θα το ψαξω λιγο ακομα,να εισται καλα.

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου