Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι τα "τραγούδια της παρέας"?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

... και λες "παιδιά σόρρυ μόνο μπλουζ γουστάρω" και παρατάς κάτω τη κιθάρα και αγκαλιάζεις τη κοπέλα που με θαυμασμό βλέπει τον καλλιτέχνη κιθαρίστα που ξέρει να διασκεδάζει τον κόσμο χωρίς να υποχωρεί στα πιστεύω του.

 

Το ζευγάρι φιλιέται με φόντο την πανσέληνο.

 

Zoom out.

 

The end

 

Βάλε και  τον Λάκη σκηνοθέτη ....

Πολλά λεφτά το βλέπω στο φλυτζάνι.

 

 

 

 

 

 

 

 

On topic

 

Είμαι παραλία, κιθάρα τζάμπομπεμπέ, ρεπερτόριο το playlist από πρόσφατο μεταλοκαφρολάιβ.

 

Σκάει τύπος που γουστάρει (έτσι δείχνει) ....

Κάθε δεύτερο ρεφρέν , Τι ρωτούσε ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ;

 

 

 

 

 

Παίζω και εγώ κιθάρα ,Χατζηγιάννη παίζεις ; να κεράσω ;  σοκολατίτσα ;

 

Και η παραλία γεμάτη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον ΚΩΣΤΑ!!!!!!

 

Εγώ θα σου δώσω μία άλλη συμβουλή. Αυτό προϋποθέτει όμως να έχεις πείσει τον περίγυρό σου ότι ξέρεις να παίζεις κιθάρα.

Το πώς θα το κάνεις δεν ξέρω, προσαρμόσου με τις συνθήκες. Π.χ ψήσε τον από πάνω (SF) να βγει μια φωτογραφία μαζί σου και να σου δίνει μια tele , που της έχει αλλάξει τον αδόξαστο (custom-άρισμα λέγεται αυτό στα Ελληνικά ;D) .

Αφού λοιπόν την δουν όλοι την φώτο (π.χ Facebook), και πολιτογραφηθείς ως κιθαρίστας μετά πρόσεξέ με (heed me now). ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΠΟΤΕ  ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΚΟΣΜΟ. Όσο και να σε παρακαλούν, όσο και να μερακλώσεις….δεν πιάνεις κιθάρα.

Αντ’ αυτού θα λές: «η κιθάρα για μένα είναι κάτι πολύ προσωπικό, και παίζω μόνο για εμένα ή για ξεχωριστά άτομα»! ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ, αυτόματα θα θελήσουν να ενταχθούν στην κατηγορία «ξεχωριστό πρόσωπο» . Αφού λοιπόν θα απομονωθείτε κάποια στιγμή με το άλλοθι να «της παίξεις κιθάρα» , φυσικά θα κάνετε άλλα πράγματα. Μετά δε από "τα άλλα πράγματα" κανείς δεν έχει διάθεση ούτε να παίξει , ούτε να ακούσει κιθάρα :D. Trust me το σύστημα δουλεύει. Τι κερδίζεις με αυτό;

1ον Δεν χρειάζεται να μάθεις κανένα τραγούδι,

2ον Καλλιεργείς τον προσωπικό σου μύθο και

3ον περισσότερες κατακτήσεις από τον οιοδήποτε που ιδροκοπάει να μάθει να παίζει μπας και…  ;D

 

Μιλάμε για μελέτη σε βάθος ;D Respect!

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μοναδική μου απόπειρα να παίξω κιθάρα στην παραλία για την "παρέα", προ αμνημονεύτων χρόνων, στη μακρινή ηλικία των 18, είχα τρελό κόλλημα με το Σαββόπουλο και έπαιζα μόνο δικά του τραγούδια. 8)

Τρελή ξενέρα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε οταν ημουν νεος αντιμετωπισα κι εγω ενα τετοιο διλημμα...

Ηξερα πολλα κομματια χεβι μεταλ αλλα κανενα "της παρεας"...

Ειχαμε παει για καμπινγκ λοιπον και ενα παλικαρι ειχε μαζι του μια ακουστικη κιθαριτσα...

Επαιζε λοιπον αυτα της παρεας και ειχαν ολοι καπως γλαρωσει απο την εντεχνιλα...καποιος ανεφερε οτι παιζω κι εγω κιθαρα και μου ζητησανε να παιξω...

Εβγαλα ενα διευρο για πενα και επαιξα το ride the sky των helloween στην ακουστικη...

Μεχρι και βιντεο με βγαλανε...

 

Ξεκολλα ρε που θα μαθεις μλκ για τα γκομενακια....

Εμεις ειμαστε μεταλλαδες...

Αν θελουν μελατους να ψαξουν αλλου...

Αιντε μπραβο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τα ξεκαθαρίσουμε: Δεν αυτοχαρακτηρίζομαι "Μεταλάς κιθαρίστας" γιατί α) δεν είμαι μεταλάς και β) δεν είμαι κιθαρίστας, απλά α) ακούω μέταλ και β) παίζω κιθάρα. Δεν ακούω μόνο μέταλ όμως, ακούω ό,τι με εμπνέει και μου αρέσει, είτε αυτό είναι Miles Davis και Bob Dylan είτε Dream Theater και Ozzy.. Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν το κάνω για τα "γκομενάκια".. ;) Άλλωστε, η τεχνική LΚ είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα και ανυπομονώ να την δοκιμάσω αν θέλω να ρίξω καμιά γκόμενα... ;D Μου ψιλοαρέσουν οι Πλιάτσικας, Παπακωσταντίνου, Πυξ Λαξ, Κατσιμιχαίοι, Μαχαιρίτσας και λοιποί οπότε δεν το κάνω εντελώς καταναγκαστικά, απλά ρώτησα ποιά τραγούδια αυτών (και άλλων τέτοιων) είναι πιθανό να ξέρει μια παρέα έτσι ώστε να παίξω κάνα δυό, να περάσει η ώρα, να σταματήσουν να με πρήζουν και αυτοί (και να μου μείνει και ένα ρεπερτόριο για ώρα ανάγκης ;))

 

Είμαι παραλία, κιθάρα τζάμπομπεμπέ, ρεπερτόριο το playlist από πρόσφατο μεταλοκαφρολάιβ.

 

Σκάει τύπος που γουστάρει (έτσι δείχνει) ....

Κάθε δεύτερο ρεφρέν , Τι ρωτούσε ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ;

 

 

 

 

 

Παίζω και εγώ κιθάρα ,Χατζηγιάννη παίζεις ; να κεράσω ;  σοκολατίτσα ;

 

Και η παραλία γεμάτη ...

 

Σου ζήτησε και αυτόγραφο? ;D

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μοναδικη φορα που βρεθηκα σε αυτη την θεση, δηλαδη παραλιες, κιθαρες και σουξου μουξου, ήμουν φοιτητης πιτσιρικας στις φοιτητικες κατασκηνωσεις στο Ποσειδι Χαλκιδικης, μια μεγαλη παρεα και εγω και ενα φιλαρακι μονο να ξερουμε να γρατζουναμε.

Αντε ρε Γιαννη, του ειπα, κανε την παλικαρια και παιξε....

Για ολο το βραδυ "επαιζε" και τον επρηζαν παιξε αυτο, εκεινο και το αλλο.

Εκμεταλλευομενος βεβαια ολο το κλιμα και το "σιροπι" και εχοντας ολο το χρονο και χερια ελευθερα, εφυγα διπλός εκεινο το βραδυ, ενω το φιλαρακι ο συνονοματος Γιαννακης σκασμενος απο τις παραγγελιές και μόνος...

 

Συμφωνώ με τον ΚΩΣΤΑ!!!!!!

 

Εγώ θα σου δώσω μία άλλη συμβουλή. Αυτό προϋποθέτει όμως να έχεις πείσει τον περίγυρό σου ότι ξέρεις να παίζεις κιθάρα.

Το πώς θα το κάνεις δεν ξέρω, προσαρμόσου με τις συνθήκες. Π.χ ψήσε τον από πάνω (SF) να βγει μια φωτογραφία μαζί σου και να σου δίνει μια tele , που της έχει αλλάξει τον αδόξαστο (custom-άρισμα λέγεται αυτό στα Ελληνικά ;D) .

Αφού λοιπόν την δουν όλοι την φώτο (π.χ Facebook), και πολιτογραφηθείς ως κιθαρίστας μετά πρόσεξέ με (heed me now). ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΠΟΤΕ  ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΚΟΣΜΟ. Όσο και να σε παρακαλούν, όσο και να μερακλώσεις….δεν πιάνεις κιθάρα.

Αντ’ αυτού θα λές: «η κιθάρα για μένα είναι κάτι πολύ προσωπικό, και παίζω μόνο για εμένα ή για ξεχωριστά άτομα»! ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ, αυτόματα θα θελήσουν να ενταχθούν στην κατηγορία «ξεχωριστό πρόσωπο» . Αφού λοιπόν θα απομονωθείτε κάποια στιγμή με το άλλοθι να «της παίξεις κιθάρα» , φυσικά θα κάνετε άλλα πράγματα. Μετά δε από "τα άλλα πράγματα" κανείς δεν έχει διάθεση ούτε να παίξει , ούτε να ακούσει κιθάρα :D. Trust me το σύστημα δουλεύει. Τι κερδίζεις με αυτό;

1ον Δεν χρειάζεται να μάθεις κανένα τραγούδι,

2ον Καλλιεργείς τον προσωπικό σου μύθο και

3ον περισσότερες κατακτήσεις από τον οιοδήποτε που ιδροκοπάει να μάθει να παίζει μπας και…  ;D

 

AΠΑΙΧΤΟΣ ΛΕΜΕ... (κυριολεκτικα) ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δεκαετία του 80 είχε έρθει στο χωριό μου ενας δάσκαλος κιθάρας και ένας δάσκαλος καρατε.Ενώ είχαμε αποφασίσει να πάμε να μάθουμε κιθάρα κάποιοι μετάνιωσαν και πήγαν να μάθουν καράτε.Ετσι μια μέρα ένας φίλος πήγε να πάρει απο το σπίτι έναν άλλο φίλο που είχε δηλώσει ότι θα πάει κιθάρα.Φτάνοντας στο σπίτι ρωτάει τη  μάνα του .Θεία Βούλα που είναι ο Χρήστος?Θα έρθει για κιθάρα?Και τότε του λέει αυτή¨:ΑΑ! Ο Χρήστος δε θα έρθει κιθάρα θα πάει να μάθει καράτε.Και τότε ο φίλος μου λέει την θεική απάντηση.

 

Καλά ρε θεία Βούλα και αν πάει ο Χρήστος με καμία γκόμενα στη παραλία τι θα της παίζει?Καράτε? ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε θεία Βούλα και αν πάει ο Χρήστος με καμία γκόμενα στη παραλία τι θα της παίζει?Καράτε? ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

 

Απίστευτος    ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ''τραγούδια της παρέας'' ευχαρίστως να σου τα έλεγα αν ήξερα την παρέα σου  ;D

 

Εμένα η παρέα μου μπορεί είναι goth-άδες, δεν νομίζω να τους αρέσει ο Νίκος Μήχας... ;D

 

Πέρα από την πλάκα, δεν υπάρχει σοβαρή απάντηση στην ερώτησή σου , και κάποιος από άλλο πλανήτη θα μπορούσε να μαντέψει ποια κομμάτια είναι αυτά που αρέσουν σε μια παρέα που ακούει κυρίως mainstream πράγματα, εξού και η αφίσα με τα πρόστιμα  ;D (εξάλλου απάντησες και εσύ ο ίδιος στον ευατό σου στο πρώτο σου ποστ).

 

Το θέμα είναι αν είσαι διατεθιμένος να κάνεις ''συμβιβασμούς'' (όχι μόνον εσύ, όλοι οι φίλοι σου) για να περνάτε ΟΛΟΙ καλά σαν μια όμορφη παρέα. Σήμερα, παίξ'τους Χατζηγιάννη και Πυξ Λαξ στην κιθάρα, αύριο πάτε σε ένα rock bar  για μπύρα και ού το καθεξής. Μην σκέφτεσαι ότι θα ''κριθείς'' καλλιτεχνικά γι'αυτό που κάνεις, στην παρέα σου παίζεις, όχι στο νόιζ η στο Terra Vibe, η διαφορά μεταξύ αυτού που ισχύει από αυτό που νομίζει μια μέση γκόμενα όταν της λες ''είμαι κιθαρίστας'' είναι έτσι κι αλλιώς...χαώδης...

 

Βρες mainstream κομμάτια που να αρέσουν στους άλλους και σε σένα, ή τουλάχιστον που να μην ''συχτηρίζεις'' από μέσα σου όταν τα παίζεις. Σίγουρα όλο και κάποια θα υπάρχουν που να πληρούν τους 2 παραπάνω όρους, αλλά αυτά τα γνωρίζεις εσύ και όχι εμείς. Αν σου πει κάποια στην παρέα να παίξεις το Να μ'αγαπάς ΦΥΣΙΚΑ το ΑΡΝΕΙΣΑΙ 1) Για να μείνουμε στο πνεύμα του ποστ του LK 2) Γιατί ΠΟΤΕ δε κάνουμε ΟΛΑ τα χατήρια στις γυναίκες 3) ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι τόσο ΑΝΩΜΑΛΟΣ να παίξει αυτό το κομμάτι  ;D

 

Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να είσασταν ντουέτο με έναν φίλο σου, ώστε κάποιος να παίζει και κάνα γέμισμα, lick, φράση, σόλο κ.τ.λ. (ΠΟΛΥ πιο αισθητικό το αποτέλεσμα από τον κάθε άμπαλο τρομπαδούρο της παραλίας που δεν ξέρει γρι..)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου