Προς το περιεχόμενο

Σκάψιμο του χρώματος και refinish σε κιθάρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

θέλω να ξαναβάψω τη κιθάρα μου, ποιοί είναι οι καλοί μάστορες στην αθήνα που μπορούν να το κάνουν αυτό??

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Φιλικά,

Μιχάλης

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μιχάλη, λίγο βιαστικούλης δεν είσαι? Έχεις την απαίτηση 15Αύγουστο μεσάνυχτα να είναι κόσμος στο forum και να σου απαντήσουν και σε μία ώρα μέσα? Τσκ τσκ τσκ...

 

Anyway, μιας και είμαι περαστικός, μπορώ μόνο να συστήσω αυτούς που έχω δει (πολλές) δουλειές τους, τον εξής ένα, τον Κώστα Κακανιάρη.

 

Δεν αμφιβάλλω ότι μπορούν και άλλοι μάστορες να το κάνουν, εξαρτάται για τι δουλειά ψάχνεις. Είναι ακριβή η κιθάρα? Τι βάψιμο έχεις στο μυαλό σου? Πόσο σύντομα τη θέλεις? Μήπως σκέφτεσαι για νίτρο? Γενικά το refinish σε μια κιθάρα, αν γίνει σωστά, ΔΕΝ στοιχίζει λίγο και πρέπει να έχεις πολύ συγκεκριμένο αποτέλεσμα υπόψιν σου. Καλή επιτυχία εύχομαι ό,τι και να αποφασίσεις πάντως.  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ξεχάσει οτι κανένας δεν θα είναι online.

 

Η κιθάρα είναι μαύρη Ibanez, αλλά με έχει κουράσει το μαύρο και σκέφτομαι, ή να τη ξύσω ώστε να φανεί το ξύλο και απο πάνω να ρίξω κανένα oil finish, η κανένα βερνίκι αλλιώς θα πάω στο άλλο άκρο και θα την βάψω neon green.

 

Τον συγκεκριμένο μάστορα τον έχω ξανακούσει, αλλά δεν έχω δεί δουλειά του και ούτε έχω μιλήσει μαζί του, για να ξέρω τιμές, χρόνο κλπ.

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ατομα στην Αθηνα γνωριζω που κανουν σωστα τη συγκεκριμενη δουλεια.

Ο Κωστας Κακανιαρης και ο Πανος Οικονομακης. Πιθανοτατα υπαρχουν και αλλοι..Απλα με τους συγκεκριμενους 2 εχω συνεργαστει αρκετα και εχω δει αρκετα δειγματα της δουλειας τους..Μπορω να στους προτεινω ανεπιφυλακτα..

Απο οσο γνωριζω οι περισσοτεροι που ασχολουνται με το service οπως Jimmy's,Κουρμπης,Καγμακης κλπ συνεργαζονται με τον Κακανιαρη για τα βαψιματα διοτι κανει αποκλειστικα αυτη την δουλεια.

Ο Οικονομακης δε κανει αυτονομα ολες τις διεργασιες που μπορει να υπαρχουν στο εκαστοτε οργανο,δλδ απο service και βαψιμο ως και custom κατασκευη απο την αρχη.

Στο site του 2ου υπαρχει πληρης τιμοκαταλογος για ολες τις εργασιες.

http://enigmagt.gr/

Απλα οπως ανεφερε και ο genius loci ειναι αρκετα ακριβη η διαδικασια και μερικες φορες ακριβοτερη απο ενα ολοκληρο οργανο..Οποτε τσεκαρεις και αποφασιζεις.

Alex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χωρίς να θέλω να θίξω την επαγγελματική υπόσταση κάποιου άλλου μάστορα, ο Κωστας Κακανιαρης είναι μονόδρομος- τουλάχιστον για εμένα.

Τον γνωρίζω περισσότερο από δύο δεκαετίες και το όνομα του είναι το σημείο αναφοράς στα βαψίματα μουσικών οργάνων στην Ελλάδα.

 

Για περισσότερες πληροφορίες www.jokerguitars.gr   

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

 

Σίγουρα κάποια στιγμή θα πάρω τηλέφωνο για πληροφορίες.

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

 

Σίγουρα κάποια στιγμή θα πάρω τηλέφωνο για πληροφορίες.

 

Ρίξε μια ματιά και στα θέματα στο τέλος της σελίδας. Αν τελικά δεν έχεις "επαγγελματικές" απαιτήσεις για το συγκεκριμένο βάψιμο, μπορείς να βρεις καλές DIY ιδέες και πληροφορίες για εργαλεία και αναλώσιμα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου