Προς το περιεχόμενο

DIY cabinet simulator (cab sim)?


IraklisZS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα!

 

χρειάζομαι μια λύση για απ'ευθειας ηχογράφηση κατευθείαν στην καρτα ήχου.

έψαξα για cab simulators, αλλά σύντομα αποφάσισα να βρω κάτι που να μη μου κοστίσει πολλά, οπότε στράφηκα στο DIY.

 

το πιο εντυπωσιακό τόσο απο τα γραφόμενα στο σχετικο άρθρο αλλά και απο πλευράς αξιολόγησης χρηστών ήταν το Condor cab sim:

http://www.runoffgroove.com/condor.html

 

στη συνεχεια σκέφτηκα πως χρησιμοποιώ 1x12 cabs και δεν προβλέπεται να χρησιμοποιήσω 2x12 ή 4x12 σύντομα. το condor αναφερει οτι προσομοιάζει 4x10 openback cab οπότε φοβάμαι μηπως τελικά αυτό που ακούω και ρυθμίζω τα πετάλια μου για τον ενισχυτή τελικα δεν έχει πολλή σχέση με το direct του condor.

 

επίσης θα ηταν χρήσιμο να μπορώ να να έχω μια έξοδο για να δινω στον ενισχυτη και μια για την καρτα ήχου, ωστε να γράφω ταυτόχρονα και εσωτερικα και εξωτερικά και να τα μιξάρω με όποιο ποσοστό θέλω εγώ.

αυτό μάλλον πετυχαίνεται μια χαρά με ένα ενεργό splitter σαν αυτό πριν απο τον cab simulator:

http://www.muzique.com/lab/splitter.htm

αλλά αν έχετε καποια λυση να προτείνετε που έχει ήδη τη δυνατότητα, ακόμα καλύτερα ;)

 

μάλλον το condor θα το φτιάξω ούτως ή άλλως, αλλά είπα να ρωτήσω και τους πιο εμπειρους. Γνωρίζετε κάποιο εναλλακτικό κυκλωμα? ακόμα καλύτερα αν έχετε υλοποιήσει κάποιο εναλλακτικό, οι εντυπώσεις σας θα μου ειναι πολύ χρησιμες :)

 

ευχαριστώ! ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου