Προς το περιεχόμενο

Ήρθε το Cubase 13!


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

 

Σκέφτομαι καιρό τώρα να πάω από το Reaper στο Cubase, δεν το έχω κάνει για 3 λόγους:

- Συνήθεια στο custom workflow που έχω φτιάξει στο Reaper.

- Θα πέσει κλάμα στο migration των projects που έχω στο Reaper (καμιά 30αριά).

- Τελευταία φορά που δοκίμασα Cubase (Elements), ήταν αισθητά πιο βαρύ για το σύστημά μου.

 

Παρ'όλα αυτά μου αρέσει το workflow που βλέπω και κάποια πράγματα είναι αισθητά πιο εύκολα/intuitive σχετικά με midi, piano roll, mix console.

 

Στα αρνητικά ότι με χαλάει λίγο το UI στο 13, σε σχέση με το 12.

 

Ας κάνουμε κουβεντούλα.

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνατά σημεία του Κιουμπέις ΠΡΟ. Τονίζω το ΠΡΟ, γιατί παρακάτω δεν υπάρχουν.

 

PLE, LE. Το PLE είναι ένα "μίνι προγραμματιστικό περιβάλλον" που μπορούμε να ορίσουμε φίλτρα και ενέργειες για στοιχεία του πρότζεκτ. Π.χ. "Όσα τρακς έχουν χρώμα ΜΠΛΕ, κάντα mute" ή "Όσα track έχουν χρώμα MΩΒ, να συνδεθούν στο group με όνομα Brass." κτπ κτπ.

 

Το LE είναι το ίδιο πράγμα για MIDI. "Κάθε δεύτερη νότα ρίξε το βελόσιτυ κατά 40%". "Όσες νότες είναι στο 3,5 του μέτρου με διάρκεια μικρότερη από x, σβήστες". Τέτοια πράγματα.

 

Εκτενές midi editing, με δυνατότητες preseting των Layout των controller, ώστε με ένα πλήκτρο π.χ. να γυρίζεις από εκεί που πειράζεις το pitchbend μόνο του, και να πειράζεις CC1, CC11, CC13. Με άλλο πλήκτρο να γυρίζεις σε editing articulation, δυναμικών και velocity. Ενώ πάντα φαίνονται τα event φυσικά.

 

Κοντρολ ρουμ. Αν δεν έχεις πολλές εξόδους και πολλά ζευγάρια ηχείων, δε σε αφορά. Όμως είναι δυνατό εργαλείο.

 

Κι άλλα πολλά. Αν όλα αυτά τα κάνεις ήδη με αποδεκτή ταχύτητα, δεν υπάρχει λόγος να στραφείς στο Cubase.

 

Για το 13 ειδικότερα.

 

- Εκτός από κάποια πλαγκιν που δεν δοκίμασα ακόμα (2 κομπρέσσορες και 2 eq χαρακτήρα, κι ένα εξειδικευμένο vocal chain), θα σταθώ στις βελτιώσεις workflow.

 

- Μπήκε Range Tool στο Key Editor. Που αυτό θα έπρεπε να υπάρχει ανέκαθεν, αλλά τέλος πάντων. Είναι πάαααρα πολύ εξυπηρετικό. Τέρμα το ψάρεμα νοτών σε παραλληλόγραμμα.

 

- Επανήλθε το mono/stereo switch στα τρακ. Με ένα πάτημα του κουμπιού αλλάζει η διαμόρφωση του καναλιού.

 

- Μπήκε ταπ τέμπο στην ένδειξη στο τρανσπορτ. Πλέον με ταπ (ή εισαγωγή του νούμερο ξερά με πληκτρολόγιο) αλλάζει το τέμπο στο σημείο που βρίσκεται ο κέρσορας.

 

- Μπήκε έξτρα αριστερή ζώνη... αριστερότερα της αριστερής που ασχολείται μόνο με το κανάλι ήχου, αποσυμφορώντας το inspector του track που πρώτα περιείχε τα πάντα. (ακόμα αν θέλει κάποιος γίνεται να τα έχει όλα στον παραδοσιακό inspector, αλλά η διαχείριση των ίδιων στοιχείων σε δύο "στήλες" είναι πολύ πιο εύκολη, όσο αδόκιμες αν είναι οι "δύο αριστερές" ζώνες.)

 

- Δίνεται η δυνατότητα να αρχίζει η αναπαραγωγή από διαφορετικά σημεία επιλογής, κι όχι μόνο από την τρέχουσα θέση του κέρσορα.

 

- Δίνεται η δυνατότητα να μπορούν έξοδοι πλαγκιν να στέλνονται ως είσοδοι σε κανάλια ήχου, για ηχογράφηση σε πραγματικό χρόνο.

 

- Κι άλλα πολλά καλά.

 

- Το UI, του γαμή... ό,τι είχε και δεν είχε. Μια απίστευτη μαύρη φλατίλα, με έντονα άσπρα γράμματα. Για μένα που δεν είμαι καθόλου των dark mode με έχει φέρει σε πολύ δύσκολη θέση, πρέπει να το γυρίσω αναγκαστικά στο μαύρο, γιατί όσες δυνατότητες παραμετροποίησης δίνονται φαίνονται απλά αηδία λόγω κάποιων μη ρυθμιζόμενων πεδίων. (Δηλαδή βγαίνουν σχεδόν μαύρα, μάλλον ΜΑΒΡΑ πάντα, οπότε αν αλλάξεις το γενικό χρώμα προς το γκρι, φαίνεται σαν καραγκιόζης) Αυτά.

 

Την ίδια δουλειά κάνει, και καλύτερα τώρα πια. Όμως είναι και η μόστρα ένα ζήτημα. Ιδιαίτερα όταν μιλάμε για ώρες που βλέπουμε την ίδια οθόνη. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Δηλαδή ενθουσιάστηκα με τις ευκολίες, αλλά με ξενέρωσε λίγο η μόστρα που χάλασε. Τι να κάνεις; Αυτά έχει το εμπόριο.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής με ενδιαφέρει η δουλειά που έγινε στο chord track.

και το αριστερό strip.

Τα εργαλεία και οι κομπρέσορες κλπ πρέπει να δοκιμαστούν για να πούμε.

Πάντως πάλι 100 γυρεύουν.

Θα πάει τον άλλο μήνα.

Τώρα μας τα πήραν οι beatles.

 

Πού μας καταντήσανε πάλι...

Για τα μαύρα, εσείς οι νεολαίοι μην είστε τόσο απόλυτοι.

Το cubase είναι για την γερουσία γι αυτό και το γυρίζουν στα dark.

Όσο μεγαλώνεις τόσο τα προβλήματα με τα μάτια είναι εντονώτερα σε ανοιχτόχρωμα περιβάλλοντα

  • Χαχα 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Διαπίστωσες τίποτα bugs?

Α υπάρχουν αρκετά. Υπάρχουν γνωστά glitches λόγω υποσυστήματος γραφικών που "θα διορθωθούν στην πρώτη ενημέρωση συντήρησης" κι άλλα γνωστά που δεν έχουν διορθωθεί πάλι (κι ακόμη). Σκινς δεν δέχεται ο κιουμπέης. Θα ήσαν κι αυτά μια κάποια λύσις.

 

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

απο όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής με ενδιαφέρει η δουλειά που έγινε στο chord track.

Δεν είδα κάτι καινούργιο για κορντ τρακ. Κορντ πάντζ είδα κάποια βελτίωση, αλλά δεν τα χρησιμοποιώ. Μακάρι (γιατί δεν το έχω δει ακόμα σε βάθος το 13) αυτή η δυνατότητα που πήρε το μάτι μου στα κορντ παντζ να ορίζεις θεμέλιο και να φαίνονται οι συγχορδίες ως βαθμίδες (IIb57 V7b9 π.χ.) να μπορεί να περαστεί και στο κορντ ΤΡΑΚ. Αλλά επειδή μιλάμε για Στάινμπεργκ εδώ, δεν το θεωρώ δεδομένο. Είπαμε, δωρεάν οι σαρδέλες, 50 ευρώ το νερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

 

Δεν είδα κάτι καινούργιο για κορντ τρακ. Κορντ πάντζ είδα κάποια βελτίωση, αλλά δεν τα χρησιμοποιώ. Μακάρι (γιατί δεν το έχω δει ακόμα σε βάθος το 13) αυτή η δυνατότητα που πήρε το μάτι μου στα κορντ παντζ να ορίζεις θεμέλιο και να φαίνονται οι συγχορδίες ως βαθμίδες (IIb57 V7b9 π.χ.) να μπορεί να περαστεί και στο κορντ ΤΡΑΚ. Αλλά επειδή μιλάμε για Στάινμπεργκ εδώ, δεν το θεωρώ δεδομένο. Είπαμε, δωρεάν οι σαρδέλες, 50 ευρώ το νερό.

chord pads εννοούσα

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Διαπίστωσες τίποτα bugs?

Για το UI μπορεί να βγουν τίποτα skins αργότερα.

ρε παιδιά

unknown_2023_11.03-14.54_3.thumb.png.7a506681cf00fb48c00fcfe6688b4e4d.png

 

παίζει καμιά εξτρά οθόνη να μου χαρίσετε γιατί δεν χωράνε ρε🤣

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

 Πολύ ενδιαφέρον τοπικ, οι εξελίξεις είναι ραγδαίες, όπως το είχε πει ο Γέροντας, δεν θα προλαβαίνουν οι δημοσιογράφοι να γράφουν τα γεγονότα, θα το δώ μετά με την ησυχία μου.❤️

 

  • Χαχα 4

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

ρε παιδιά

unknown_2023_11.03-14.54_3.thumb.png.7a506681cf00fb48c00fcfe6688b4e4d.png

 

παίζει καμιά εξτρά οθόνη να μου χαρίσετε γιατί δεν χωράνε ρε🤣

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

 Πολύ ενδιαφέρον τοπικ, οι εξελίξεις είναι ραγδαίες, όπως το είχε πει ο Γέροντας, δεν θα προλαβαίνουν οι δημοσιογράφοι να γράφουν τα γεγονότα, θα το δώ μετά με την ησυχία μου.❤️

 

τι αραμπάδες είν αυτοί?

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που πας άρχοντα @cos_dr με τέτοιο χαϊμό; Θες οθόνη δεύτερη επιγόντως. Εγώ και τρίτη θα έβαζα αν είχα. Μη σου πω και τέταρτη. Κανονικά ήθελε VR 360 να πηγαίνεις να τα ακουμπάς σε μια γωνιά του οπτικού πεδίου και να κάνεις δουλειά σου όποτε θες. Πήξαμε στα παράθυρα.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου