Προς το περιεχόμενο

mod σε jazz bass


messalion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bonjour mon ami Kostas

 

Ναι το είδα για τα ποτς και για να σου πω την αλήθεια δεν το πολυκατάλαβα... Γιατί να τα αλλάξεις στο Jazz αν δεν βάλεις γενικότερο χέρι, δηλαδή στους μαγνήτες; Εδώ συμφωνώ με τον Βασίλη, «άστο όπως είναι ή πάρε άλλο». Αφού ούτως ή άλλος το μπλεντ το κάνεις από τα volume... Οπότε γιατί να μπλέκεις;

To series / parallel είναι ωραία μόντα.

Το varitone είναι επίσης ωραίο.

Το blend είναι ευκολία στα live.

Εύκολο κι ωραίο δεν είναι να συζητάς με πορωμένους με τα Jazz.....  ;) :P

 

Άσχετο, τι τρέχει με τους badass έχουν γίνει άφαντοι από την αγορά... Το ψιλό έψαξα, αλλά δεν έβγαλα άκρη. Ο μπάρμπα leo έφτιαχνε ποσότητες για την All parts- αλλά ούτε εκεί βρίσκεις...   

Σιγά μη πάρω badass (μια απλή σιδεροκατασκευή είναι)

http://cgi.ebay.com/NEW-Heavy-Duty-Bass-Bridge-2-1-4-CHROME-/360372562958?pt=Guitar_Accessories&hash=item53e7e0ec0e#ht_1890wt_906

Τα έχω πάρει (ένα πρόμοιο τέλος πάντων) και είναι αξιοπρεπέστατα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

Εύκολο κι ωραίο δεν είναι να συζητάς με πορωμένους με τα Jazz.....  ;) :P

Σιγά μη πάρω badass (μια απλή σιδεροκατασκευή είναι)

http://cgi.ebay.com/NEW-Heavy-Duty-Bass-Bridge-2-1-4-CHROME-/360372562958?pt=Guitar_Accessories&hash=item53e7e0ec0e#ht_1890wt_906

Τα έχω πάρει (ένα πρόμοιο τέλος πάντων) και είναι αξιοπρεπέστατα.

 

;D ;D ;D ;D ;D ψιλό πωρωμένους...

 

Για φαντάσου... πήρα δύο σχεδόν ίδιους με αυτόν από το e-bay, γύρω στα 11 ευρώ το κομμάτι, από Ιρλανδία. Μια χαρά μέταλλα.

 

Παρ' όλα αυτά δεν έχουμε μάθει τι έχει γίνει με τους badass. Ο «Θωμάς» δεν έχει, η all parts έχει... τι τρέχει; 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο καταλαβες εσυ απο αυτο που πραγματικα ρωτησα ?? - θεωρεις δλδ οτι δεν μπορει να βελτιωθει το οργανο για καποιου τα στανταρς ??

Καλέ μου messalion αυτό που κατάλαβα απο αυτό που πραγματικά ρώτησες, είναι πρώτον οτι δέν έχεις ιδέα απο μόντες όπως καθαρά δηλώνεις, και δεύτερον δέν λές τι ήχο "κυνηγάς" ώστε να  σου προτείνει κάποιος να κάνεις κάτι... Επειδή λοιπόν εγώ στα 36 χρόνια που παίζω μπασάκι τα έχω σκίσει τα όργανά μου στις μόντες, ( συμπεριλαμβανομένων και των ακριβών μου αλλά και των JB που έχω ή είχα), η εμπειρία μου μου λέει οτι ο μπαρμπα-Leo, απο κάποια διαβολική σύμπτωση μάλλον παρά απο γνώση, έφτιαξε ένα ρημάδι μπάσο τέλειο. Αυτό το βλέπεις και το ακούς σε όλη την παλιά και σύγχρονη δισκογραφία. Εξ ου και η προτροπή μου άστο όπως είναι. Ποτέ δεν κατάφερα να κάνω ένα JB καλύτερο απο ότι ήτανε απο την μαμά του. Ειδικά για ένα Αμερικάνικο σαν το δικό σου, πέφτει και η μεταπωλητική του αξία αν το "μοντάρεις".

Το θέμα του blend pot που λέει ο Κώστας, ενώ έπαιζα πολλά χρονάκια με blend, αλλάζοντας στο τελευταίο μου JB τα δύο Vol σε Vol-Blend, κατάλαβα οτι ΔΕΝ είναι το ίδιο. Ο ήχος αλλάζει, γίνεται πιο ομαλή θα έλεγα η μετάβαση απο ότι με τα δύο vol, και τελικά ξαναγύρισα στην μαμά  κατάσταση, που μου άρεσε τα μάλλα  ;D

Επιμένω σε αυτό που σου λέω. Δέν υπάρχει τίποτα που δέν μπορεί να κάνει το JB όπως το γέννησε η μάννα του. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να αλλάξεις τον ήχο σου, ( πέτάλια, ενισχυτής) και άν χρειάζεσαι άλλο ήχο ψάξε σε άλλο όργανο. Θα με θυμηθείς άν το αλλάξεις, γιατί αυτό που χάνεις είναι περισσότερο απο αυτό που κερδίζεις.

Φιλικά πάντα

 

Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω σε αυτό που σου λέω. Δέν υπάρχει τίποτα που δέν μπορεί να κάνει το JB όπως το γέννησε η μάννα του. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να αλλάξεις τον ήχο σου, ( πέτάλια, ενισχυτής) και άν χρειάζεσαι άλλο ήχο ψάξε σε άλλο όργανο. Θα με θυμηθείς άν το αλλάξεις, γιατί αυτό που χάνεις είναι περισσότερο απο αυτό που κερδίζεις.

O μεγαλοτεράστιος Oakley με τον Τractorά του διαφωνούσε.

images?q=tbn:ANd9GcSlUBF-dNucXphia4GP4hOf3lE7EYglTHnwRon6YkmC-v8XscGcYA

Απλά υπέροχο.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην σου πω ψέματα εμένα μου αρέσει πάρα πολύ.

Ισως και διότι αν και ευχαριστημένος κάτοχος ενός JB, δεν είμαι και αυτό που λένε οπαδός τους.

Το αδελφάκι του (ειδικά με τον j στο bridge) μου είναι μακράν πιο συμπαθές.

Αλλά από την άλλη και τα δύο καλά είναι. Όπως και το asat. Όπως και (ειδικά) το κοντούλι μου.

Όπως όλα μου τα (μουσικά και μη) όργανα.

They give me love, they give me love, they give me love.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλέ μου messalion αυτό που κατάλαβα απο αυτό που πραγματικά ρώτησες, είναι πρώτον οτι δέν έχεις ιδέα απο μόντες όπως καθαρά δηλώνεις, και δεύτερον δέν λές τι ήχο "κυνηγάς" ώστε να  σου προτείνει κάποιος να κάνεις κάτι

ασχεοτος απο μοντες σε μπασα ειμαι ναι....

δεν κυνηγαω κανενα ηχο ουτε εχω στοχο - απλα ρωτησα αν μπορει να γινει μοντα με αυτα τα υπαρχοντα  ;)

Ειδικά για ένα Αμερικάνικο σαν το δικό σου, πέφτει και η μεταπωλητική του αξία αν το "μοντάρεις".

δεν παιζει να το πουλησω - οτι αγοραζω το αγοραζω μετα απο πολυ σκεψη και κατασταλαγμενος για την αγορα μου - γιατι να πουλησω κατι εφ'οσον το αγορασα γιατι ΤΟ ΘΕΛΩ ?? :D :D

για series/parallel με κοβω να το κανω......

πειραζει που το pot ειναι Α500Κ και οχι 250Κ οπως το schematic που παρεθεσες ?? εννοω ποση διαφορα μπορει να εχω στον ηχο με αυτα τα pots ??

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πω χοντρικά, το 250K θα σου κόψει περισσότερα πρίμα από τα 500k.

Αρα θα είσαι πιο πρίμος με το 500άρι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά δεν έκανα τίποτα.

Απλώς αυτό,

δεν παιζει να το πουλησω - οτι αγοραζω το αγοραζω μετα απο πολυ σκεψη και κατασταλαγμενος για την αγορα μου - γιατι να πουλησω κατι εφ'οσον το αγορασα γιατι ΤΟ ΘΕΛΩ ?? :D :D

εκτός αν είσαι νεαρός στην ηλικία, δεν πολυπαίζει.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου