Προς το περιεχόμενο

BBE Freq Boost - γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ενός treble booster και πιο συγκεκριμένα του BBE Freq Boost και θα ήθελα να ρωτήσω, αν έχει κάποιος από εσάς εμπειρία από το συγκεκριμένο πετάλι.

  Είναι το πρώτο treble booster, που θα αποκτήσω, οποτε δεν ξέρω για ποια ακριβώς χαρακτηριστικά να ψάξω σε ένα τέτοιου είδους εφέ.

  Ο εξοπλισμός μου είναι μια tele με Haussel A2 μαγνήτες, ενώ από ενισχυτές, αυτούς που έχει το εκάστοτε studio, που πάω για πρόβα(συνήθως το Sonic Ark).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κάνω bump!, παραθέτοντας περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το ερώτημά μου:

 

αυτό που θα ήθελα, περισσότερο, να μάθω σχετικά με το BBE Freq Boost είναι, το αν αποτελεί ένα χαρακτηριστικό δείγμα treble booster(όπως πχ το big muff, για όποιον ψάχνει ένα φτηνό fuzz), που θα με βοηθήσει να καταλάβω,πως επηρεάζει το σήμα μου το συγκεκριμένο εφέ ή αν αποτελεί μια κακή απομίμηση τέτοιου είδους πεταλιών και θα πρέπει να κινηθώ σε άλλη κατεύθυνση.

 

Ενημερωτικά, αυτήν την περίοδο κινούμαι σε post rock/stoner ήχους και ο υπόλοιπος εξοπλισμός μου αποτελείται, κατά σειρά σύνδεσης από:

liitle big muff-->vox v847 wah-->danelectro fab tone-->pigtronix ep1 envelope/phaser-->behringer ut100 ultra tremolo-->digidelay.

 

  Το freq boost το προορίζω για την αρχή της αλυσίδας, μετά ακριβώς από την κιθάρα (την οποία σκοπεύω να παίζω με το neck μαγνήτη και χαμηλωμένο το tone) και πριν το muff.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν treble boosters που ασχολούνται μόνο συχνοτικά με το σήμα σου, και άλλα τα οποία προσθέτουν λίγο "γρεζάκι" και/ή μια ελαφρά έμφαση στο presence. To ΒΒΕ δεν το έχω δοκιμάσει αλλά υποθέτω πως είναι ένας κλώνος του Rangemaster, το οποίο ανήκει στη δεύτερη κατηγορία. Συγκριτικά με τους υπόλοιπους κλώνους δεν γνωρίζω το πώς τα πάει - υποθέτω πως ο Kpeyos που έχει καλή πείρα στα treble boosters θα έχει μια γνώμη.

 

Από τη στιγμή που δεν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις κατευθείαν πάνω σε έναν λαμπάτο driven ενισχυτή για να τον πουσάρεις ή να τον "ξελασπώσεις", πιστεύω πως δεν θα δεις μεγάλη διαφορά με άλλα ακριβότερα μοντέλα στην επίδρασή του πάνω στο Muff, αν και τα treble boosters είναι μια σχετικά δημοφιλής τακτική πάνω σε muffs (γενικά σε fuzzes) για leads ή για να τους προσδώσουν μια "σαφήνεια".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν treble boosters που ασχολούνται μόνο συχνοτικά με το σήμα σου, και άλλα τα οποία προσθέτουν λίγο "γρεζάκι" και/ή μια ελαφρά έμφαση στο presence. To ΒΒΕ δεν το έχω δοκιμάσει αλλά υποθέτω πως είναι ένας κλώνος του Rangemaster, το οποίο ανήκει στη δεύτερη κατηγορία.

+1.Απέκτησα, τελικά, το πεταλάκι και η περιγραφή που δίνεις ταιριάζει με την εντύπωση, που σχημάτισα και εγώ.

 

Από τη στιγμή που δεν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις κατευθείαν πάνω σε έναν λαμπάτο driven ενισχυτή για να τον πουσάρεις ή να τον "ξελασπώσεις", πιστεύω πως δεν θα δεις μεγάλη διαφορά με άλλα ακριβότερα μοντέλα στην επίδρασή του πάνω στο Muff, αν και τα treble boosters είναι μια σχετικά δημοφιλής τακτική πάνω σε muffs (γενικά σε fuzzes) για leads ή για να τους προσδώσουν μια "σαφήνεια".

 Σήμερα, το δοκίμασα πάνω σε έναν Marshall JTM45 mkII , τον οποίο είχα λίγο πρiν αρχίσει να crunch-άρει, καθώς και καθαρό κανάλι ενός Mesa Rectifier (και οι 2 στο Sonik Ark), μόνο του, καθώς και σε συνδυασμό με το little big muff και ο ήχος με ικανοποίησε αρκετά έως πολύ.

Στην πρώτη περίπτωση, "χρωμάτισε" κάποιες συχνότητες,ενώ στη δεύτερη, έφυγε η "μουντίλα"/ασάφεια του muff (κάτι που δεν είχα καταφέρει, όταν προσπάθησα να "πουσάρω" το muff με ένα bad monkey).

 

edit

υποθέτω πως ο Kpeyos που έχει καλή πείρα στα treble boosters θα έχει μια γνώμη.

 

Αυτό θα ήταν ενδιαφέρον. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία! Rangemaster clones υπάρχουν για όλα τα βαλάντια, μέχρι τα αυθεντικά παλιά που κοστίζουν μια περιουσία, και η σχετική δυσκολία στην εξεύρεση ενός καλού είναι το εξαιρετικά απλό και με λίγα εξαρτήματα κύκλωμά του, κάτι που δίνει έμφαση ηχητικά στην ποιότητά τους, και πάνω απ'όλα στην καρδιά του που είναι ένα τρανζιστοράκι γερμανίου (συνήθως το OC44 ή υποκατάστατα όπως το NKT275). Eίναι καλό το tip πως αυτό ακούγεται ωραία.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου