Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπράτσου σε κιθάρα bolt-on


Gdan7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρίπολη είμαι... Αυτό τη γέφυρα δεν το ήξερα! Μάλιστα νόμιζα ότι έβλεπα κιόλας την καμπύλη της χαχα! Δεν ξέρω αν εχω ακολουθήσει σωστά τις οδηγίες για αυτό χρήσιμο θα ήταν κανένα βίντεο! Μην νομίζεις ότι ξέρω τι εναι τ stewmack οπότε στειλε λινκ :D

 

εχει καμπύλη, απλώς πιο μικρή από φεντερ.

 

πρώτα πρέπει να ρυθμίσεις το relief και μετά το action.Αν δεν είσαι σίγουρος για το τι κάνεις με τη βεργα, αστο σε καποιον ειδικό :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aν είναι licenced by fender το μανίκι που θές να βάλεις μπορεί να ταιριάζει και γάντι χωρίς επεμβάσεις.

 

Ε,ναι αν δεν θεωρεις επεμβασεις  την κοπη ενος νεου nut,το σωστο τρυπημα του μπρατσου για να μπει στο neck pocket,το fret dressing/leveling/crowning που σχεδον ολα τα after market/licenced μπρατσα χρειαζονται & φυσικα το ολικο set up ...τοτε ναι...δεν χρειαζονται...επεμβασεις.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι Fender licenced θα χωραει.... ;D...(φυσικα θα πρεπει να ειναι και Fender Licenced και το σωμα... ;)) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,ναι αν δεν θεωρεις επεμβασεις   την κοπη ενος νεου nut,το σωστο τρυπημα του μπρατσου για να μπει στο neck pocket,το fret dressing/leveling/crowning που σχεδον ολα τα after market/licenced μπρατσα χρειαζονται & φυσικα το ολικο set up ...τοτε ναι...δεν χρειαζονται...επεμβασεις.... :)

 

Γιατί αποκλείεις το ενδεχόμενο να ερθει το μπρατσο με καλοκομμενο nut?2.Υπάρχουν και τρυπημενα μανίκια οπως ξέρεις 3.Εγω ένα rockinger που πήρα ήταν με άψογα τάστα που δε χρειαζόταν τίποτα.4. Λές το σώμα της μεξικάνικης fender να μην είναι licesced by fender? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω rockinger σώμα και "licenced" απο οτι εγραφε neck και δεν ταιριαζε, παντα μπορει να χρειαστούν διορθωτικές ενέργειες από ότι κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω rockinger σώμα και "licenced" απο οτι εγραφε neck και δεν ταιριαζε, παντα μπορει να χρειαστούν διορθωτικές ενέργειες από ότι κατάλαβα.

 

Σε εμένα έτυχε να μην θέλει διορθώσεις.Μπήκε κουτί.Το πιο πιθανόν όπως λές όμως είναι να θέλει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αποκλείεις το ενδεχόμενο να ερθει το μπρατσο με καλοκομμενο nut?

 

Αν...ΕΧΕΙ nut..(τα WARMOTH,ALL PARTS,USCG δεν εχουν)....μπορει αλλα κακα τα ψεμματα αν δεν μπει πανω στο σωμα ποτε δεν ξερεις αν το nut ειναι καλα κομμενο (δηλ.μονο απο ΤΥΧΗ θα ειναι τελεια κομμενο)

 

2.Υπάρχουν και τρυπημενα μανίκια οπως ξέρεις
 

 

τα οποια ταιριαζουν ...γαντι με τα σωματα τις ΙΔΙΑΣ εταιρειας...αν πας να μπλεξεις διαφορετικες εταιριες μπορει να μην ταιριαζουν ακριβως.

 

3.Εγω ένα rockinger που πήρα ήταν με άψογα τάστα που δε χρειαζόταν τίποτα.

 

 

τα μπρατσα της Rockinger οντως εχουν καλη ταστοδουλεια (ειδες οι Κορεατες? ;D) ,αλλα και παλι για πολυ χαμηλο action ενα fret dress το θελουν.

 

 

4. Λές το σώμα της μεξικάνικης fender να μην είναι licesced by fender? ;D

 

αν εχεις σωμα Fender προφανως και ειναι...αυτο δεν παει να πει ομως οτι απλα βιδωνουμε ενα μπρατσο και...φυγαμε...θελει και το κεντραρισμα του,ειδικα αν το neck pocket ειναι sloppy , θελει καi ολα τα παραπανω....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μανίκι  μπήκε με λίγο sanding (0.5mm) αριστερα δεξια.

Αλλα στο σεταρισμα είδα να εξαντλούνται τα saddles.

είχα δει παλιά μια πατέντα με κάτι κέρματα κάτω απο τα saddles και διάβασα  και για shimming στο πίσω μέρος του pocket.

τα δύο μανίκια έχουν 0.3mm διαφορά.

Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου