Προς το περιεχόμενο

Απορίες νέου πλήκτρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα εχω μερικές απορίες σχετικά με συνθεσάιζερ. Εδώ κ 5 μήνες εχω το kοrg m-50, πολύ ωραίο μηχάνημα, πολύ διάβασμα για να μπω στην λογική του αλλά είμαι ακόμα στην αρχή. Θέλω λοιπόν να μου εξηγήσετε 1ον τι ακριβώς είναι το lfο κ ποια είναι η λειτουργία του κ 2ον πως μπορώ να φτιάξω δικούς μου ήχους στο μηχάνημα που διαθέτω.. Ευχαριστώ εκ των πρώτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,εχουμε το ιδιο μηχανημα,το εχω 3 χρονια σχεδον και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.

LFO κοιτα εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Low-frequency_oscillation

 

οσων αφορα τους ηχους πρεπει να πας page select,osc.pitch και αναλογα να βρεις τον ηχο που θελεις και να τον παραμετροποιησεις,θα σε βοηθησει επισης αν κατεβασεις το Parametres guide απο το Site της korg που αναφερεται ξεχωριστα στην καθε λειτουργια του προγραμματισμου.αυτα απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου θα τα τσεκαρω μόλις παω σπίτι γιατί στέλνω από κινητό κ καταλαβαίνεις με μια μικρή οθόνη τι να διαβάσεις. Δηλαδή με λίγα λόγια είναι κάτι σαν φίλτρο που επηρεάζει τον ήχο ας πούμε..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάτι σαν... χέρι, που ανεβοκατεβάζει π.χ. το φίλτρο, ή την ένταση ή οτιδήποτε, με βάση το ρυθμό που του ορίζεις από το rate, τόσο έντονα όσο το intensity που θα ορίσεις, και βέβαια ανάλογα και την κυματομορφή που θα επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά τώρα κατάλαβα τι είναι.. Ευχαριστώ παρά πολύ φίλε μου το παράδειγμα σου μου έλυσε την απορία.. Αυτό μπορεί να είναι κ χειροκίνητο η αυτοματοποίηται αφού το ρυθμίσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς π.χ. να βάλεις το intensity στο Modulation wheel, έτσι ώστε να μπαίνει π.χ. το vibrato όταν το θέλεις. Για την ακρίβεια αυτό γίνεται στα περισσότερα presets: Ένα LFO στο Pitch για βιμπράτο, και το ελέγχεις από το modulation wheel  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου