Προς το περιεχόμενο

Ξεκούρδισμα σε ibanez με locking nut


faded

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια ibanez s320 περίπου 3μιση χρόνια.  Αρχικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με το κούρδισμα αλλά περίπου ένα χρόνο τώρα δεν μπορεί να σταθεί κουρδισμένη.  Γενικά τη χρησιμοποιώ πολύ αλλά δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογικό να είναι τόσο έντονο το πρόβλημα.  Ειδικά έτσι και βγει από το σπίτι και μετακινηθεί σε άλλο χώρο, θέλει κούρδισμα κάθε 15 λεπτά.  Έχει μάλιστα και locking nut αλλά δεν λύνει το πρόβλημα, με αποτέλεσμα να έχω βγάλει τελείως τις βίδες, ώστε να μην είναι lock, γιατί αναγκάζομαι να κουρδίζω κάθε λίγο και λιγάκι.  Το tremolo δεν το χρησιμοποιώ παρεπιπτόντως γιατί κάνει ακόμα χειρότερη την κατάσταση.  Επίσης την πήγα για ένα σετάρισμα τον Ιούνιο αλλά το πρόβλημα παραμένει...

 

Σημειώνω ότι μένω στη Θεσσαλονίκη (που δεν έχει καθόλου υγρασία  :P).

 

Ιδού το όργανο:

http://ibanez.wikia.com/wiki/S320

 

Τί μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1) Όταν ξεκουρδίζει, ελέγχεις αν έχει "πάρει" το μπράτσο? Αν ναι, τότε το πρόβλημα είναι από εκεί (όχι ασυνήθιστο στα μπράτσα-καλαμάκια των Ibanez).

 

2) Το locking nut σίγουρα κλειδώνει τις χορδές? Ή μήπως δεν πατάνε καλά τα "σπιτάκια"?

 

3) Μήπως πείραξες τα ελατήρια στο τρέμολο? Αν το κλειδώσεις τελείως (βάζοντας μια σφήνα πίσω από το μπλοκ), εξακολουθεί να παραμένει το πρόβλημα? Αν βάλεις 1-2 ελατήρια ακόμα και το κάνεις τελείως "ακούνητο"?

 

4) Γενικά μήπως άλλαξες τελευταία κάτι στο σετάπ (χορδές, ελατήρια, κλπ).

 

5) Στο σέρβις που την πήγες, τι σου είπε ο τεχνικός?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) όχι δεν το έχω κοιτάξει... αλλά είχα πει το πρόβλημά μου στον τεχνικό που σέταρε.

 

2) καλά πατάνε.  Δουλεύει μεν το lock αλλά το πρόβλημα υπάρχει, ίσως όχι τόσο έντονο όμως.

 

3) τα είχα πειράξει πριν το σετάρισμα.  Υπ'όψιν ότι την αντίσταση τη ρυθμίζεις άμεσα από το πίσω μέρος...εκείνο πείραζα (φωτό).  Και επειδή μου φάνηκε κάπως δύσκολο να καταφέρω να σετάρω floyd rose κλπ από μόνος μου το άφησα για τον τεχνικό.  Ελατήριο δεν νομίζω ότι μπαίνει άλλο, 4 έχει.

 

image1ne.jpg

 

4) η κιθάρα ήταν αγορασμένη με 9άρες elixir και όταν σεταρίστηκε φόρεσε 10άρες D'Addario

 

5) καλή ήταν, έχω δει και χειρότερες  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σκεφτεί να αλλάξω κλειδιά, να μπλοκάρω το floyd rose ή να την ξαναπάω για σετάρισμα (σε κάποιον άλλο)... Ελπίζω να διορθώνεται πάντως με κάποιο τρόπο.

 

Ζητάω τη γνώμη σας γιατί είναι αρκετά μεγάλο το πρόβλημα και τόσο ενοχλητικό που... δεν παίζω με αυτή τη κιθάρα.  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε το εξής πείραμα:

Με το νατ κλειδωμένο, πάρε την πένα σου και, χωρίς να ακουμπάς τίποτε άλλο που να έρχεται σε επαφή με τις χορδές, πέρνα με μια πενιά όλες τις χορδές ΠΙΣΩ απο το νατ, δλδ στην απόσταση μεταξύ του νατ και των κλειδιών.

Θα ακούσεις το χαρακτηριστικό "τρλινκ".

Αμέσως μετά, πίεσε το τρέμολο όσο πάει προς τους μαγνήτες. Να κρεμάσουν οι χορδές σου. Ξαναβάρα στο ίδιο σημείο. Αν ακούσεις  "τρλινκ" σε διαφορετικό τόνο, κάτι δεν πάει καλά με το νατ σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

Η κιθαρα σου φοραει το ZR tremolo, το οποιο εχει ενσωματωμενο το Zero Point System. Μια διαταξη δηλαδη τυπου tremsetter που επαναφερει το tremolo στη σωστη θεση (zero point) μετα τη χρηση.

Αν αυτο δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο τοτε πολυ απλα δεν επανερχεται εκει που πρεπει.

Λογικα στο manual της κιθαρας σου θα περιγραφει και πως το ρυθμιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

Η κιθαρα σου φοραει το ZR tremolo, το οποιο εχει ενσωματωμενο το Zero Point System. Μια διαταξη δηλαδη τυπου tremsetter που επαναφερει το tremolo στη σωστη θεση (zero point) μετα τη χρηση.

Αν αυτο δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο τοτε πολυ απλα δεν επανερχεται εκει που πρεπει.

Λογικα στο manual της κιθαρας σου θα περιγραφει και πως το ρυθμιζεις.

Να συμπληρώσω πως το ZR έχει λίγο διαφορετική φιλοσοφία στο σετάρισμα οπότε μπορεί να έχει γίνει εκεί η ζημιά (άλλαξες και σε δεκάρες οπότε σίγουρα πρέπει να γίνει σωστά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@RayDTutto

 

Έκανα ό,τι είπες και άκουσα μια διαφορά, πάρα πολύ μικρή όμως.  (ελπίζω να μην ήταν η ιδέα μου)

 

 

Όσον αφορά το σετάρισμα δεν την σέταρα εγώ, την πήγα και ζήτησα σετάρισμα με τις συγκεκριμένες 10άρες και από τότε δεν άλλαξα τύπο χορδών.

 

Το tremsetter είναι αυτό στη φωτό πιο πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Αυτο που φαίνεται στη φωτό είναι ο εντατήρας των( δύο κεντρικών) ελατηρίων. Μ' αυτό στη ουσία ρυθμίζεις τη θέση του καβαλάρη σου, η οποία πρέπει να είναι περίπου παράλληλος με το σώμα. Όπως όλα τα συστήματα floating tremolo.

 

Το Zero Point είναι τα δύο εξωτερικά ελατήρια που μαζί με τον κύλινδρο(μπάρα) και τους γάντζους  ( αυτα δεν φαίνονται στη φωτό ) απαρτίζουν το σύστημα .

 

Ο κύλινδρος αυτός θα πρέπει να έρχεται σε επαφή με το trem block και με τους γάντζους ταυτόχρονα. Θέλει πολλαπλά κουρδίσματα και αρκετή υπομονή μέχρι να το πετύχεις.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου