Προς το περιεχόμενο

Επαναχρωματισμός κιθάρας


thankats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά. λοιπόν. έχω μια κιθάρα epiphone les paul την οποία θέλω να τρίψω και να ξανά βάψω. σε όλο αυτό έχω μια απορία. γύρω από κάθε σόμα και μανική κιθάρας μοντέλου epiphone-gibson, υπάρχει ένα άσπρο περίγραμμα, το οποίο στην αρχική του μορφή πριν την τοποθέτηση μοιάζει με ένα είδος ταινίας. προκειμένου να βάψω την κιθάρα αυτό θα πρέπει να το βγάλω και να τοποθετήσω καινούργιου?? και αν ναι με ποιον τρόπο βγαίνει, πως ονομάζετε αυτό το είδος "ταινίας" και πως τοποθετηθείτε το καινούργιο κομμάτι. ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το κομμάτι της κιθάρας λέγεται binding.

Το binding στις LP συνήθως ειναι πλαστικό, υπάρχει και ξύλινο.

Σχετικά με την ερώτηση σου.

Δεν υπάρχει λόγος να το βγάλεις, μπορεις να το καλύψεις με ταινία για να το προστατέψεις ,να βάψεις την κιθάρα σου και έπειτα να αφαιρέσεις την χαρτοταινια.

Ή, μπορεις να βάψεις την κιθάρα με το binding αμασκαριστο, χωρις ταινία δλδ και έπειτα να αφαιρέσεις οτι χρώμα έχει καλύψει το binding με ένα ξυράφι.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικα επειδη δεν εχεις ξανακανει αυτη τη δουλεια το αποτελεσμα θα ειναι να καταστρεψεις την κιθαρα σου και να χασεις και καθε μεταπωλητικη αξια. Εκτος κι αν δε σε νοιαζει οποτε παω πασο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεγαλυτερη ακριβεια επρεπε να γραψεις

 

‘’ Επαναχρωματισμος επιφανειας συμπαγους σωματος οργανου παραγωγης διαφορων ηλεκτρικως ενισχυομενων ηχων’’ 

 

γιατι ετσι οπως το εγραψες νομιζα οτι ηθελες να ξαναβαψεις τη κιθαρα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικα επειδη δεν εχεις ξανακανει αυτη τη δουλεια το αποτελεσμα θα ειναι να καταστρεψεις την κιθαρα σου και να χασεις και καθε μεταπωλητικη αξια. Εκτος κι αν δε σε νοιαζει οποτε παω πασο  :)

 

Μη τον αποπαίρνεις. Μπορεί να έχει ταλέντο. Φυσικά και αυτό που λες έχει μια δόση αλήθειας αλλά αφενός η κιθάρα δεν είναι πανάκριβη και αφετέρου μπορεί να είναι μαύρη  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντο μόνο αν την έχεις για πέταμα.

 

Εκτίμησή μου είναι ότι σε 80% των πιθανοτήτων, θα έχει γίνει για πέταμα όταν θα έχεις τελειώσει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου