Προς το περιεχόμενο

συντονισμος στους 264 khz


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε χωρο 2,7 Χ 3 m με 8 πανελ πετροβαμβακα μου συντονιζει η νοτα ΝΤΟ δηλαδη στα 264 khz μονο κοντα στον τοιχο (τον 2,7).

Εχω βαλει και ρικοφον στο ξυλινο ταβανι.

Τι μπορω ν κανω για να διωξω αυτον τον συντονισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρη διορθωση: Eννοεις φανταζομαι την C4 στα 261 Ηz - τα 264 kHz ειναι πολυ πιο πανω απο το ακουστικο φασμα, εκει πανω εκπεμπουν ραδιοφαροι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μπορείς να υπολογίσεις τόσο τα room modes του χώρου σου (θεωρητικά),

http://www.lautsprechershop.de/tools/?/tools/t_helmholtz_en.htm

 

όσο και τις διαστάσεις των συνηχητών (Helmholtz Resonators) που προβλέπονται προκειμένου να "ακυρώσεις" τα στάσιμα.

http://www.lautsprechershop.de/tools/?/tools/t_helmholtz_en.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εχει δουλεια το θεμα. Βασικα ειναι μικρο το δωματιο (και εμενα καπου εκει συντονιζει).

Ισως θα ηταν καλυτερα να φτιαξεις μπασοπαγιδες στις δυο τουλαχιστον μπροστινες γωνιες. Βασικα σημασια εχει πως ακουγετε εκει που καθεσαι.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι σίγουρος και αν εσύ είσαι σίγουρος ότι είναι μόνο αυτή η συχνότητα, περίπου δηλαδή τα 261.63 Ηz, που συντονίζει (το πιο πιθανό είναι να ισχύει το ίδιο και για κάποιες κοντινές αρμονικές) αυτό που μάλλον χρειάζεσαι είναι ένας "ΣΥΝΗΧΗΤΗΣ HELMHOLTZ".

Επίσης καλό θα ήταν όσο γίνεται να "σπάσεις" τις παραλληλίες και τις συμμετρίες μεταξύ των επιφανειών.π.χ μετατόπισε το desk σου μερικά εκατοστά εκτός κέντρου ή φέρε το λίγο πιο μροστά από τη μία μεριά ώστε να αλλάξουν οι γωνίες πρόσκρουσης στους τοίχους.

 

 

_/-\_|_/-\_Ιφ-ιτ_σάουντζ-γκουντ_ιτς-γκουντ_-\_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου