Προς το περιεχόμενο

Focusrite scarlett 6i6 standalone (ερώτηση)


theoctapus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση ωρέ παίδες. Εσείς που έχετε τις κάρτες Focusrite scarlett ΧiΧ έχετε δοκιμάσει ποτέ να τις δουλέψετε χωρίς να είναι συνδεδεμένες σε PC; Πιο πολύ με ενδιαφέρει η 6i6 κι αν το mic in δίνει σήμα (ενισχυμένο προφανώς) στο line out, κοινώς αν δουλεύει σαν mic preamp χωρίς το PC. Επίσης τα gain, pad, 48V δουλεύουν;

Απ' οτι βλέπω εδώ http://us.focusrite.com/answerbase/how-do-i-set-up-my-saffire-or-scarlett-for-standalone-mode μάλλον μπορεί να γίνει (can be set up to send their Analog Inputs to the their Analog Outputs) αλλά παρόλ' αυτά ρωτάω μήπως το έχει δοκιμάσει κανείς.

 

Τα φώτα σας κύριοι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Εγώ έχω την 2i4. Δεν δουλεύει χωρίς σύνδεση σε υπολογιστή, γιατί δεν παίρνει ρεύμα. Φαντάσου ότι όταν το pc μπαίνει σε stand by mode, κόβεται το σήμα απευθείας και δεν ακούω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Για την 2i4 έχεις δίκιο γιατί παίρνει ρεύμα μόνο απ' το usb. H 6ι6 όμως έχει εξωτερικό τροφοδοτικό. Μάλλον γι' αυτό στο http://us.focusrite.com/answerbase/how-do-i-set-up-my-saffire-or-scarlett-for-standalone-mode αναφέρονται μόνο οι Scarlett 18i8, Scarlett 18i6, Scarlett 8i6, Scarlett 6i6. Άρα απάντηση στην ερώτησή μου μπορούν να δώσουν μόνο οι κάτοχοι αυτώνε των καρτώνε :)

 

Όπως και να 'χει, ευχαριστώ για την απάντηση.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την 2ι4 και εαν τι βάλω σε τροφοδοτικό usb δεν δουλευει εκτός και εαν κάνω κατι λάθος.Μαλλον θέλει και driver απο λειτουργικό και δεν δουλευει αυτόνομα.Αυτο το λεω γιατι γραφεις οτι πέρνουν απο usb αρα δεν παίρνουν τροφοδοτικο.Περνουν usb τροφοδοτικό εχουν ρευμα αλλα δεν δουλευουν χωρις drivers  ;)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την 2ι4 και εαν τι βάλω σε τροφοδοτικό usb δεν δουλευει εκτός και εαν κάνω κατι λάθος.Μαλλον θέλει και driver απο λειτουργικό και δεν δουλευει αυτόνομα.Αυτο το λεω γιατι γραφεις οτι πέρνουν απο usb αρα δεν παίρνουν τροφοδοτικο.Περνουν usb τροφοδοτικό εχουν ρευμα αλλα δεν δουλευουν χωρις drivers  ;)

 

Οι πιο μικρές της 6i6 παίρνουν το ρεύμα τους απ' το usb, δεν έχουν κάποια άλλη πηγή. Άπαξ και βγάλεις το usb καλώδιο κλείνουν (λογικό). Δεν είναι θέμα drivers (άλλωστε οι drivers είναι εγκατεστημένοι στο pc, όχι στην κάρτα) Αντίθετα απ' την 6i6 και πάνω η τροφοδοσία γίνεται απ' τον εξωτερικό μετασχηματιστή (απ' την πρίζα δηλαδή) και όχι απ' το usb. Το usb αναλαμβάνει μόνο την επικοινωνία με το PC. Άρα δουλεύει και χωρίς σύνδεση με PC αλλά δεν ξέρω ποιές λειτουργίες προσφέρει. Θα έπρεπε στην ερώτησή μου να μην συμπεριλάβω τις μικρότερες κάρτες.

:)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η 6i6 δουλεύει μια χαρά χωρίς pc.  Και μάλιστα μπορείς να την συνδέσεις για να ρυθμίσεις όλο το routing, ποιο κανάλι πάει που, εντάσεις, panning κτλ. με το δικό της software,  μετά τα σώζεις στην κάρτα και από κει και πέρα παίζει και μόνη της κανονικά. Για να καταλάβεις όταν την πήρα έγραφε κανονικά μόνη της καρφί στην κάμερα, χωρίς να την συνδέσω καν σε pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είσαι. Thankz, you're the man. ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν φύγεις Alter :) με τα phantom power και pad τι γίνεται, τα ρυθμίζεις κι αυτά απ' το λογισμικό και μετά δουλεύουν ή μπορείς να τα πειράξεις κατευθείαν πάνω στην κάρτα, εννοείται όταν δεν είναι συνδεδεμένη με PC;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το phantom εχει κουμπι on/off οποτε δουλευει κανονικα. Το input level παει αυτοματα mic level αν συνδεσεις στην εισοδο xlr (mic), και instrument level αν βαλεις καρφι. Το pad λειτουργει μονο μεσω software, αλλα η ρυθμιση του αποθηκευεται. Παντως που δοκιμασα μικροφωνα πυκνωτικα με phantom και κιθαρα καρφι δουλευε μια χαρα το gain range χωρις peak

 

γενικα εγω την πηρα για να μπορει να δουλευει και μονη της. Μου αρεσε επισης οτι κανει οτι routing θελεις στο direct monitoring, δηλαδη προγραμματιζεις και τα τεσσερα βασικα input οπως θελεις στα δυο ακουστικα (η και σε μια εξοδο αν θες το τριτο) μεσω software, και γραφεις δυο -τρεις μουσικους λαιβ με direct headphone monitoring χωρις pc μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου