Προς το περιεχόμενο

Πως να ηχογραφήσω το OUTPUT sound στο Wavelab 6?


asgartha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Εχω ένα vaio laptop που τα έχει όλα built in, και άρα δεν χρησιμοποιώ external sound card.

 

Επίσης έχω και ένα wavelab 6

 

Θέλω να ηχογραφήσω streaming audio από το νέτ.

 

Θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να προγραμματίσω το wavelab να "ηχογραφεί" από το output Της κάρτας ήχου και όχι από το input.

 

Googlάρωντας στα αγγλικά η μόνη απάντηση που βρήκα ήταν να συνδέσω το output με το input με ένα αρσενικό jack se jack καλώδιο, και να ηχογραφήσω κανονικά από το mic in  αλλά δεν μου φαίνεται πολύ σωστό.

 

Καμμία ιδέα?

 

“Never give a sword to a man who can't dance.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wavelab δεν  ξέρω.

Αυτό που μπορείς να κάνεις , εφόσον πρόκειται για streaming audio , είναι να κάνεις  capture το stream.. Αυτο κραταει και την ποιοτητα  το  ηχου  ακριβώς την ιδια με αυτό που άκουγες.. Αν πας να ηχογραφήσεις το audio out,  υπάρχει πιθανότητα να  κανεις decode-reencode  και να χάσεις σε ποιότητα.

Αν ακούς απο winamp μέσω shoutcast  υπάρχει το streamripper pluggin, που κάνει tag τα αρχεία , σύμφωνα με τον τίτλο του τραγουδιού που βγάζει ο δικτυακός σταθμός  εκείνη τη στιγμή.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου