Προς το περιεχόμενο

Sanyo eneloop. η απάντηση στις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες!


if_it_is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα forum πέρα ως πέρα!  :P

 

έχοντας καεί με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες για κάθε είδους συσκευή (φωτογραφική, mp3, φακός κτλ κτλ) είχα φτάσει σε σημείο να ξοδεύω πολλά σε αλκαλικές μη επαναφορτιζόμενες, γιατί οι απλές Ni-MΗ επαναφορτιζόμενες είχαν ένα τεράστιο θέμα!  :o

 

Όταν δεν χρησιμοποιούνταν για λίγο καιρό (πάνω από 3-4 μήνες...?) και πριν απ την αποθήκευσή τους δεν είχαν αποφορτιστεί πλήρως, έχαναν την χωρητικότητά τους και χαλούσαν! ακόμα όμως και με συχνή χρήση η χωρητικότητά τους κρατούσε maximum 2 χρόνια! :'(

 

οι Sanyo Eneloop φαίνεται να λύνουν το πρόβλημα αφού ισχυρίζονται ότι μετά από δύο χρόνια χρήσης, η χωρητικότητά τους πέφτει μόλις στο 80% της αρχικής σε αντίθεση με τις απλές επαναφορτιζόμενες των οποίων η χωρητικότητα θα είχε εξαντληθεί εντελώς!

επίσης στην περίπτωση μη χρησιμοποίησής τους για κάποιον καιρό, δεν παθαίνουν τίποτα ενώ την ίδια στιγμή οι απλές θα είχαν χαλάσει σε λίγους μόνο μήνες! :o

 

ένας φίλος που τις αγόρασε ισχυρίζεται ότι όλα αυτά ισχύουν και έτσι έκανα κι εγώ την παραγγελία μου! από βδομάδα μάλλον θα είναι στα χέρια μου! ;D

 

http://www.eneloop.info/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου