Προς το περιεχόμενο

επισκευη κιθαρας yamaha


snrmargin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Λοιπον ο πατερας μου εχει μια yamaha rgx 112.

Πρεπει να ειναι 10- 15 χρονων γιατι ειναι λιγο ταλεποριμενη.Τελοσπαντων.

Η γεφυρα εχει σκουριασει τελειως .Προσπαθυσα να ριθμισω τα βαρελακια στο σωστο υψος αλλα δεν γονοταν γιατι εχουν σκουριασει ,εριξα λιγο αντισκουριακο ,καποια ξεκολησαν καποια οχι...

 

 

Πάντως μια κλασική μέθοδος και συχνά σωτήρια, είναι το πετρέλαιο. Βάζεις για κάνα δυο ημέρες το σκουριασμένο part σε αυτό και συνήθως γίνεται η δουλειά.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μη σε απασχολει το αν θα μπαινει το tremolo bar που εχεις - οταν αγοραζεις μια τετοια γεφυρα, πολυ συχνα ερχεται μαζι με το δικο της τρεμολο (παραδειγμα η goeldo που σου προτειναν). Αν δεν διευκρινιζει η περιγραφη του προιοντος το αν περιλαμβανει τρεμολο, μπορεις να ρωτησεις το μαγαζι προτου αγορασεις και μαλλον θα ξερουν να σου πουν.

 

Αυτο που θα πρεπει να σε απασχολει ειναι το να ταιριαζει η γεφυρα που θα παρεις στο σκαψιμο της κιθαρας σου - τσεκαρε το string spacing προτου αγορασεις κατι.

 

ακριβως..το tremolo ειναι το λιγοτερο..στο σκαψιμο ειναι η δουλεια..τωρα αν μαλλον θα ξερουν αν εχει και το τρεμολο θα ναι μεγαλη πατατα..στανταρ θα ξερουν να σου πουν,σιγα την εξειδικευση..δεν θα ζητησει και τιποτα ιδιαιτερο...μια απλη γεφυρουλα...το μοντελο πες τους απλα απ την κιθαρα σου και τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω στα σίγουρα ότι η RGX121 έχει στάνταρ μετρήματα (fender direct replacement). λογικά και οι πιο φθηνές το ίδιο θα είναι.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση τα μπρατσα της yamaha ειναι fender licenced, δεν ξερω και αν το λεω σωστα, γιατι εγω ειχα βαλει τις Strat. affinity στην Erg και δεν νομιζω οτι καθοταν καλα (επηρεάζεται το scale της κιθάρας)?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση τα μπρατσα της yamaha ειναι fender licenced, δεν ξερω και αν το λεω σωστα, γιατι εγω ειχα βαλει τις Strat. affinity στην Erg και δεν νομιζω οτι καθοταν καλα (επηρεάζεται το scale της κιθάρας)?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ενώ η κλίμακα μπορεί να είναι ίδια (648mm) το σημείο που δένει στο neck pocket μπορεί να διαφέρει με αποτέλεσμα να μην κάθεται σωστά και να επηρεάζεται το όλο σεταπ της κιθάρας.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ η κλίμακα μπορεί να είναι ίδια (648mm) το σημείο που δένει στο neck pocket μπορεί να διαφέρει με αποτέλεσμα να μην κάθεται σωστά και να επηρεάζεται το όλο σεταπ της κιθάρας.

99,9%....Tαιριαζει...!

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ειχα βαλει το πριν απο καμμια 15αρια χρονια το μπρατσο μιας φθηνης yamaha eg 112 νομιζω...που ειχε fender σκαλα σε μια τυπου stratocaster replika και ταιριαξε μια χαρα...με τις τοτε βεβαια απαιτησεις μου...ισως αν το εκανα τωρα να μη με ικανοποιουσε...!

 

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι καθεται, καθεται. πως μπορω να ελενξω οτι εχει γινει σωστα,

αν εχει γινει σωστα ???

 

Με το να μετρήσω την απόσταση απο το nut μεχρι τα saddles και να εχω 648?

Πρεπει να κοιτάξω κατι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου