Προς το περιεχόμενο

Απορίες για κατασκευή ''basement'' studio...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία χαρά, όπως αναφέρω και στον τίτλο θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες τεχνικές απορίες για καλύτερη ηχομόνωση αλλά και ακουστική, όπως και κάποια πράγματα που δεν χρειάζεται να τα μάθω με τον δύσκολο τρόπο.

Μετά από 5 μέρες καθαρισμού και μετακίνησης πραγμάτων (κυρίως σαβούρα) έχω έναν χώρο (υπόγειο) περίπου 20 με 25 τ.μ. (και ένα απίστευτο πιάσιμο στην μέση!!). Αυτόν λοιπόν τον χώρο σκέφτομαι να τον χρησ. για ατελείωτες ώρες κιθάρας χωρίς να έχω άγχος για θόρυβο και ενοχλήσεις..

Αρχικά μιας και το δάπεδο είναι σκέτο τσιμέντο, σκέφτομαι πρώτα να στρώσω πλακάκια. Κάπου όμως άκουσα για μαϊμου παρκέτα, ισχύει και αν ναι τι διαφορά παίζει στην τιμή (τα πλακάκια απο όσο ρώτησα πάει απο 10-15ευρώ/τ.μ)

Αυτό που με απασχολεί άμεσα είναι οτι εντάξει οι 3 τοίχοι βλέπουν χώμα, ο 4ος όμως που θα πρέπει να χτιστεί (μάλλον απο γυψοσανίδα, εκτός και αν υπάρχει κάτι καλύτερο) βλέπει στην σκάλα που οδηγεί στην είσοδο 2όροφης κατοικίας (μιλάμε για πολύ echo). Πως λοιπόν μπορώ να φτιάξω αυτό το χώρισμα-τοίχο με όσο το δυνατόν μεγαλύτερες ηχομονωτικές ιδιότητες;;;;

Το ύψος αν χρειάζεται είναι περίπου 3, κάτι μέτρα και το μήκος περίπου 4,2 μέτρα..

Υποθέτω οτι θα πρέπει να περνάει και εξαερισμός (ο χώρος διαθέτει ήδη ένα παράθυρο 2x0,5m)

Κατά την κατασκευή θα παραθέσω και άλλες απορίες.. ηλεκτρικά,στοιχεία ακουστικής και άλλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις πετροβάμβακα μέσα στην γυψοσανίδα, θα κόψει αρκετά. Από την στιγμή που δεν θα έχεις ντράμς-μπάσο λογικά θα είσαι οκ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκ γιου Κώστα, αλλά επειδή δεν θέλω να αλλάζω κατασκευές στο μακρινό(ή και κοντινό) μέλλον, μπορεί κάποια στιγμή δηλαδή να μπει και ντράμς και μπάσσο.. Για πετροβάμβακα σκεφτόμουν και γω, αλλά με τον HRD στο 4-5 μου φαινόταν αρκετά λίγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω από το υπόγειο τι ακριβώς υπάρχει; Κρεββατοκάμαρες πχ; Αν ναι, παράτα την κιθάρα και ξεκίνα το πλέξιμο! Γενικά τι μπάτζετ παίζει και ποιές ακριβώς είναι οι σχέσεις σου με τους γείτονες;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πάνω είναι η κεντρική είσοδος οι ''κρεβατοκάμαρες'' είναι στον 1ο όροφο (δηλαδή 2 ορόφους πάνω  ;)), δίπλα μου έχω ένα μαγαζί με ψυκτικα (νομίιιιζω οτι είναι σε αυτό το ύψος), οι 2 άλλοι τοίχοι βλέπουν χώμα, και ο 4ος στην είσοδο. Η κατοικία είναι δική μου αλλά το βράδυ (μετά της 10) η γειτονιά διατηρεί σιγή ιχθύος κατά κάποιον τρόπο :P..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πάνω είναι η κεντρική είσοδος οι ''κρεβατοκάμαρες'' είναι στον 1ο όροφο (δηλαδή 2 ορόφους πάνω  ;)), δίπλα μου έχω ένα μαγαζί με ψυκτικα (νομίιιιζω οτι είναι σε αυτό το ύψος), οι 2 άλλοι τοίχοι βλέπουν χώμα, και ο 4ος στην είσοδο. Η κατοικία είναι δική μου αλλά το βράδυ (μετά της 10) η γειτονιά διατηρεί σιγή ιχθύος κατά κάποιον τρόπο :P..

 

Η ηχομονωση ειναι βασικο κομματι εαν εχεις προβλημα με την μεταδοση του θορυβου. Αναλογα με το ποσα χρηματα εχεις να διαθεσεις θα εξαρτηθει εαν εχει νοημα να κανεις την κατασκευη

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα δουλειά υπάρχει.. Εκτός και αν μιλάμε για αστρονομικά ποσά..

Αλλά επειδή δεν έχω ιδέα για τι ποσό μιλάμε, πες μου κάποιες τιμές..

Πόσο ακριβό μπορεί να είναι να ηχομονώσεις έναν τοίχο..; :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εικάζω ότι η ηχομόνωση του καινούριου τοίχου είναι μόνο μια απο τις 6 όψεις του ίδιου νομίσματος δηλαδή του ότι πρέπει να ηχομονωθούν όλοι οι τοίχοι και το ταβάνι και το πάτωμα.

 

Χαρίλαος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα δουλειά υπάρχει.. Εκτός και αν μιλάμε για αστρονομικά ποσά..

Αλλά επειδή δεν έχω ιδέα για τι ποσό μιλάμε, πες μου κάποιες τιμές..

Πόσο ακριβό μπορεί να είναι να ηχομονώσεις έναν τοίχο..; :P

 

 

1. Ψυξη-Θερμανση-Εξαερισμος (Αλλιως θα ειναι βασανιστηριο η προβα) 5000 ευρω περιπου

 

2. Πλωτο πατωμα και τοιχοι πανω στο πλωτο αλλιως θα εχεις μεταδοση δονησεων απο τις κολωνες 10.000 ευρω περιπου.

 

Ολα τα ποσα ειναι προσεγγιστικα για τα τετραγωνικα που ανεφερες, εννοειται οτι θα χρειαστεις να συμμετασχεις και εσυ στην κατασκευη γιατι αλλιως το κοστος θα ανεβει ακομι περισσοτερο.  Μπορει να ακουγεται ακριβα - γιατι ειναι ακριβα!!! αν θες να κανεις σωστη δουλεια.

 

Οπως εγραψα και σε ενα αλλο θεμα, αλλο ηχομονωση και αλλο ακουστικη σχεδιαση. Δεν εχει νοημα να κανεις ενα χωρο που ακουγεται ωραια αν ενοχλεις τους γειτονες.

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο κοίταξα και το site σου αλλά και τις φωτογραφίες που φαίνεται η κατασκευή απο την αρχή όλου του στούντιο..

Θα ήθελα όμως να πω οτι δεν ενδιαφέρομαι για κάτι τόσο...επαγγελματικό.. Ενδιαφέρομαι για έναν χώρο όπου θα μπορώ να παίξω οτι ώρα θέλω (αρχικά θα υπάρχει μόνο κιθάρα και  μπάσο), οπότε υποθέτω οτι μου πρότεινες την πιο ακριβή λύση.. Όσο για το πάτωμα, περισσεύουν αρκετές (αρκετές όμως) μοκέτες για να μην μεταφέρεται ο ήχος όπως λες..

Βασικά δεν γνωρίζω τίποτε απο ηχομόνωση, διάθεση υπάρχει για κατασκευή αλλά το να ρίξω αυτά τα λεφτά σε αυτόν τον χώρο μου φαίνεται λίγο άτοπο.. Μιας και θα είναι μόνο ένας χώρος τζαμαρίσματος, χωρίς control room ή booth ή οτι άλλο έχει ένα σωστό στούντιο ηχογράφησης..

Μένοντας δηλαδή στην επένδυση ή ντύσιμο των τοίχων (και αυτού με την γυψοσανίδα) με πετροβάμβακα δεν γίνετε δουλειά..;;;;

-> Το πλωτό μπορεί να γίνει και...''μη'' πλωτό, δηλαδή αντι για κάποιο υγρό να μπούν λάστιχα...;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου