Προς το περιεχόμενο

Απορίες για κατασκευή ''basement'' studio...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νίκο κοίταξα και το site σου αλλά και τις φωτογραφίες που φαίνεται η κατασκευή απο την αρχή όλου του στούντιο..

Θα ήθελα όμως να πω οτι δεν ενδιαφέρομαι για κάτι τόσο...επαγγελματικό.. Ενδιαφέρομαι για έναν χώρο όπου θα μπορώ να παίξω οτι ώρα θέλω (αρχικά θα υπάρχει μόνο κιθάρα και  μπάσο), οπότε υποθέτω οτι μου πρότεινες την πιο ακριβή λύση.. Όσο για το πάτωμα, περισσεύουν αρκετές (αρκετές όμως) μοκέτες για να μην μεταφέρεται ο ήχος όπως λες..

Βασικά δεν γνωρίζω τίποτε απο ηχομόνωση, διάθεση υπάρχει για κατασκευή αλλά το να ρίξω αυτά τα λεφτά σε αυτόν τον χώρο μου φαίνεται λίγο άτοπο.. Μιας και θα είναι μόνο ένας χώρος τζαμαρίσματος, χωρίς control room ή booth ή οτι άλλο έχει ένα σωστό στούντιο ηχογράφησης..

Μένοντας δηλαδή στην επένδυση ή ντύσιμο των τοίχων (και αυτού με την γυψοσανίδα) με πετροβάμβακα δεν γίνετε δουλειά..;;;;

-> Το πλωτό μπορεί να γίνει και...''μη'' πλωτό, δηλαδή αντι για κάποιο υγρό να μπούν λάστιχα...;;;

 

Η ηχομονωση ειναι απαραιτητη ανεξαρτητα απο το ειδος της χρησης. Η προβα εχει συγκεκριμενες εντασεις οποτε πρεπει να ειναι σιγουρο οτι δεν θα ενοχλεις, εκτος και αν παιζετε με ακουστικα!! Ο ηχος δεν μεταφερονται μονο με τον αερα αλλα και μεσα απο την κατασκευη με τη μορφη δωνησεων στις χαμηλες συχνοτητες.

 

Η εννοια του πλωτου ειναι οτι εχεις ενα εξτρα πατωμα με λαστιχα.

 

Η συμβουλη μου ειναι οτι εαν απλα θελεις να κανετε προβες πρεπει να δειτε ποσο συχνα θα πραγματοποιουνται. Υπολογιστε το κοστος εαν πηγαινατε σε στουντιο για προβες για ενα χρονο και δειτε τι σας συμφερει. Επισης πρεπει να εχεις υποψιν σου οτι στον χωρο σου δεν θα μπορεσεις να κανεις ηχογραφηση που να αξιζει να μιξαριστει και να γινει αλμπουμ, οποτε το στουντιο δεν το γλιτωνεις αν το πατε σοβαρα στο μελλον

 

 

Δεν προσπαθω να κανω διαφημιση, επειδη ειμαι ιδιοκτητης στουντιο, απλα λεω τα πραγματα με το ονομα τους.

 

Οταν μια μπαντα ηχομονωνει ενα δωματιο για προβα συμβαινουν τα εξης

 

1. Πρακτικοτητα στις συναντησεις - αν μενουν ολοι κοντα

 

2. Εξοδα απο ολα τα μελη - και εαν δεν υπαρχει σιγουρια ποσο καιρο θα υπαρχουν σαν συγκροτημα - διαπληκτισμοι οταν ερθει η ωρα να διαλυθουν

 

3.  Το σημαντικοτερο απο ολα ''Ηχομονωνεται'' το συγκροτημα απο ηχοληπτες και αλλους μουσικους. Ενα στουντιο ειναι ενας χωρος εργασιας γυρω απο τη μουσικη και εκει γινονται πολλες γνωριμιες.

 

 

Συγνωμη αν ακουγεται σαν κυρηγμα αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου