Προς το περιεχόμενο

BIRCH ή..."πριτς";;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να παρω ενα ΦΤΗΝΟ ντραμ-σετ (καλα μην αρχισετε ολοι περι "καυσοξυλων" κλπ, ξερω τι θελω κι αυτο ειναι, ξαναλεω, ενα ΦΤΗΝΟ ντραμ-σετ), και κοιτουσα στον Τομαν και βλεπω τα millenium mx700 ---> http://www.thomann.de/gr/millenium_mx700_stage_1_pro_set.htm

 

τα οποια, λεει, ειναι "ακουσον-ακουσον" 9-ply birch shells! Το συντακτικο μαλλον υποδηλωνει οτι ειναι all-birch, κι οχι το γνωστο κολπακι με ενα η δυο φυλλα σε καθε κομματι, που ονομαζουν ολο το... σετ.

 

Και λεω... "μηπως";;;

 

Γιατι δεν ξερω, σημυδα ειναι αυτη...

 

Ξερει καποιος να πει κατι πανω στο θεμα; Απ'ο,τι ειδα στην "αναζητηση" δεν εχει ξανασυζητηθει.

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχνα τα ξύλα και πες μέχρι πόσα προτίθεσαι να δώσεις. Αν είναι μέχρι 329, πάρε το Millenium, μια χαρά είναι (και δυο και τρεις...).

Αν είναι περισσότερα, show me the money και το συζητάμε.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, περιπου τοσα δινω. Αντε λιγα περισσοτερα.

 

  Γιατι ομως, τι εχεις... υπ'οψιν σου;

 

Α, και επι του θεματος: Ειναι BIRCH το birch;;;

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι κι εγώ σίγουρος αν είναι all-birch ή μισά-μισά με κάποιο filler ξύλο, και ακόμη και αν ισχύει το πρώτο είναι πολύ πιθανό να μην είναι σκανδιναβική σημύδα, αλλά κάποια φτηνότερη ποικιλία της.

 

Το θέμα είναι ότι με 330 Ευρώ παίρνεις ένα σχετικά προσεγμένο σετ, με rims, βάσεις και πετάλια, το οποίο αν κρίνω από τα ηχητικά δείγματα  ακούγεται αξιοπρεπέστατα (αν υποθέσουμε ότι τα δείγματα είναι αντιπροσωπευτικά).

 

Το αμέσως επόμενο είναι αυτό, αλλά για να είμαι ειλικρινής υποψιάζομαι ότι το επιπλέον κατοστάρικο το πληρώνεις κυρίως για το όνομα…

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι κι εγώ σίγουρος αν είναι all-birch ή μισά-μισά με κάποιο filler ξύλο, και ακόμη και αν ισχύει το πρώτο είναι πολύ πιθανό να μην είναι σκανδιναβική σημύδα, αλλά κάποια φτηνότερη ποικιλία της.

 

Το θέμα είναι ότι με 330 Ευρώ παίρνεις ένα σχετικά προσεγμένο σετ, με rims, βάσεις και πετάλια, το οποίο αν κρίνω από τα ηχητικά δείγματα  ακούγεται αξιοπρεπέστατα (αν υποθέσουμε ότι τα δείγματα είναι αντιπροσωπευτικά).

 

Το αμέσως επόμενο είναι αυτό, αλλά για να είμαι ειλικρινής υποψιάζομαι ότι το επιπλέον κατοστάρικο το πληρώνεις κυρίως για το όνομα…

 

 

A μπραβο ρε φιλε Χαρη (?) στο μυαλο μου εισαι.

 

Μου φαινεται οτι οσον αφορα το "ιμιτασιον-η-σημυδασιον" των Μιλλενιουμ θα στειλω ενα μειλ στο Τομαν μηπως διαφωτιστω και διαφωτισω και αλλους υποψηφιους φτωχους ντραμμερς εν καιρω (καλα εδω που  τα λεμε και σημυδα απο την Θρακη να ειναι δεν με πειραζει, κυριως ψαχνω birch-plywood για την αντοχη του, γιατι την φλαμουρια δεν την εχω σε μεγαλη υποληψη σε θεμα ανθεκτικοτητας (κατα τ'αλλα εχω ακουσει basswood τομς προσεγμενα με AΠΙΣΤΕΥΤΟ trashy ηχo. Βεβαια σιγουρα δεν ειναι kai ολοι οπαδοι του Lo-Fi). 

 

 

Το θεμα ειναι οτι ενω παιζω καταπληκτικα (κατ'εμενα) ντραμς σε ενα αυτοσχεδιο σετ, δεν εχω καταληξει τοσα χρονια ακομα αν θα ασχοληθω με κρουστα 'η... ταστωμενα εγχορδα. Το προβλημα ουσιαστικα ειναι οτι παιζω κιθαρα κλπ σαν κανονικος δεξιοχειρας (που ειμαι), ενω ντραμς σαν αριστεροποδας(που ειμαι)-αριστεροχειρας(που δεν ειμαι).

 

Με αποτελεσμα να περναω απο αυτο που ονομαζω "περιοδους προσαρμογης" και να παιζω κατα καιρους χαλια κιθαρα-σουπερ ντραμς ή σουπερ κιθαρα-χαλια ντραμς.

 

Εξ'ου και τ'οτι δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα για ενα "ορθοδοξο-ετοιμο" σετακι, και στο κατω-κατω δεν θα χαθει αν παιζω πιο πολλη κιθαρα, σπιτι μου θα'ναι και θα τζαμαρουμε με τους φιλους μου.  ;)

 

Αν και το ψηνω να ασχοληθω με ντραμς τελικα μιας και εχω κερδισει απιστευτα στο θεμα "συγχρονισμος των μελων"- κατι που δεν ισχυει στην κιθαρα οπου το καθε χερι επιτελει εντελως διαφορετικη λειτουργια.

 

Αλλα πώς να διαλεξεις καποιο οργανο;;; Το καθε ενα την μαγεια του...

 

          (ΧΡΟΝΙΑ τωρα δεν μπορω να διαλεξω...)

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου