Προς το περιεχόμενο

Jaguar Bass IV Custom ή Jaguar Baritone Special?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παίξει την baritone special αλλά δεν έχω ιδέα για την bass iv. Γνωρίζω τις υλικές διαφορές τους αλλά όχι τις ηχητικές. Αυτό που θέλω είναι να παίζω σε χαμηλότερο κούρδισμα (το οποίο κάνω τώρα με jaguar japan αλλά "λασπώνει", κάτι που η baritone δεν έκανε).

Κάθε άποψη θα είναι μεγάλη βοήθεια για μένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΛΟΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΝ ΜΑΓΝΗΤΩΝ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΣΕ ΜΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_VI

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0259300

 

ΔΕΝ ΕΙΠΕΣ ΤΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ FENDER VI,TO OΠOIO & ΠΡΟΤΙΜΩ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΣΙΚΟ & VINTAGE & ΕΧΕΙ ΤΡΕΜΟΛΟ ΕΝΩ ΤΟ B.S ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ (ΜΠΛΙΑΧ! :lol: ) ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΛΛΑ .... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει το αυθεντικό VI νομίζω ότι είναι κάπου κόντά στον ήχο του. είναι δύσκολο όργανο αλλά έχει ξεχωριστό ήχο.

 

ps.όντως οι HH εκδόσεις της jaguar ήταν άκυρες, χειριστηκαν ένα vintage οργανο με metal αισθητική?wtf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vi εννοούσα αλλά από τη βιασύνη έγραψα iv.

Ίδια χρήματα έχουν, αλλά ούτως ή άλλως δεν είναι κριτήριο.

Δεν παίζω μέταλ. Με ενδιαφέρει μόνο να μην τρίζει και να μην λασπώνει όταν κάνω διαφορετικά κουρδίσματα.

Για την vi έχω αμφιβολίες επειδή έχει παρόμοιους μαγνήτες με την κανονική jaguar.

Η baritone μου άρεσε, είχε πολύ ωραία καθαρά με γεμάτο ήχο. Αντικειμενικά μου κάνει. Αλλά επειδή δεν έχω παίξει την vi σκέφτομαι μήπως τελικά είναι καλύτερη. Δεν με ενδιαφέρει να έχει vintage ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άκουσα σε Β σε β αλλά το άλλαξα και σε Ε και στο κούρδισμα που ήθελα εγώ - από χαμηλό Λα, μια οκτάβα κάτω από το κιθαριστικό και οι επόμενες χορδές σε λα με κάποιες διαφορές - ωστε να δω αν με ικανοποιεί.

Τη δοκίμασα με τις δικές της χορδές, προφανώς, οι οποίες δεν ήταν για baritone από ο,τι μου είπαν.¶ντε να ήταν 11άρες το πολύ.

Δεν μπορώ να καταλάβω πόση μεγάλη διαφορά μπορεί να έχει η vi από τη στιγμή που έχει ίδιο στυλ μαγνήτες με την κανονική jaguar. Αλλά από την άλλη, η baritone έχει μόνο ένα διακόπτη εναλλαγής μαγνητών πράγμα που δεν την καθιστά το ίδιο ευέλικτη με την vi που έχει τους στανταρ διακόπτες της jaguar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπερδευτηκα λίγο με τοσες εκδόσεις jaguar.

η jaguar που σου "λασπώνει" είναι κανονική κιθάρα ή η baritone(photo)?

272223.jpg

η jaguar με baritone χορδες είναι διαφορετικό πραγμα και σιγουρα πιο λασπώδες από την jaguar baritone με επίσης baritone χορδες. όταν στην jaguar baritone βάλεις τις χορδες του VI και κουρδίσεις Ε-Ε τοτε όντως είναι λίγο μπέρδεμα σε συγχορδίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια εγκυκλοπεδική ανακεφαλαίωση των εκδόσεων που υπάρχουν

 

jaguar

scale 24"

κούρδισμα Ε-Ε

268359.jpg

 

 

jaguar baritone custom

scale 28,5"

κούρδισμα Ε-Ε με τις χορδες για VI(μια οκτάβα κατω απο την κιθάρα)

κουρδισμα Β-Β με baritone χορδες (πιο λεπτες απο αυτες για VI)

272223.jpg

 

 

jaguar baritone special HH

scale 27"

κούρδισμα Ε-Ε με τις χορδες για VI(μια οκτάβα κατω απο την κιθάρα)

κουρδισμα Β-Β με baritone χορδες (πιο λεπτες απο αυτες για VI)

Fender_Jaguar_Baritone_Special_HH.jpg

 

 

bass VI

scale 30"

κούρδισμα Ε-Ε(μια οκτάβα κάτω από την κιθάρα)

275px-Bass_VI.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου