Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή Ζωής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στόνερ ,το να ρωτάς τι να κάνεις με τη ζωή σου είναι σοβαρό θέμα που λίγο πολύ το είχαν σχεδόν όλοι  στην ηλικία σου και σε πληροφορώ ,ότι ακόμα και μετά από πολλά χρόνια και κάτω από τις συνθήκες που βρισκόμαστε εξακολουθούν να το έχουν ,έστω κι αν γίναμε μεσήλικες ή και υπερήλικες αρκετοί από μας  ;D.

Το να ρωτάς δημόσια όμως άγνωστους ανθρώπους είναι σοβαρό θέμα .

Πριν κάνεις οτιδήποτε με τον επαγγελματικό σου προσανατολισμό ,ψάξε να δεις τι είναι αυτό που σε αναγκάζει να εξομολογηθείς μια προσωπική σου αγωνία δημόσια, με ένα μάτσο άγνωστους ''μουσικούς''

Μήπως ψάχνεις δικαιολογία-υπεράσπιση? προς κάποιους κοντινούς σου ανθώπους για κάτι που έχεις προαποφασίσει και είναι αρνητικοί?

Μήπως δεν έχεις κοντινούς ανθρώπους?φίλους ,γονείς,αδέλφια?

Μήπως λέμε καμιά κουβέντα να περνάει η ώρα?

Ότι απ τα 3 κι αν σου συμβαίνει είναι πολύ σοβαρά και σίγουρα αποκλείεται να στο λύσουμε εμείς .

 

ΥΓ Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ,ότι η επαγγελματική απασχόληση και βιοπορισμός από τη μουσική δεν περιλαμβάνει αποκλειστικά και μόνο τη μουσική στόνερ ,ή όπως αλλιώς λέγεται μαζί με τη παρέα των 2-3 φίλων σου και ενδεχομένως ,μπορεί για να επιβιώσεις να χρειαστεί εκτός από το να κάνεις το γκαρσόνι ,ή ότι άλλο μπορείς να φανταστείς και να σου είπαν και οι προλαλήσαντες να χρειαστεί να παίξεις και σκυλάδικα και ντίσκο και ραπ κι εγώ δε ξέρω τι άλλο ...........ακόμα και στόνερ με τον Γιώργο Νταλάρα ,θα το αντέξεις? ;D

 

ΥΓ2 με κάθε σεβασμό και χωρίς καμιά διάθεση ειρωνίας προς το πρόσωπό σου

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χααχαχχαχαχ

Και εγω χτες ακουγα και δεν ειχα πιει τιποτα

Γιατρε ειμαι καλα;;

"Stoner music that is fun to listen to under the influence of marijuana.

LSD good for Psychedelic

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ρωτάς δημόσια όμως άγνωστους ανθρώπους είναι σοβαρό θέμα .

Πριν κάνεις οτιδήποτε με τον επαγγελματικό σου προσανατολισμό ,ψάξε να δεις τι είναι αυτό που σε αναγκάζει να εξομολογηθείς μια προσωπική σου αγωνία δημόσια, με ένα μάτσο άγνωστους ''μουσικούς''

Μήπως ψάχνεις δικαιολογία-υπεράσπιση? προς κάποιους κοντινούς σου ανθώπους για κάτι που έχεις προαποφασίσει και είναι αρνητικοί?

Μήπως δεν έχεις κοντινούς ανθρώπους?φίλους ,γονείς,αδέλφια?

Μήπως λέμε καμιά κουβέντα να περνάει η ώρα?

Ότι απ τα 3 κι αν σου συμβαίνει είναι πολύ σοβαρά και σίγουρα αποκλείεται να στο λύσουμε εμείς.

 

Συμβαίνει ότι οι γονείς μου μου λένε στην ψύχρα ότι θα πεινάσω και ότι πλέον δεν προλαβαίνω να μπω μουσικό γιατί παράτησα την αρμονία οπότε απευθύνομαι εδώ για να ακούσω συμβουλές απ ανθρώπους που μυρίζουν καλύτερα τι εστί βιοπορισμος με μουσική.Από την άλλη διαβάζοντας με τις ώρες και μη προλαβαίνοντας να παίξω ένα σοβαρό διάστημα χρόνου μουσική αισθάνομαι ότι αυτό που πραγματικά θέλω απομακρύνεται καθημερινά.Φυσική και βιολογία πάω πένα και μου αρέσουν αρκετά αλλά είμαι της άποψης ότι αν δεν γίνεις επιστήμονας που ασχολείται με έρευνα και ζει απ'αυτή δεν αξίζει να λιώσεις ως εκπαιδευτικός.Γεια να γίνεις ερευνητής όμως προϋποθέτει ώρες και ώρες που σημαίνει ερασιτεχνική μουσική απασχόληση.Τα ξανασυζήτησα με τον αδερφό μου αυτή την φορά ο οποίος είναι brainiac (προσπαθεί να απορρίψει τον νόμο της εντροπίας σε ορισμένες περιπτώσεις..αν το κάνει πάει για nobel) και μου 'πε ότι προλαβαίνεις και να αριστεύσεις στο πανεπιστήμιο και να παίζεις σε όσες μπάντες θες οπότε διάβαζε και όταν περάσεις μπορείς να παριστάνεις τον rock star!Αυτό θα παιχτεί μάλλον γιατί χθες είδα τι πέφτει αρμονία και δεν προλαβαίνω με τίποτα.Κάποτε θα την μάθω και αυτή αν και συνεχίζω να πιστεύω ότι το αυτί και η ψυχή φτιάχνει όμορφα κομμάτια και όχι η αποστειρωμένη θεωρητικάτζα..  8)

 

Ευχαριστώ παιδιά και αν μας πάρουν schoolwave φέτος κερνάω πεταλιέρα!  :P

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ακουσεις τον αδερφο σου, οποσδηποτε  και τις φωνουλες στο κεφαλι σου- κανεναν αλλο.

 

Επισης, να προσπαθησεις να δεις τις οποιες σπουδες σου ως παιδεια και προσωπικη εμπλουτιση και οχι αποκλειστικα ως επαγγελματικη εκπαιδευση.  Τοτε θα καταλαβεις πως το διαβασμα και η εντριβη και η εξερευνηση της μουσικης θεωριας ή της θεωριας των υπερχορδων αν σπουδαζεις κβαντικος φυσικος - ειναι κατι πολυ πιο πρωταρχικο απο την οποια επαγγελματικη ενασχοληση.

 

Αναφορικα με αυτο που σου λενε οι γονεις σου - ειναι σιγουρο οτι θα πεινασεις, ως μουσικος. Αλλα μπορει να πεινασεις ακομα και αν εισαι στο οποιοδηποτε επαγγελμα. Ειναι μαλλον θεμα χαρακτηρα και τυχης το αν βγαζει κανεις πολλα λεφτα - παρα θεμα τιτλου.

 

Και θα εδινα ιδιαιτερη βαση σε αυτο που σου ειπε ο φιλος πιο πανω- Πολυ σημαντικο θα ηταν να μπορεις να καταλαβεις για ποιο λογο ψαχνεις εδω και οχι εντος εκτος και επι ταυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσική και βιολογία πάω πένα και μου αρέσουν αρκετά αλλά είμαι της άποψης ότι αν δεν γίνεις επιστήμονας που ασχολείται με έρευνα και ζει απ'αυτή δεν αξίζει να λιώσεις ως εκπαιδευτικός.Γεια να γίνεις ερευνητής όμως προϋποθέτει ώρες και ώρες που σημαίνει ερασιτεχνική μουσική απασχόληση.

 

To να γίνεις ερευνητής στην Ελλάδα σήμερα δεν προϋποθέτει μόνο ώρες και ώρες, αλλά και οικτρά λεφτά (αν τα βρεις) σε μια θέση συνήθως κλίκας που στην αρχή θα τη βλέπεις μόνο ζωγραφιστή και μετά θα βρίζεις που τελικά την πέτυχες. Αυτή φυσικά είναι μια τραβηγμένη και λίγο υπερβολική και ισοπεδωτική απόδοση της κατάστασης, αλλά όχι και τόσο υπερβολική μόλις τη δεις από κοντά. Αν σε ενδιαφέρει η έρευνα θα έλεγα - αρχικά τουλάχιστον - να μη μείνεις στην Ελλάδα, εκτός κι αν είσαι ερωτευμένος μαζί της και δεν σκέπτεσαι να φύγεις μακριά από την οικογένεια και τους φίλους σου, το οποίο πίστεψέ με πως το καταλαβαίνω απόλυτα μιας και έχω βρεθεί κι εγώ στη θέση αυτή.

 

Τα ξανασυζήτησα με τον αδερφό μου αυτή την φορά ο οποίος είναι brainiac (προσπαθεί να απορρίψει τον νόμο της εντροπίας σε ορισμένες περιπτώσεις..αν το κάνει πάει για nobel) και μου 'πε ότι προλαβαίνεις και να αριστεύσεις στο πανεπιστήμιο και να παίζεις σε όσες μπάντες θες οπότε διάβαζε και όταν περάσεις μπορείς να παριστάνεις τον rock star!

 

Το ότι προλαβαίνεις είναι σίγουρο: βγάλε το στάνταρ 1/3 του κάθε ακαδημαϊκού έτους off λόγω καταλήψεων και ένα σεβαστό χρονικό διάστημα φοίτησης πέρα από το φυσιολογικό για να μπορέσεις να δώσεις τα μαθήματα που δεν πέρασες ή δεν σε άφησαν να δώσεις, και θα δεις πως ο χρόνος θα είναι άφθονος. Αλλά πέρα από αυτά, μια τέτοια κίνηση θα σου δώσει και μια καλύτερη προοπτική των πραγμάτων και της καριέρας σου. Μη ξεχνάς πως κανένας δεν σε εμποδίζει να ασχοληθείς με τη μουσική (ή με οποιοδήποτε χόμπι) ερασιτεχνικά...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα σκεφτεί να μη συμμετέχω στο thread, αλλά η σοβαρότητα των τοποθετήσεων του bloody (από τη μία), συν η μνεία των συμβουλών εκ' μέρους των γονέων (και η περιρρέουσα ιδέα ότι μπορούν να αγνοηθούν) επιβάλλει - κατά τη γνώμη μου - μία σύνοψη της κατάστασης, σε ελαφρύ τονό.

 

Η μουσική καριέρα είναι κάτι που δεν αφορά την Ελλάδα των επόμενων δεκαετιών: είτε θα έχει πτωχεύσει η χώρα και κανείς δε θα έχει ΧΡΗΜΑΤΑ για stoners και μαλακίες (με την αρχαιο-ελληνική έννοια), ή δε θα έχουμε πτωχεύσει, επειδή όλοι θα έχουν πέσει με τα μούτρα στη δουλειά, οπότε δε θα έχουν ΧΡΟΝΟ για stoners και μαλακίες (με τη σύγχρονη έννοια).

 

Αν θέλεις μία μουσική καριέρα, ΦΥΓΕ από τη χώρα ΣΗΜΕΡΑ, και ετοιμάσου για μερικούς δύσκολους μήνες βιοπορισμού, όχι λιγότερους από 72.

 

Αλλιώς, άσε τον αδερφό σου να πάρει το… νόμπελ και ετοιμάσου να του δίνεις ΔΑΝΕΙΚΑ και ΑΓΥΡΙΣΤΑ, οπότε άρχισε άμεσα να πήζεις με διάβασμα, ΛΙΓΟ ύπνο, καθόλου stoning και - ίσως - και κανά δύο μήνες σερβιτόρος το χρόνο. Επίσης, ΜΑΘΕ μία-δύο γλώσσες, τουλάχιστον μία γλώσσα προγραμματισμού (έστω, επιδερμικά), πάρε μία πιστοποίηση της Microsoft για το Excel (θα το χρειάζεσαι ΟΠΟΙΑ δουλειά και να κάνεις) και άρχισε να διαβάζεις καμιά εφημερίδα, κατά προτίμηση ΞΕΝΗ.

 

Παράλληλα, ΑΜΑ (υποθετικό, όχι χρονικό) βρεις καμία κοπέλα που να μην είναι εντελώς τσίρκο, κανόνισε να βρισκόσαστε να σου φτιάχνει κανά καφέ (θα τον χρειάζεσαι). ΦΤΥΣΕ όλες εκείνες που σου λένε ότι είσαι καλός μουσικός (εναλλακτικά, ζήτα από κάθε μία να σου πλύνει μία αλλαξιά σώβρακα - θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα), και κυρίως ΑΛΛΑΞΕ τηλέφωνο (και κινητό) για να μη σε βρίσκουν ΟΛΟΙ όσοι θεωρείς φίλους μέχρι σήμερα, εκτός από εκείνους που ξέρουν τι βλάκας είσαι και (παρ' όλα αυτά) σε ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ακόμη.

 

ΜΑΚΡΥΑ από περιοδικά για τη μουσική: θα αποχαζέψεις με δαύτα. Στο NOIZ να μπαίνεις διότι εδώ υπάρχουν αρκετοί που έχουμε βρει τις απαντήσεις σε αυτά που σε τρώνε.

 

Φιλικά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράλληλα, ΑΜΑ (υποθετικό, όχι χρονικό) βρεις καμία κοπέλα που να μην είναι εντελώς τσίρκο, κανόνισε να βρισκόσαστε να σου φτιάχνει κανά καφέ (θα τον χρειάζεσαι). ΦΤΥΣΕ όλες εκείνες που σου λένε ότι είσαι καλός μουσικός (εναλλακτικά, ζήτα από κάθε μία να σου πλύνει μία αλλαξιά σώβρακα - θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα), και κυρίως ΑΛΛΑΞΕ τηλέφωνο (και κινητό) για να μη σε βρίσκουν ΟΛΟΙ όσοι θεωρείς φίλους μέχρι σήμερα, εκτός από εκείνους που ξέρουν τι βλάκας είσαι και (παρ' όλα αυτά) σε ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ακόμη.

 

Ναι όχι δεν θέλω να το ρισκάρω τόσο πηγαίνοντας εξωτερικό γυμνός στα αγγούρια.Τhnx for the last stated compliment!  8)

 

Τέλος πάντων χάρηκα που άκουσα διάφορες απόψεις,εγώ θα κοιτάξω να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις των παννεληνίων και μόλις πατήσω πόδι Αθήνα θα ξεκινήσουμε πρόβες

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου