Προς το περιεχόμενο

Τι ενισχυτή ν' αγοράσω; Αλήθειες και ψέμματα


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω για ηχογραφηση μιλουσα στον Audiokosta,live κακα τα ψεμματα για μπασο θες βαττ & γερα μεγαφωνα (οχι τοσο για να το ακους το μπασο,οσο για να το νοιωθεις)  

 

Με ενα καλο DI βγαινεις (βγαινω) εξω υπεροχα και σε live παντως. Ο ενισχυτης χρειαζεται για πανω, που το μπασο ακουγεται μονο when the stars are right, που εχει πει κι ο Lovecraft...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω που εχω εναν Roland Cube 30αρη θα χρειαστει καποια στιγμη να αγορασω (αμα πχ παιξω λαιβ σε μεγαλο χωρο) εναν μεγαλυτερο η φτανουν αυτα τα βατ? Επισης, οταν ηχογραφω (με  μικροφωνο μπροστα στον ενισχυτη φυσικα) ποσο δυνατα πρεπει να ναι ο ενισχυτης για να ακουστει ο καλυτερος του ηχος (μπορει να ρωταω και κατι αφελες εδω) ? Παιρνω μικροφωνο για ηχογραφηση μεθαυριο γι αυτο ρωταω, δεν εχω πειραματιστει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε ενα τεστ

 

βαλε μια CS Strat σε εναν τραντζιστορατο ενισχυτη Gorilla & τη φθηνοτερη Squier Strat σε εναν Μesa Boogie Lonestar.....οταν το κανεις ενημερωσε μας ποιος συνδιασμος ακουγονταν καλυτερα.

 

Θες ηχο Srv. Βαλε μια cs fender strat στο gorilla, και μια cort lp στο boogie, και οταν το κανεις πες μας ποια πλησιαζει περισοτερο τον ηχο :) . Μη λεμε οτι να' ναι, μια ibanez απο ζαχαροκαλαμο των 100 ευρω, παντου σκατα θα ακουστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες ηχο Srv. Βαλε μια cs fender strat στο gorilla, και μια cort lp στο boogie, και οταν το κανεις πες μας ποια πλησιαζει περισοτερο τον ηχο :) . Μη λεμε οτι να' ναι, μια ibanez απο ζαχαροκαλαμο των 100 ευρω, παντου σκατα θα ακουστει.

 

Aτυχες το παραδειγμα σου μιας και μιλας για συγκεκριμενο ηχο...εδω λεμε για φθηνη και ακριβη κιθαρα σε ακριβο και φθηνο ενισχυτη αντιστοιχα και το ποσο ποιοτικο θα ειναι το ηχητικο αποτελεσμα...η φθηνοτερh ibanez (με το κλασσικο strat σχημα) που εχει ας πουμε το thomann σε boogie θα ακουστει τραγικα καλυτερα απ'οτι η ακριβοτερη ibanez του thomann σε gorilla...και αυτο δε διαπραγματευεται ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφ τοπικ.

 

ενταξει μη ξεχναμε ομως και ποσο σημαντικο ειναι το touch ενος κιθατιστα.Αν ξερει καποιος να παιζει θα βγαλει ηχο και απο μαπα ενισχυτη...

 

 

Ναι ..tele του 66,VOX Handwired.....μαπα,τελειως μαπα... ;D  (αν και σε αυτο το βιντεο ειναι λιγο χαλια ο Σκοφιλντ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες ηχο Srv. Βαλε μια cs fender strat στο gorilla, και μια cort lp στο boogie, και οταν το κανεις πες μας ποια πλησιαζει περισοτερο τον ηχο :) . Μη λεμε οτι να' ναι, μια ibanez απο ζαχαροκαλαμο των 100 ευρω, παντου σκατα θα ακουστει.

 

Sorry αλλα δεν καταλαβα γρι... :),τι σχεση εχει η LP με την strat?

 

Αυτο που λενε ολοι (και οχι μονο εγω) ειναι οτι ειναι προτιμοτερο να εχεις μια μετρια κιθαρα και εναν πολυ καλο ενισχυτη παρα το αντιθετο,το καλυτερο βεβαια ειναι να ειναι και τα 2 πολυ καλα.

 

(btw.Γιατι να θελω SRV ηχο,ο SRV ειμαι?.. ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω εναν Roland Cube 30αρη θα χρειαστει καποια στιγμη να αγορασω (αμα πχ παιξω λαιβ σε μεγαλο χωρο) εναν μεγαλυτερο η φτανουν αυτα τα βατ?.

 

αν παιξεις σε μεγαλο χωρο ο ενισχυτης σου θα εχει μικροφωνο μπροστα (in fact στην Αθηνα τουλαχιστον δεν εχω δει ακομα και σε μικρα μερη  να ΜΗΝ εχουν μικροφωνο οι ενισχυτες μπροστα μια και αυτο βοηθαει στον καλυτερο ηχο ολης της μπαντας και στην ακουστικη...τερψη & ισορροπια των θεατων)  οποτε φτανει και παραφτανει,επισης θα μπορεις να τον ακους και απο τα μονιτορ .

 

Επισης, οταν ηχογραφω (με  μικροφωνο μπροστα στον ενισχυτη φυσικα) ποσο δυνατα πρεπει να ναι ο ενισχυτης για να ακουστει ο καλυτερος του ηχος (μπορει να ρωταω και κατι αφελες εδω) ?

 

Σιγουρα οχι πολυ δυνατα γιατι θα παραμορφωνει το μικροφωνο,συνηθως γυρω στο "3" ειναι καλα.

 

 

εδω εχω μια φωτο απο τα settings του VOX  AC30 του Peter Buck των REM στο...ΚΑΛΛΙΜΑΡΜΑΡΟ & απο οτι βλεπεις το volume ειναι...κατω απο το "3"

 

2425416613_908f3e8844.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ..tele του 66,VOX Handwired.....μαπα,τελειως μαπα... ;D  (αν και σε αυτο το βιντεο ειναι λιγο χαλια ο Σκοφιλντ)

 

Ναι αλλα μη μου πεις πως δε παιζει ρολο το touch ενος παιχτη.βλεπεις πως διχος πολλα πολλα ακουγετε σαν νανε φουλ εξοπλισμενος

 

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου