Προς το περιεχόμενο

Με βγάζουν οι 20W ενισχυτές σε club live;


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην τον ακους τον Κυναιγειρο ,ζηλευει γιατι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ και παιζει με το Μακ Ντοναλντς. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην τον ακους τον Κυναιγειρο ,ζηλευει γιατι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ και παιζει με το Μακ Ντοναλντς. ;D

είδα και σένα που έχεις...τι γράφεις ;D ;D...τα ίδια με μένα!!!! :-*

 

το καλό που έχεις με τα σαχλόφωνα...είναι ότι δεν χρειάζεσαι ενισχυτή :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα και σένα που έχεις...τι γράφεις  ...τα ίδια με μένα!!!!

 

 

τωρα ρε τα γραφω αυτα που γερασα,στα νιατα μου ημουν ροκ σταρ.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..............στα νιατα μου ημουν ροκ σταρ.... ;D

 

Αλλά οι συμπαίκτες σου παραμένουν....... ;)

Πολύ γέλασα με τo Smoke on the Water στην εκπομπή της Μπάρμπι-Αγελαδίτσας. ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα το Blues Junior (15W) ο οποιος στην προβα ηταν υπερ αρκετος στο live ηταν οριακα. (Κοπαναει πολυ ο τυμπανας)

Λιγο πριν το καλοκαιρι βρεθηκα σε live να jamαρω με εκλεκτο φιλο σε ανοιχτο χωρο ο οποιος ειχε ενα μινι τερας και δεν ακουσα οχι σολιστικα μου μερη....ουτε μια συγχορδια! Εκει αρχισα να σκεφτομαι την αγορα ενος μεγαλυτερου ενισχυτη.... Να μη τα πολυλογω προσφατως απεκτησα τον Studiotone και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος προς το παρον απο τη χρηση στο σπιτι (ενταση στο 2)

Ειμαι σιγουρος πως δε θα αντιμετωπισω προβλημα στο παταρι.

Νομιζω πως τα 20W ειναι υπερ αρκετα για το live ή την προβα σε κλειστο χωρο. Για ανοιχτο live παλι καλα ειναι αλλα να υπαρχουν ανθρωπινες εντασεις και καλη ηχοληψια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω πως τα 20 θα σου κανουν καμια διαφορα απο τα 15. Μάλλον λόγω σχεδίασης ή ηχείου (χαμηλής ευαισθησιας) του BJr σου ακουγόταν χαμηλά.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Μάλλον λόγω σχεδίασης ή ηχείου (χαμηλής ευαισθησιας) του BJr σου ακουγόταν χαμηλά.

 

μπα μαλλον δεν το ειχε στη σωστη θεση (δηλ.σε υψος που να τον ακουνε κατευθειαν τα αυτια του)

 

δες τι λεει και ο μαστορας μετα το 3.42 & για το live που εκανε με τον..Pete Townsend ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ όλα προτείνω το θέμα να μετονομαστεί σε 20W ενισχυτής για Jazz συναυλίες γιατί αυτή ήταν η ερώτησή μου απ την αρχή! ;)

 

Από κει και πέρα, έχουμε φτάσει να μιλάμε για live με PA κάτι που δεν μας αφορά, γιατί ακόμα και με 10W ενισχυτή, το βάζεις να σκάει πάνω σου και είσαι άρχοντας!

 

Στα live χωρίς μικροφωνική λοιπόν! πλέον (λόγω των καιρών που ζούμε) μεγάλο μέρος των jazz εμφανίσεων γίνεται σε απλά μπαρ και καφετέριες χωρίς PA όπου πρέπει να κουβαλάμε και των δικό μας εξοπλισμό.  :-X

Αυτοί οι χώροι έχουν πολλές φορές περίεργες διαρρυθμίσεις. μακρόστενοι χώροι, σχήματος Γ, με χαμηλά και ψηλά επίπεδα κτλ.. σε τέτοιες καταστάσεις λοιπόν παρ όλο που τοποθετώ τον ενισχυτή όσο πιο σωστά γίνεται ώστε να μην είμαι μπροστά του και τον κρύβω, αλλά να ακούω κι εγώ και οι υπόλοιποι (συμπαίκτες, κοινό) πολλές φορές έχει τύχει να χρειάζομαι παραπάνω ένταση για να γεμίσω τον χώρο. ειδικά όταν ο εκάστοτε μαγαζάτορας δεν μας αφήνει αρκετό χώρο, παρά μια μικρή γωνίτσα για να στήσουμε και αναγκαστικά δεν μπορώ να βάλω τον ενισχυτή σε μια σωστή θέση. :-\

 

Με όλα αυτά στο μυαλό είχα την απορία αν το fender super sonic 22 ή ο Κoch studiotone θα με βγάζανε στο καθαρό κανάλι με ένα full hollow σκαφάκι! αν όχι, θα πάω να χτυπήσω κανένα ρολάνδο cube 60 απ τις αγγελίες που είναι 15 κιλά, δοκιμασμένος στο black panel κανάλι, και δέχεται και πετάλια μια χαρά! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο koch σίγουρα θα δουλέψει σε αυτήν την περίπτωση, αλλα δεν βρίσκω το λόγο να μην σου κάνει και ο Roland! Πάντως και τους δυο μπορείς να τους ακούσεις στην Αθηνα απο κοντά (αν δεν βρεις τον Koch, pm με!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ όλα προτείνω το θέμα να μετονομαστεί σε 20W ενισχυτής για Jazz συναυλίες γιατί αυτή ήταν η ερώτησή μου απ την αρχή! ;)

 

 

 

Στα live χωρίς μικροφωνική λοιπόν! πλέον (λόγω των καιρών που ζούμε) μεγάλο μέρος των jazz εμφανίσεων γίνεται σε απλά μπαρ και καφετέριες χωρίς PA όπου πρέπει να κουβαλάμε και των δικό μας εξοπλισμό.  :-X

Αυτοί οι χώροι έχουν πολλές φορές περίεργες διαρρυθμίσεις. μακρόστενοι χώροι, σχήματος Γ, με χαμηλά και ψηλά επίπεδα κτλ.. σε τέτοιες καταστάσεις λοιπόν παρ όλο που τοποθετώ τον ενισχυτή όσο πιο σωστά γίνεται ώστε να μην είμαι μπροστά του και τον κρύβω, αλλά να ακούω κι εγώ και οι υπόλοιποι (συμπαίκτες, κοινό) πολλές φορές έχει τύχει να χρειάζομαι παραπάνω ένταση για να γεμίσω τον χώρο. ειδικά όταν ο εκάστοτε μαγαζάτορας δεν μας αφήνει αρκετό χώρο, παρά μια μικρή γωνίτσα για να στήσουμε και αναγκαστικά δεν μπορώ να βάλω τον ενισχυτή σε μια σωστή θέση. :-\

 

Με όλα αυτά στο μυαλό είχα την απορία αν το fender super sonic 22 ή ο Κoch studiotone θα με βγάζανε στο καθαρό κανάλι με ένα full hollow σκαφάκι! αν όχι, θα πάω να χτυπήσω κανένα ρολάνδο cube 60 απ τις αγγελίες που είναι 15 κιλά, δοκιμασμένος στο black panel κανάλι, και δέχεται και πετάλια μια χαρά! ;)

 

 

   Στο bacaro (jazz club) έπαιζα με τον deluxe reverb μου στο 3- 3,5 . Είναι αρκετά ανοιχτός χώρος αλλα δεν θα ήθελα να δημιουργήσω προβλημα με περαιτέρω ενταση. Να σημειωθεί ότι  ο ενισχυτής έπαιζε πιο χαμηλά στην πραγματικότητα γιατί "γεφυρώνω" τα 2 κανάλια (δεν θυμάμαι τον επιστημονικό όρο , σορρυ :D) και η ένταση είναι πιο χαμηλή απο το να έχω ένα κανάλι μόνο του στο 3 πχ. αλλά κερδίζω σε ηχοχρώματα και περνάω το 1ο κανάλι στο κανάλι με το reverb.

   Επίσης, κάπως έτσι έχω παίξει και σε μικρότερους χώρους (χωρίς μικρόφωνο) . Μάλιστα σε έναν τέτοιο χώρο ο ιδιοκτήτης μας (με) είχε παρακαλέσει να παίξουμε πιο σιγά. Οπότε τα 22 βατ δεν είναι λίγα.

    Να σημειωθεί εδώ ότι ο DR παραμορφώνει εύκολα [μετά το 4] με (hot) humbuckers, πράγμα όχι τραγικό αν παίζεις jazz με πιο παραδοσιακούς διπλούς ή p90s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου