Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπράτσου σε strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και νομίζω την υποπτεύομαι την απάντηση, για πείτε γνώμες. Εχω μια classic player 60s η οποία αν και μου αρέσει στον ήχο και την έχω σχετικά βολευτεί το string spacing μου πέφτει στενό. Αξίζει τον κόπο να βάλω πιο φαρδύ μπράτσο (2 1/8)? Το ότι θα χρειαστεί να αλλάξω και τρέμολο είναι στα περίπου θετικά αφού με ψήνει ένα 6βιδο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το 2 1/8" μπράτσο συν την καινούρια γέφυρα συν το καινούριο nut (πιθανότατα) συν τα εργατικά, θα σου πάει πολύ ακριβά και πάλι μπορεί να μη σε βολέψουν οι νέες διαστάσεις. Πιστεύω πως και μόνο με την αλλαγή τής γέφυρας στα original specs θα δεις μεγάλη διαφορά. Πάντως, κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη επιλογή σου είναι να πουλήσεις την κιθάρα σου και να πάρεις μία με τα χαρακτηριστικά που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου και την πιθανοτητα το μονο που να αλλαξεις να ειναι ενα καινουργιο nut με απλα μεγαλυτερο string spacing....αν οι δυο Μι χορδες δεν ερχονται πολυ στην ακρη της ταστιερας ωστε να σου προκαλουν προβλημα νομιζω οτι γινεται αλλα βεβαια θα πας να ρωτησεις κανα τεχνικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια classic player 60s η οποία αν και μου αρέσει στον ήχο...

 

Με την αλλαγή μπράτσου υπάρχει η πιθανότητα να αλλάξει αισθητά και ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ για τον off topic,

αλλα επειδη και εγω γλυκοκοιταω μια classic player, που ομως εχει την βιδα του truss rod στο κατω μερος, τι γινεται με το βαλε βγαλε, βιδωνε ξεβιδωνε;

 

Πόσο ταλαιπωρειται το σωμα στα σημεια των βιδων, και τι προγνωση εχουν;

 

Δηλ, καποια στιγμη μπορει να τη δεις να χανει το sustain;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ για τον off topic,

αλλα επειδη και εγω γλυκοκοιταω μια classic player, που ομως εχει την βιδα του truss rod στο κατω μερος, τι γινεται με το βαλε βγαλε, βιδωνε ξεβιδωνε;

 

Πόσο ταλαιπωρειται το σωμα στα σημεια των βιδων, και τι προγνωση εχουν;

 

Δηλ, καποια στιγμη μπορει να τη δεις να χανει το sustain;

 

Σοβαρεψου...... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου και την πιθανοτητα το μονο που να αλλαξεις να ειναι ενα καινουργιο nut με απλα μεγαλυτερο string spacing....αν οι δυο Μι χορδες δεν ερχονται πολυ στην ακρη της ταστιερας ωστε να σου προκαλουν προβλημα νομιζω οτι γινεται αλλα βεβαια θα πας να ρωτησεις κανα τεχνικό....

νομιζω με το 1 5/8 δε γινεται, θα φευγουν οι χορδες εκτος μπρατσου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου