Προς το περιεχόμενο

Τι να χρεώσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Μπορεί να έχει ξαναερωτήθει, ψάχνω ψάχνω αλλα τίποτα....

 

Λοιπόν, έχω ενα αρκετά καλοστημένο studio (auralex, apogee, macpro , euphonix, 2-3 λαμπάτα μικρόφωνα κλπ κλπ), αλλά για προσωπική χρήση.

Επειδή είμαι σε νησί και μάλλον κανένας άλλος δεν έχει κάτι παρόμοιο με προσέγγισε μια κοπέλα για να κάνει κάποιες ηχογραφήσεις (αφήγηση), και να στήσουμε ενα cd.

 

Δηλαδή θα έχουμε ηχογράφηση, επεξεργασία, απλή μίξη με κάποια tracks, και τέλος mastering.

 

Τι πρέπει να χρεώσω και πως;

 

Ανα ώρα;

 

Ακούω απόψεις...

 

 

ευχαριστώ,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται τι κοπελα... μπορει να κυμαινονται αρκετα οι τιμες απο τζαμπα ως..... λοιπον και τωρα σοβαρα πιστευω για την ηχογραφιση θα πρεπει να χρεωσεις οσο πανε οι τιμες και στην αθηνα δηλαδη 9-12 την ωρα.. για μιξη και μαστερινγκ δεν εχω ιδεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται τι κοπελα... μπορει να κυμαινονται αρκετα οι τιμες απο τζαμπα ως..... λοιπον και τωρα σοβαρα πιστευω για την ηχογραφιση θα πρεπει να χρεωσεις οσο πανε οι τιμες και στην αθηνα δηλαδη 9-12 την ωρα.. για μιξη και μαστερινγκ δεν εχω ιδεα...

Πού τις βρήκες αυτές τις τιμές φίλε μου; Στην καλύτερη να βρεις τέτοιες τιμές για πρόβα (εκεί όντως παίζουν στα 10-12 ευρώ την ώρα).

Η συντριπτική πλειοψηφία των στούντιο στην Αθήνα χρεώνει από 20 μέχρι 30 ευρώ ανά ώρα για ηχογράφηση και μίξη.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου είναι να έχεις μια πρώτη συνάντηση για να εκτιμήσεις πόσες ώρες θα χρειαστείς για να κάνεις την δουλειά, και να προσφέρεις μια τιμή ως πακέτο, αναφέροντας βέβαια οτί θα ισχύσει αν δεν υπερβείτε κατα πολύ τις κατά προσέγγιση  χ ώρες που υπολόγισες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινω αυτο που κανουν δυο φιλαρακια στην πολη μου οι οποιοι εχουν στησει ενα αξιοπρεπες στουντιο. 300-400 το κομματι. Βεβαια στο κομματι θα βαλουν οργανα ενορχηστρωση και γενικα full πακετο. Εσυ αμα λαχει πας και με ενα ρεφραινακι και σου βαζουν και κουπλε!! Αλλα τραβανε πολυ κοσμο!!

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν παίζει φιλική σχέση με την κοπέλα νομίζω ένα οικονομικό πακέτο που συμφέρει και εσένα αλλά και τους πιθανούς "πελάτες" σου είναι να χρεώνεις με τη μέρα. Να υπολογίζεις την μέρα ως 8ωρο και μπορείς να την χρεώνεις 120-150 ευρώ τη μέρα... Αυτό βγάζει 15-18 ευρώ την ώρα περίπου...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου είναι να έχεις μια πρώτη συνάντηση για να εκτιμήσεις πόσες ώρες θα χρειαστείς για να κάνεις την δουλειά, και να προσφέρεις μια τιμή ως πακέτο, αναφέροντας βέβαια οτί θα ισχύσει αν δεν υπερβείτε κατα πολύ τις κατά προσέγγιση  χ ώρες που υπολόγισες.

 

 

 

Θα συμφωνήσω με τον Αndreoulis...

Βγάλε ένα πακέτο τιμής κ συνεννοήσου...

Το πακέτο να είναι(προσωπική μου άποψη)σε λογική τιμή!

Μήν υπερβείς σε εξωφρενικές τιμές...εξάλλου σκέψου ότι δέν είσαι επαγγελματικό στούντιο(εξαιρέτως με το πόσο τσακαλάκος είσαι κ πόσο καλή παραγωγή μπορείς να τους κάνεις...αυτό δεν το γνωρίζω ;D)

Από ότι κατάλαβα κ η κοπέλα σκέφτηκε εσένα για πιο οικονομική λύση...

Αλλά όπως σου είπα συνεννοήσου κ βλέπεις τι θα σου πεί κ η κοπέλα εάν έχει κ τα χρήματα που θα ζητήσεις...

 

Α κ να μην ξεχάσω πώς άν κάνεις κ καλή τιμή θα είναι κ διαφήμιση για σένα κ μπορεί να έχεις κ άλλους "πελάτες" στο προσωπικό σου στούντιο κ να έχεις έξτρα εισόδημα ;)(Δεν είναι κακό) ;D

Περιμένουμε νέα σου περί "τελικής τιμής" κ ηχογράφησης ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου