Προς το περιεχόμενο

Born in the USA


samy paraga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..............μελαγχολίας το ανάγνωσμα,όταν είχε βγει το σιχιανόμουν λόγω τίτλου ,αλλά μου κρυφοάρεσε  ;)

Στη συνέχεια υπήρχε αυτό το απλοικό κίμπορντ και τελικά είδα στο σωλήνα ένα πιάσιμο με καποτάστο στο 9ο και ένα ρε στο 11ο τάστο + σολ επίσης στο 11 και ....... ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όταν είχε βγει το σιχιανόμουν λόγω τίτλου ,αλλά μου κρυφοάρεσε  ;)

 

Μάλλον δεν είχες προσέξει τους στίχους.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω αρκετούς φίλους που δεν συμπαθούν ιδιαίτερα τον Springsteen και ο λόγος είναι αυτό το τραγούδι, μάλλον για την ακρίβεια, ο τίτλος του. Τον θεωρούν "αμερικανάκι" με την degrading( ;D) έννοια που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι αυτόν τον όρο σήμερα.

 

Και εκεί είναι που αναρωτιέμαι...

 

πόσοι αλήθεια από αυτούς που ακούνε μουσική με ξένους στίχους κάνουν ακόμα και τον παραμικρό κόπο να τους ακούσουν/διαβάσουν?

 

από τους πολύ αγαπημένους μου ο Springsteen.

Soulshine is better that sushine, is better than moonshine, damn sure better than rain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω αρκετούς φίλους που δεν συμπαθούν ιδιαίτερα τον Springsteen και ο λόγος είναι αυτό το τραγούδι, μάλλον για την ακρίβεια, ο τίτλος του. Τον θεωρούν "αμερικανάκι" με την degrading( ;D) έννοια που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι αυτόν τον όρο σήμερα.

 

Και εκεί είναι που αναρωτιέμαι...

 

πόσοι αλήθεια από αυτούς που ακούνε μουσική με ξένους στίχους κάνουν ακόμα και τον παραμικρό κόπο να τους ακούσουν/διαβάσουν?

 

από τους πολύ αγαπημένους μου ο Springsteen.

Εν μέρη έχεις δίκιο,αλλά τι σχέση είχε ένας αμερικανοθρεμένος παραπονούμενος και καλοζωησμένος -τότε-στίχος περί γέννησης στην αμερική? .........με ιρλανδικές ρίζες στη μουσική ,την οποία ανακαλύπτω εγώ μετά παό χρόνια ?  ;D

όχι πλην του Μπορν του ραν-του τραγουδιού,όχι του δίσκου-ο Μπρους δεν ήταν ποτέ από τους αγαπημένους μου.

Όπως είχε πει και ο Κιθ στα 80κάτι , ο Μπρους υπάρχει γιατί δεν υπάρχει κατι καλύτερο,αν υπήρχε, δεν θα φαινόταν πουθενά

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσοι αλήθεια από αυτούς που ακούνε μουσική με ξένους στίχους κάνουν ακόμα και τον παραμικρό κόπο να τους ακούσουν/διαβάσουν?

Ο στιχος....αχ αυτος ο στιχος... ::)

Ο στιχος ειναι ο κυριος υπαιτιος που εχουν γινει "επιτυχιες" τοσες χιλιαδες τραγουδια-αηδιες.

Αρκει ενας απλοϊκος "πιασιαρικος" στιχος για να περασει στο Top10 οποιασδηποτε χωρας καθε απαραδεκτο (μουσικα) τραγουδι.

Βλεπεις το 80% των ακροατων "ακουνε" μονο στιχους, η μουσικη περναει απ'το ενα αυτι και βγαινει απ'το αλλο.

 

Αυτα για τους στιχους των τραγουδιων σε γενικες γραμμες, για το "Born in the USA" τωρα, για μενα ειναι ενα απο τα πλεον καρα-απλοϊκα εμπορικα χιτακια, κομματι φτιαγμενο για να γινει Hit.

Για οσους ακουνε MTV, καλο ειναι... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Born down in a dead man's town

The first kick I took was when I hit the ground

You end up like a dog that's been beat too much

'Til you spend half your life just covering up now

 

Got in a little hometown jam

So they put a rifle in my hand

Sent me off to a foreign land

To go and kill the yellow man

 

Come back home to the refinery

Hiring man says, 'Son, if it was up to me...'

Went down to see my VA man

He said, 'Son, don't you understand?'

 

I had a brother at Khe Sanh fighting off the Viet Cong

They're still there, he's all gone

He had a woman he loved in Saigon

I got a picture of him in her arms now

 

Down in the shadow of the penitentiary

Out by the gas fires of the refinery

I'm ten years burning down the road

Nowhere to run, ain't got nowhere to go

 

===================================

 

Αυτό είναι ένα γνήσιο πατριωτικό (όχι εθνικιστικό) τραγούδι, που - σαν τέτοιο - εστιάζει σε μικρές θλιβερές στιγμές της πατρίδας: οι περιττές πολεμικές αποστολές, η ανεργία, η θλίψη μπροστά στη συναίσθηση ότι η ευκαιρία για μέθεξη με αλλότριες κουλτούρες χάθηκε για πάντα.

 

Ο Ρήγκαν είχε ζητήσει την άδεια να χρησιμοποιήσει αυτό το τραγούδι σαν "επίσημο" της προεκλογικής του καμπάνιας για τη δεύτερη θητεία στο Λευκό Οίκο. Ο Σπρίνγκστην αρνήθηκε, και ανταποκρίθηκε σε μία από τις επόμενες συναυλίες λέγοντας προς το κοινό "Έμαθα ότι ο Πρόεδρος μνημόνευσε το όνομά μου τις προάλλες... με κάνει να αναρρωτιέμαι ποιο τάχα να είναι το αγαπημένο του άλμπουμ.. μάλλον δεν το έχει ακούσει προσεκτικά τούτο 'δω... " ... λίγο πριν αρχίσει να παίζει με τη μπάντα του το Johnny 99, το οποίο αναφέρεται σε έναν άνεργο που απελπισμένος σκοτώνει έναν άνθρωπο και καταλήγει να καταδικαστεί σε 99 χρόνια φυλακής.

 

Αυτά είναι τα facts... τα υπόλοιπα που γράφτηκαν στο thread δεν ξέρω τι είναι ακριβώς.... μακάρι να είχαμε ΕΝΑ τέτοιο τραγούδι σε όλο το ελληνικό ροκ ρεπερτόριο, δηλαδή ένα τραγούδι με πατριωτικό τίτλο, το οποίο όμως κανένας δεν θα διανοείτο να το βάλει να παίξει σε προεκλογική συγκέντρωση.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό είναι ένα γνήσιο πατριωτικό (όχι εθνικιστικό) τραγούδι,

 

:)

 

αντιπολεμικο τραγουδι κατα τη γνωμη μου.

 

Εν μέρη έχεις δίκιο,αλλά τι σχέση είχε ένας αμερικανοθρεμένος παραπονούμενος και καλοζωησμένος -τότε-στίχος περί γέννησης στην αμερική? .........με ιρλανδικές ρίζες στη μουσική ,την οποία ανακαλύπτω εγώ μετά παό χρόνια ?  ;D

 

 

Ο τιτλος Born in The USA, ειναι ο τιτλος ταινιας που ηθελε να γυρισει ο Paul Schrader, o οποιος ζητησε απο τον B.S. να του γραψει την μουσικη της ταινιας.

Ο Bruce Springsteen χρησιμοποιησε τον τιτλο της ταινιας για αυτο το τραγουδι στο αλμπουμ του.

Και οσο για την ανακαλυψη μετα απο χρονια:

ολοι ψαχνομαστε,  και βρισκουμε (οταν θελουμε) :) και πολυ θετικο οταν ανακαλυπτουμε κατι που μας αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχα αγορασει το βινυλιο,1989 ηταν νομιζω,το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να διαβασω το ενθετο με τους στιχους στα χερια ΠΡΙΝ καν βαλω το δισκο στο πικαπ.

Ημουν σιγουρος οτι καποιο λακκο ειχε η φαβα και επιβεβαιωθηκα...

Ο Springsteen ειναι μεγαλος μουσικα αλλα ΚΑΙ για την σεμνη του παρουσια.

 

Οσο γι αυτο

Όπως είχε πει και ο Κιθ στα 80κάτι , ο Μπρους υπάρχει γιατί δεν υπάρχει κατι καλύτερο,αν υπήρχε, δεν θα φαινόταν πουθενά

Ξερω την αδυναμια σου για τον Κιθ,αλλα επιτρεψε μου,οσο μεγαλος και να ναι,να τον θεωρω αλαζονα και ''βιαστικο'' στις δηλωσεις του.

(Διαβαζοντας αποσπασματα απο την αυτοβιογραφια του)

Ασε που η παραπανω δηλωση ισχυει για ΟΛΟΥΣ αν το καλοσκεφτεις,δεν εμπεριεχει ουτε βαθος,ουτε ουσια.(Δειγμα συγκεχυμενου μυαλου ειναι μαλλον :-\)

Bruce I LIKE. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω την αδυναμια σου για τον Κιθ,αλλα επιτρεψε μου,οσο μεγαλος και να ναι,να τον θεωρω αλαζονα και ''βιαστικο'' στις δηλωσεις του.

(Διαβαζοντας αποσπασματα απο την αυτοβιογραφια του)

Ασε που η παραπανω δηλωση ισχυει για ΟΛΟΥΣ αν το καλοσκεφτεις,δεν εμπεριεχει ουτε βαθος,ουτε ουσια.(Δειγμα συγκεχυμενου μυαλου ειναι μαλλον :-\)

Bruce I LIKE. :)

Συμφωνώ απόλυτα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου