Προς το περιεχόμενο

περι αγορας απο το εξωτερικο


nakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και όμως. Δεν είναι λάθος το «τζίρος» να το γράψεις «τζύρος», με βάση την παλιά σχολή, που επίτασσε την πλήρη οπτική, κατά τη γραφή, γραμματική απεικόνιση της ξένης λέξης με Ελληνικούς χαρακτήρες. . Εξ’ ου και το παλαιό π.χ.  «χώλλ» από το ξένο Hall. Η νέα τάση τώρα, δηλαδή ο Μπαμπινιώτης, υποστηρίζει ότι οι ξένες λέξεις στα Ελληνικά πρέπει να γράφονται απλά (ακόμα και τα αντιδάνεια) . Το «τζίρος» όντως προερχόμενο από το Λατινικό « gyrus»  και φυσικά από το  Ελληνικό  «γύρος», στέκεται να γραφεί με ύψιλον.  

+1 ... ενημερωμένο σε βρίσκω LK περί των γλωσσολογικών  :)

Παρόμοια, πιστεύω, είναι και η προσέγγιση του Εμ.Κριαρά στο θέμα.

 

είμαι offtopic, το ξέρω  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1 ... ενημερωμένο σε βρίσκω LK περί των γλωσσολογικών  :)

...ο Λάκης είναι μια χαρά.....ο...άλλος... είναι αγράμματος και το παίζει και δάσκαλος!!! ;D ;D :-*

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ αποψη.....χωρις να ειναι κανενας λεφτας :'(...τα 20 και 30 ευρω διαφορα τα θεωρω γελια για να με κανουν να ψωνισω απ'εξω....σε πραγματα ακριβα ομως που κερδιζεις πολλα χρηματα ειμαι υπερ και ετσι κανω συνηθως....αν και πλεον πετυχαινω καλες τιμες και εδω οποτε οτι πει η ψυχολογια της στιγμης ;D ;D

 

Εγώ φίλτατε για τα 20-30 ευρό αυτά δουλεύω 8-10 ώρες! Οπότε πίστεψε με δέν είναι γελία σε καμία περίπτωση έστω και άν εσένα σου φαίνοντε λίγα!

Όταν πήρα τη πρώτη μου κιθάρα απο ένα κατάστημα της Λαμίας (μία Squier strato) 'εδωσα 200 ευρό επειδή τήν είχε καιρό στη βιτρίνα και είχαν ξεβάψει τα πλαστικά και επειδή είχε ένα χτύπημα αρκετά μεγάλο στο πλάι. Η κανονικής της τιμή ήταν 280! Στο thomann ? 100 ευρό 120 στο σπίτι σου στη πόρτα... Οπότε γιατί να τα αφήσω στους αγιογδήτες ? ΟΥΤΕ ΕΝΑ Ευρό αγαπητέ δε πρέπει να χαρίζεις γιατί μετά καταλήγουν να κάνουν αυτά τα καραγκιοζιλίκια και να κοροιδεύουν το κόσμο.

Και ξέρω πως το θέμα αυτό έχει κουβεντιαστεί άπειρες φορές αλλα δέ πειράζει, καλό είναι να το φρεσκάρουμε πού και πού!

Όσο για τα 15 εκατομύρια το μήνα? Τζίρος? Δύσκολο πολύ. Το χρόνο ίσως...

 

Εάν βάλεις μία μέση τιμή 300 ο κάθε αγοραστής ( και πολλά λέω) πρέπει να αγοράζουν 50,000 Έλληνες κάθε μήνα απο το Thomann. Με τους αριθμούς αυτός στα 4 τελευταία χρόνια οι μισοί Έλληνες θα έπρεπε να είναι μουσικοί και οργανοπαίκτες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα 15 εκατομύρια το μήνα? Τζίρος? Δύσκολο πολύ.

παραπάνω κάνει...το μήνα...όχι μόνο από την Ελλάδα...δεν νομίζω να τη σκέφτεται και πολύ ;)

 

YΓ1 Ο τζίρος του Θωμά είναι από 450-470 μύρια -δολάρια- (τουλάχιστον το 2009...)...για όποιον ενδιαφέρεται 8)

http://www.docstoc.com/docs/65764045/Thomann-Musikhaus-how-a-small-town-upbringing-relentless-drive-and-a-belief-that-the-customer-is-always-right-(even-when-hes-wrong)-propelled-Germany-based-Thomann-Musik-to-the-top-of-the-European

 

ΥΓ2 Τι γίνεται? Διπλά θέματα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε vegeterian εγω σε καμμια περιπτωση δεν λεω οτι,ακομα και τα 5 ευρω,ειναι λιγα!το θεμα ξεκινησε για να βαλουν αρκετο νερο στο κρασι τους τα εγχωρια μαγαζια!μιλησα για 15 εκατ.ετησιως και οχι το μηνα!αυτο ομως δεν ειναι το θεμα,αν ειναι 10,15 ή 500!ο καθενας λειτουργει με βαση το ιδιον συμφερον!απλως εγω προσωπικα θα ηθελα μια κιθαρα που θελω να αγορασω,να μπορω να τη δοκιμασω σ'ενα καταστημα και να πετυχω την καλυτερη τιμη που υπαρχει στην παγκοσμια αγορα.Τωρα αν ειναι 10 η 20 ευρω ακριβοτερη αυτο μετα ειναι προσωπικη αποφαση!Εν πασει περιπτωσει το θεμα ειναι ανεξαντλητο και δεν ξερω αν αξιζει να χαλαμε γραμμες και σκεψεις γι αυτου του ειδους τα πραγματα!υπαρχουν τοσα αλλα στη μουσικη!

οσο για το ''τζύρος''........χαχα!μιλησε ο φιλος LK για λογαριασμο μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραπάνω κάνει...το μήνα...όχι μόνο από την Ελλάδα...δεν νομίζω να τη σκέφτεται και πολύ ;)

 

YΓ1 Ο τζίρος του Θωμά είναι από 450-470 μύρια -δολάρια- (τουλάχιστον το 2009...)...για όποιον ενδιαφέρεται 8)

 

 

δεν ενδιαφερονται απο οτι βλεπεις..επιμενουν οτι ειναι 15 εκ το χρονο...δε πα να χτυπιεται κατω το accounting dept. του Thomann...αυτοι ξερουν καλυτερα!! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αυτοι ξερουν καλυτερα!! ;D

και όχι μόνο ξέρουν αλλά...ονειρεύονται κι όλας με ανοικτά τα μάτια... :D

απλως εγω προσωπικα θα ηθελα μια κιθαρα που θελω να αγορασω,να μπορω να τη δοκιμασω σ'ενα καταστημα και να πετυχω την καλυτερη τιμη που υπαρχει στην παγκοσμια αγορα.

...ας πούμε, εγώ που ψάχνω αυτή τη παλιοSadowsky nylon...να τη δοκιμάσω και να την να πετυχω την καλυτερη τιμη που υπαρχει στην παγκοσμια αγορα 8) 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πει κανεις..... ;D

 

Λοιπον για οσους εξακολουθουν να απορουν για την ανταγωνιστικοτητα των τιμων των ελληνικων επιχειρησεων σε σχεση με τις γερμανικες ας απαντησουν στα παρακατω ερωτηματα:

 

1.ποια χωρα εχει χαμηλοτερο εργατικο κοστος (οχι μισθους ,ΚΟΣΤΟΣ)

2.ποια χωρα εχει μεγαλυτερη αγορα και προσφερει μεγαλυτερες οικονομιες κλιμακας

3.ποια χωρα εχει υγιεστερη και ανταγωνιστικοτερη οικονομια

4.ποια χωρα εχει καλυτερο και δικαιοτερο φορολογικο συστημα στις επιχειρησεις

5.ποια χωρα εχει χαμηλοτερο κοστος λειτουργιας για μια επιχειρηση

 

απαντηστε τα παραπανω και θα δειτε γιατι ΔΕΝ μπορειτε να εχετε στην Ελλαδα τιμες Thomann.    

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες παιδιά

Προσωπικά πιστεύω ότι ναι μεν το οικονόμικο παραμένει σημαντικός παράγοντας

Άλλα , οπως νομίζω έχει ξανα αναφερθει , υπαρχει μεγαλο προβλημα συμπεριφορας

Οταν καποτε ο Χ  επειδη ειχε καποιους ''καλους'' πελατες με αντιμετωπισε σαν το λιγουρι που χαζευε την βιτρινα του , οταν βρηκα το θαρρος να μπω να ρωτησω καποια τιμη , αντι να δει οτι ενα πιτσιρικι θελει να ασχοληθει και να το εμψυχωσει

Και οταν ο Ψ ενω με εχει πελατη  χρονια  μου λεει ακομψα τελειωνε , τι περιμενουν απο μενα

Στον αντιποδα να παραθέσω πως προσφατα βρεθηκα σε γνωστο μαγαζι με μουσικα , οπου ο υπαλληλος ασχοληθηκε σοβαρα , με ειχε να δοκιμαζω με τις ωρες βοηθωντας με και ποτε δεν μου πουλησε την ιστορια της ζωης του (δοκιμασα αυτο το πεταλι το 1986 στην ΝΥ και επαιξα τοσο καλα που ο μαγαζατορας μου το δωσε τζαμπα . και εσυ λες οκ για το πεταλι τι σημαινει αυτο )

Πηρα κατι πολυ καλο γιατι οντως το χα δοκιμασει οσο χρειαζομουν και εφυγα με τις καλυτερες εντυπωσεις.

Κι οσο κι αν σεβομαι τα 20 ευρω, αν κατι το χει αυτος και ο thomann παλι σ αυτον θα παω

 

 

 

 

 

 

We are here to make you think about death and get sad and stuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τα 20 και 30 ευρω διαφορα τα θεωρω γελια για να με κανουν να ψωνισω απ'εξω....

Eξαρταται.

Αν θελεις να αγορασεις πχ, ενα synth της ταξης των 2500€, και το βρεις εξω 2500 και Ελλαδα 2530, ε δεν νομιζω να κανεις τον "κοπο" να το παρεις απ'εξω.

Απλα γιατι οταν αποφασιζεις να δωσεις 2500€ για ενα οργανο, 30€ πανω ή κατω στην τιμη δεν λεει και πολλα.

 

Αν ομως θες να αγορασεις ενα προιον που εξω κοστιζει 50€ και Ελλαδα 80€, λογικο ειναι να το παρεις απ'εξω

(τη στιγμη μαλιστα που αρκετα καταστηματα του εξωτερικου στελνουν παραγγελιες χωρις εξοδα αποστολης, αν για παραδειγμα το κοστος της παραγγελιας ξεπερναει τα 30€, βλεπε Amazon UK)

 

1.ποια χωρα εχει χαμηλοτερο εργατικο κοστος (οχι μισθους ,ΚΟΣΤΟΣ)

2.ποια χωρα εχει μεγαλυτερη αγορα και προσφερει μεγαλυτερες οικονομιες κλιμακας

3.ποια χωρα εχει υγιεστερη και ανταγωνιστικοτερη οικονομια

4.ποια χωρα εχει καλυτερο και δικαιοτερο φορολογικο συστημα στις επιχειρησεις

5.ποια χωρα εχει χαμηλοτερο κοστος λειτουργιας για μια επιχειρηση

Και χωρις τα παραπανω να το σκεφτεις, οταν το Thomann αγοραζει εμπορευμα σε ποσοτητες μεγαλυτερες απ'οτι αγοραζουν ολα τα μαγαζια του χωρου μαζι στην Ελλαδα, φυσικο ειναι να πουλαει φθηνοτερα.

H κλασσικη ιστορια του μπακαλη και του super market... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου