Προς το περιεχόμενο

περι αγορας απο το εξωτερικο


nakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξερω αν ισχυει αλλα μιλουσα τις προαλλες με καποιο φιλο και μου ειπε οτι ο περσινος τζυρος του γνωστου γερμανικου μαγαζιου ηταν 15 εκατ.ευρω!

συμβουλη προς μαγαζατορες:κοιταξτε τουλαχιστον τα μισα να μενουν στην Ελλαδα!(τον ξερετε τον τροπο).Οσο για μας,θεωρω οτι οταν η διαφορα δεν ειναι μεγαλη καλο θα ηταν να προτιμουμε την ντοπια αγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν ξερω αν ισχυει αλλα μιλουσα τις προαλλες με καποιο φιλο και μου ειπε οτι ο περσινος τζυρος του γνωστου γερμανικου μαγαζιου ηταν 15 εκατ.ευρω!

Tον μήνα εννοείς... ;) και όχι όλο από την Ελλάδα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάκο, με αυτή την κρίση και μια διαφορά των 40-50 Ευρώ είναι σημαντική.

 

Άσε που μάλιστα γνωστό γερμανικό μαγαζί στα φέρνει με courier και αντικαταβολή στην πόρτα σου....

 

πήγα να πάρω online την κιθάρα Ibanez V72LECE LH από γνωστό online μαγαζί της Λάρισας και ενώ την πήρα 188 από Γερμανία από εδώ μου έβγαινε 225 Ευρώ με τα μεταφορικά. Σε άλλο πάλι μαγαζί της Αθήνας έχουν την Black έκδοση σε ίδια τιμή σχεδόν με την Γερμανία αλλά την έχουν αναρτημένη στο site από 01/07/2011 και η κιθάρα ακόμη δεν είναι διαθέσιμη.....

 

περιττό να σου πω και για άλλα... π.χ. στο ίδιο μαγαζί της Αθήνας (και Ηρακλείου) το Midi Keyboard Behringer UMX-610 το έχουν 159 Ευρώ ενώ εγώ το πήρα 133 Από Γερμανία.....

 

Διαφορά: 12 (κιθάρα) + 26 (midi) = 38

 

γενικά σε μένα υπήρξε μια διαφορά της τάξης των 57 Ευρώ..... γιατί να τους τα χαρίσω;;;;

 

Αν κοιτάξουν λίγο να διορθώσουν οι Έλληνες τις τιμές και το support και τότε το ξανασυζητάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ αποψη.....χωρις να ειναι κανενας λεφτας :'(...τα 20 και 30 ευρω διαφορα τα θεωρω γελια για να με κανουν να ψωνισω απ'εξω....σε πραγματα ακριβα ομως που κερδιζεις πολλα χρηματα ειμαι υπερ και ετσι κανω συνηθως....αν και πλεον πετυχαινω καλες τιμες και εδω οποτε οτι πει η ψυχολογια της στιγμης ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νακο,

 

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις τα προηγούμενα θέματα περί ελληνικής αγοράς και εξωτερικού, θα δεις ότι έχει συζητηθεί αρκετές φορές στο forum και έχουν εκφραστεί ιδιαίτερα σοβαρές απόψεις περί του θέματος. Κατόπιν, εαν έχεις κάτι να προσθέσεις επ' αυτού, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν ισχυει αλλα μιλουσα τις προαλλες με καποιο φιλο και μου ειπε οτι ο περσινος τζυρος του γνωστου γερμανικου μαγαζιου ηταν 15 εκατ.ευρω!

 

http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%84%CE%B6%CE%AF%CF%81%CE%BF%CF%82

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Και όμως. Δεν είναι λάθος το «τζίρος» να το γράψεις «τζύρος», με βάση την παλιά σχολή, που επίτασσε την πλήρη οπτική, κατά τη γραφή, γραμματική απεικόνιση της ξένης λέξης με Ελληνικούς χαρακτήρες. . Εξ’ ου και το παλαιό π.χ.  «χώλλ» από το ξένο Hall. Η νέα τάση τώρα, δηλαδή ο Μπαμπινιώτης, υποστηρίζει ότι οι ξένες λέξεις στα Ελληνικά πρέπει να γράφονται απλά (ακόμα και τα αντιδάνεια) . Το «τζίρος» όντως προερχόμενο από το Λατινικό « gyrus»  και φυσικά από το  Ελληνικό  «γύρος», στέκεται να γραφεί με ύψιλον.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως. Δεν είναι λάθος το «τζίρος» να το γράψεις «τζύρος», με βάση την παλιά σχολή, που επίτασσε την πλήρη οπτική, κατά τη γραφή, γραμματική απεικόνιση της ξένης λέξης με Ελληνικούς χαρακτήρες. . Εξ’ ου και το παλαιό π.χ.  «χώλλ» από το ξένο Hall. Η νέα τάση τώρα, δηλαδή ο Μπαμπινιώτης, υποστηρίζει ότι οι ξένες λέξεις στα Ελληνικά πρέπει να γράφονται απλά (ακόμα και τα αντιδάνεια) . Το «τζίρος» όντως προερχόμενο από το Λατινικό « gyrus»  και φυσικά από το  Ελληνικό  «γύρος», στέκεται να γραφεί με ύψιλον.  

Σε καταλαβαίνω, εντός ολίγου θα είσαι υπό ζυγόν. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου