Προς το περιεχόμενο

Gear και αγορές: κάποιες σκόρπιες γνώμες προς σκέψη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή κανα-δυο πρόσφατα threads, με μοναδικό σκοπό να βοηθήσω παρόντες και μελλοντικούς συμφορουμίτες, να γλιτώσω λίγο χρόνο από όλους μας και γενικά να βοηθήσω την λειτουργία αυτού του forum (και χωρίς καμία διάθεση να το παίξω forum-police και εξυπνάκιας), αυτές είναι κάποιες σκόρπιες απόψεις μου. Τις οποίες βεβαίως θέτω προς σκέψη και προβληματισμό, το να τις ασπαστείτε ή να τις υιοθετήσετε είναι εντελώς προαιρετικό.  8)

 

 

 

1) BUDGET.

 

όλα από εδώ ξεκινάνε. Και εδώ καταλήγουν. BUDGET. Πόσα σηκώνει η τσέπη σας / πιστωτική σας να πληρώσει χωρίς να τα χρωστάτε ένα χρόνο και χωρίς να το μετανιώσετε μετά (και να μας σιχτιρίζετε); Το τί κιθάρα / ενισχυτή / πεταλιέρα έχετε και τί ήχους προσπαθείτε να βγάλετε είναι εντελώς, μα εντελώς δευτερεύον στο πόσα έχετε να διαθέσετε. Η σημερινή αγορά προσφέρει αρκετές επιλογές για να χαθείτε για μήνες ερευνώντας τες. Μπορούμε να σας δώσουμε καμιά ιδέα, μόνο αν ξέρουμε το 2ο. Μετά μας λέτε και τα υπόλοιπα. Είναι κρίμα να φάμε σελίδες και να συζητάμε επιλογές που το ξεπερνούν. Let's start from there.

 

Α, ναι... Και αν ανήκετε σε εκείνη την μερίδα του πλυθησμού η οποία δεν έχει θέμα χρημάτων, τότε:

 

i) αγοράστε το. Τώρα. Τί διάολο, δεν θα σας λείψουν. Βοηθήστε και λίγο την οικονομία, την τοπική, την παγκόσμια, όλες. Σας χρειάζονται τώρα, περισσότερο από ποτέ.

 

ii) μην ξεκινάτε threads λέγοντάς μας ότι δεν έχετε θέμα χρημάτων. Εκνευρίζετε όλους τους υπόλοιπους από εμάς που έχουμε.  ;D

 

 

 

 

2) "Αξίζει το τάδε κομμάτι εξοπλισμού τα λεφτά του;"

 

For whom...? Το αν τα αξίζει έχει να κάνει με το 1ο. Αν η αξία του ξεπερνά αυτά που έχετε να διαθέσετε, τότε όχι. Κανένα κομμάτι εξοπλισμού δεν αξίζει να αφήσετε το ρεύμα / νερό / τηλέφωνο / κοινόχρηστα απλήρωτα ή τα παιδιά χωρίς γάλα. Τώρα αν μπορείτε να τα διαθέσετε, ποιός ξέρει; Σιγουράτζες δεν υπάρχουν, αγοράζεις, δοκιμάζεις και αποφασίζεις για τον εαυτό σου αν καλώς τα ξόδεψες τα φράγκα. Αλλιώς το μετανιώνεις και συνεχίζεις. Τουλάχιστον να μην μετανιώνεις το ξόδεμα λεφτών που... δεν είχες.  ;) Με άλλα λόγια, τον αν αξίζει ή δεν αξίζει τα λεφτά του κάτι το αποφασίζετε μόνο εσείς και μόνο για τον εαυτό σας.

 

 

 

3) "Υπάρχει κάτι καλύτερο...;"

 

Όλα σχετικά είναι. Αν περιμένετε να σας πουν άλλοι τί είναι καλύτερο και χειρότερο όταν μιλάμε για μουσική, καήκατε. Μερικές φορές δεν είναι θέμα καλύτερου / ποιοτικότερου. Έχει να κάνει με το ποιό κομμάτι εξοπλισμού δουλεύει καλύτερα για μια συγκεκριμένη δουλειά και πώς μπορείτε εσείς να το εντάξετε μέσα στην μουσική σας. Υπάρχουν ατελείωτα παραδείγματα σπουδαίων μουσικών / μουσικής που δημιουργήθηκαν με εξοπλισμό που σήμερα σνομπάρουμε και ναι, υπάρχει και καλύτερός του. Αλλά και τί να λέει αυτό;  It's all about the music, not the gear.

 

 

Αυτά τα ολίγα. Για την ώρα. Αν σκεφτώ και άλλα θα τα γράψω. ;D

 

 

 

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο! Μπράβο! Μπράβο! Τα είπες φοβερά!  :o :D

 

 

Ευχαριστώ αν και είναι θέματα προς συζήτηση. Αν κάποιος έχει διαφορετική γνώμη, εδώ είμαστε για να τα συζητήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες σκόρπιες απαντήσεις...

 

Budget. Πάντα ήταν ο ρυθμιστής, και τα τελευταία χρόνια πολύ περισσότερο.

 

"Αξία". Κατανοητή η ερώτηση και λίγο πολύ αφορά οποιαδήποτε αγορά μας. Πόσο μάλλον αν για τα μουσικά όργανα συνυπολογίσουμε

 

Ι) κληρονομιά δεκαετιών με πολύ περιορισμένη πρόσβαση σε αξιοπρεπές (για τότε, όχι απαραίτητα και για σήμερα) gear.

ΙΙ) την αναπόφευκτη συχνά πραγματικότητα του να πληρώνεις πρώτα και να δοκιμάζεις μετά, που ενίοτε έχει υπολογίσιμα ρίσκα.

 

"Καλύτερο". Πάντα υπάρχει. Ή τουλάχιστον ακριβότερο. Τυχαίο παράδειγμα για να τσιγκλίσω κάποιον που λογικά θα το διαβάσει: Έπαιξα κάποια στιγμή με μια custom Strat "μπουτικά" κατασκευαστή (Haar αν έχει σημασία). Πόσο καλύτερη ήταν (στα αντικειμενικά και τα μετρήσιμα, όχι στα γούστα μου) από την Epiphone που με περίμενε σπίτι; Καμιά σαρανταριά φορές.

Όμως, θα ρισκάριζα ποτέ να με βρουν νεκρό με μία burgundy mist Stratocaster;  ;D ;D ;D

 

Υ.Γ: Αλλάζω λίγο τον τίτλο για να μπορεί να ανασυρθεί σε μελλοντικές αναζητήσεις. Ενστάσεις δεκτές.  8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υ.Γ: Αλλάζω λίγο τον τίτλο για να μπορεί να ανασυρθεί σε μελλοντικές αναζητήσεις. Ενστάσεις δεκτές.  8)

 

 

Από εμένα κανένα πρόβλημα. Από τον ωδειο-κώστα δεν ξέρω...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά.

 

Υπάρχει και το πιθανό "κομβικό" σημείο.Βάλε εσύ όποιο νούμερο θέλεις,σαν ΟΡ.

Το σημείο όπου έχεις καταλήξει σε περισσότερες από μία επιλογές.Νομίζω έχει συμβεί σε αρκετούς...

Με ποιό καθοριστικό κριτήριο επιλέγεις τότε;

Eμφάνιση;

Specs;

Όνομα;

Μεταπώληση;

...Ένστικτο;

 

Ένσταση.

 

Δεν γίνεται,θα σου στείλω πμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένσταση.

 

Θα τη μελετήσω όταν γυρίσω στα κεντρικά του Noiz στην Πειραιώς γιατί τώρα είμαι Μαρούσι. Δοκίμασε και μια balanced AT7 στη V3 πάντως καλού κακού.

 

Από εμένα κανένα πρόβλημα. Από τον ωδειο-κώστα δεν ξέρω...  ;D

 

ΟΚ, μήπως θέλετε να δοκιμάσετε και το 44 όμως; Έχουν μεγάλες φόρμες γενικά.

 

 

Σωστά όλα αυτά.

 

Υπάρχει και το πιθανό "κομβικό" σημείο.Βάλε εσύ όποιο νούμερο θέλεις,σαν ΟΡ.

Το σημείο όπου έχεις καταλήξει σε περισσότερες από μία επιλογές.Νομίζω έχει συμβεί σε αρκετούς...

Με ποιό κριτήριο επιλέγεις τότε;

Eμφάνιση;

Specs;

Όνομα;

Μεταπώληση;

...Ένστικτο;

 

Specs, εμφάνιση, ένστικτο, με ποσοστά που κυμαίνονται κατά περίπτωση.

Επιπλέον νομίζω ότι αν φτάσεις στο κομβικό σημείο με "ισοπαλία", αν δε σου επιτρέψεις μια περίοδο cooldown αλλά πας παρορμητικά... πας για τοίχο.

Εκτός βέβαια αν υπάρχει φάρδος, που κι αυτό χρειάζεται.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός βέβαια αν υπάρχει φάρδος, που κι αυτό χρειάζεται.

 

Αν χρειάζεται λέει...

Πάνε οι εποχές που έμπαινα στo μαγαζί του Γιώργη του Γιακατού και δοκίμαζα από USA Strats μέχρι Ibanez JEM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά.

 

Υπάρχει και το πιθανό "κομβικό" σημείο.Βάλε εσύ όποιο νούμερο θέλεις,σαν ΟΡ.

Το σημείο όπου έχεις καταλήξει σε περισσότερες από μία επιλογές.Νομίζω έχει συμβεί σε αρκετούς...

Με ποιό καθοριστικό κριτήριο επιλέγεις τότε;

Eμφάνιση;

Specs;

Όνομα;

Μεταπώληση;

...Ένστικτο;

 

 

 

Καλή ερώτηση. Υπάρχει μια θεωρία / μύθος (εξαρτάται αν την ασπάζεσαι ή όχι) ότι εφ'όσον μπορείς να παίξεις λίγη ώρα τουλάχιστον τα υποψήφια όργανα (αν μιλάμε για κιθάρες) διαλέγεις αυτό που σου "μιλά" περισσότερο, αυτό με το οποίο δένεσαι. Πάλι όμως υπάρχουν φορές που είτε αυτό δεν είναι δυνατόν, είτε οι συνθήκες της δοκιμής / το σετάρισμα / η απουσία του δεν βοηθούν. Τότε ναι, ίσως το όνομα στο headstock, το οποίο συνδυάζεται και με την αξία μεταπώλησης, να γίνεται ο μπούσουλας.

 

Από την άλλη και η εμφάνιση βρε αδερφέ δεν είναι λίγο πράγμα. Όσο πιο πολύ σου αρέσει κάτι, τόσο πιο πολύ θα σε "τραβήξει" να ασχοληθείς μαζί του, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου