Προς το περιεχόμενο

Συνέντευξη Β. Καγμάκη - Σμιλεύοντας Ηλεκτρικές Κιθάρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Nice, nice!!!

Τότε οι τεχνίτες μουσικών οργάνων έλεγαν ότι μια ηλεκτρική κιθάρα είναι ξύλα βαλμένα σε μια συγκεκριμένη σειρά και πως οι "μαγνήτες" (τα όργανα που μετατρέπουν τον ηχητικό παλμό των χορδών σε ηλεκτρικό ρεύμα το οποίο ταξιδεύει στον ενισχυτή για να βγει ήχος) είναι τα πάντα. Οταν ξεβίδωσα τους μαγνήτες μιας Stratocaster και τους έβαλα σε μια φτηνή κιθάρα κατάλαβα πως η πιάτσα των Ελλήνων μουσικομαστόρων ήταν νυχτωμένη μακριά. Επειτα από πειραματισμό είδα πως η καλή ηλεκτρική κιθάρα είναι φτιαγμένη με κατάλληλα ξύλα.

Έτσι ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή την διάβασα το ΣΚ...και επειδή τα χρόνια που αναφέρει δεν είχα σχέση με την Ελληνική πραγματικότητα...Ο Καγμάκης ήταν (είναι) κατασκευαστής ή συναρμολογητής? Δηλ...έκοβε σώματα, όπως οι δικοί μας EG, Argytar κλπ...?

Έχει εισαγωγή ξυλείας, βαφείο?

 

Nice, nice!!!Έτσι ;)

Τι έτσι? Τότε δεν υπήρχαν fiber σώματα ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είναι εδώ μέσα, λιγο πολύ ξέρουν και έχουν τις απόψεις τους.

 

Οι αναγνώστες του Εθνοmagazino θα απολαύσουν άλλη μια εμβριθή μελέτη (σχετικά με την οργανοποιία Τον οργανοποιό στην Ελλάδα αυτή τη φορά) που χαρακτηρίζει μεγάλη μερίδα του Τύπου τα τελευταία χρόνια.

 

Εγώ, βαριέμαι και να ασχοληθώ με σχολιασμό διαφημίσεων (εκτός κι αν είναι ποιοτικές).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασε να πει οτι στην οψη της κιθαρας-σφυροδρεπανο , ειχε γυρισει ολο το μαγαζι και τον χειροκροταγε

 

one man, one legend

αμα εχεις βγαλει δισκο σου λεει και καλημερα

 

ps συγγνωμη απ οσους εχουν καποια καλη σχεση μ αυτον

We are here to make you think about death and get sad and stuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μείνουμε κόσμιοι, εντάξει παίδες;

Δε χρειάζεται να συμφωνήσει κανείς με το άρθρο, ούτε όμως χρειάζεται να διαφωνήσουμε σαν να είμαστε στο πούλμαν των οργανωμένων. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχχχ...τι αρθρο και αυτο...who gives a ασλκφξ anyway ??

 

Θα ειχε φαση να μας μιλησει λιγο για τα πραγματα τωρα..στην αγορα γυρω του...και τι κανει για αυτο... ;D

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καμία γνώση πάνω στο θέμα των κατασκευαστών, αλλά μου φαίνεται μάλλον αδύνατον  να είναι ο Καγμάκης ο "μοναδικός αξιόπιστος κατασκευαστής", όπως μας πληροφορεί ο δημοσιογράφος. Μάλιστα, δεν ξέρω αν συμφωνεί επ' αυτού ο ίδιος ο Καγμάκης. 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καγμάκης πρέπει πάντως να είναι από τους πρωτοπόρους. Θυμάμαι το '86 σε ένα τότε μεγάλο κατάστημα τον είχαν ως σημείο αναφοράς με εκφράσεις του τύπου "ακόμα και ο Καγμάκης μπλα μπλα..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά μου φαίνεται μάλλον αδύνατον  να είναι ο Καγμάκης ο "μοναδικός αξιόπιστος κατασκευαστής", όπως μας πληροφορεί ο δημοσιογράφος. Μάλιστα, δεν ξέρω αν συμφωνεί επ' αυτού ο ίδιος ο Καγμάκης. 

+1000

 

ακομα δεν καταλαβαινω (και ισως μπορουν να το εξηγησουν οι πιο παλιοι)  πως καταφερε και εκανε κιθαρες που ακουγονται σαν stratocaster αλλα κοστιζαν τα μισα λεφτα ? ???

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου