Προς το περιεχόμενο

Pump Up The Volume


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζω αυτές τις μέρες στο φόρουμ περι μουσικής παιδείας, σκυλάδικου κλπ. Προσπαθήτε να βγάλετε μια άκρη σε κατι που ουτε αρχη ούτε τέλος έχει. Τζαμπα πληκτρολόγιο ξοδέυετε αγαπητοί συνταξιδιώτες.

Υπάρχουν πάρα πολλα προβλήματα γενικά στον χώρο της ελληνικής μουσικής τα οποία απο οτι βλέπω δεν πρόκειται να διορθωθούν ποτέ. Τα έχουμε ανάγκη εμείς οι Έλληνες τα προβλήματα. Χωρίς αυτά δεν ζούμε. Είναι μια ανάγκη που είναι βαθειά ριζωμένη στο D.N.A. μας απο αρχαιοτάτων χρόνων.

 

και ξεκινάω:

 

Ενα απο τα πρόβληματα που έχει η ελληνική λαϊκή μουσική είναι και η μεγάλη ένταση στα μαγαζιά και οχι μόνο.

 

Π.χ. η κοπελίτσα που πέρασε πριν απο λίγο (Σάββατο, 27-11-2004, 10:32 πμ) με το ολοκαίνουργιο Citroen C2, με τα παράθυρα ολα ανοιχτά μες'το καταχείμωνο και είχε στην διαπασών το μοναδικό, το ανεπανάληπτο cd του της Καλομοίρας.(Αυτή η Καλομοίρα μου εχει γίνει εφιάλτης) :D

10:36. Α, νάτη πάλι. Ξαναπέρασε.

 

Μετά απο 8 λεπτά:

10:44, να και ο φαλακρός μάγκας με το RX7 και το γυαλί το διαστημικό. Αυτός είναι πιο χαί-τέκ. Ακούει Τερζή.

 

Μετά απο 5 λεπτά:

10:49, νάτο πάλι το C2. Δεν ακούει Καλομοίρα. Ακούει Έλλη Κοκκίνου.

 

Μετά απο 14 λεπτα:

11:03, να και ο Peugeot o Rally. Αυτός είναι πιο κούλ. Ακούει αυτά τα τζίου-μπίου-house music που είναι για κοριτσάκια κάτω των 12 ετών.

 

Αν κάτσω μέχρι της 14:00 που κλείνω το μαγαζί, θα καταγράψω πάνω απο 20 ανθρώπους που θα περάσουν με τα αυτοκίνητα τους έχοντας στην διαπασών τα στερεοφωνικά τους που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πιο ακριβά και απο ένα korg triton. Και ολοι τους με ανοιχτά παράθυρα για να τους ακούσει και ο feather που βρίσκετε σε κάποια φυλακή της Κίνας. :D

 

 

Οταν δούλευα στο μπουζουκερί ως ηχοληπτοφωτιστής (σταμάτησα να δουλεύω γιατι ειναι ντροπή να δουλεύεις σε τέτοια μαγαζιά και ευχαριστώ κάποια μέλη του ΝΟΙΖ που μου έδωσαν να το καταλάβω αυτό) κάποιοι πελάτες στον πηγαιμό για το μπουζουκερί έπαιρναν ενα ορεκτικό ακουγοντας σε ολη την διαδρομή σκυλάδικα. Και κατα της 07:00 στον πηγαιμό για τα σπίτια τους τους η για κανένα φαρμακείο (για ασπιρίνες) η σουπάδικο (για να στρώσει η στομάχα απο την μπόμπα) έπαιρναν ενα χωνευτικό ακούγωντας και πάλι σκυλάδικα, πάντα στην διαπασών και πάντα με τα παράθυρα ανοιχτά μες'το καταχείμωνο.

 

Και στο μπουζουκερί συνέβαινε ακριβώς το ίδιο στο θέμα της έντασης. Είχα εντολή απο τον ιδιοκτήτη του μπουζουκερί να παίζω πολύ δυνατά, γιατί όπως μου έλεγε, έτσι γουστάρει ο κόσμος. ¶σχετα αν ο ήχος ακούγονταν λες και είχε γρίππη ο μετροπόντικας.

Να γιατί ενα μεγάλο ποσοστό αυτών που παει στα μουζουκερί είναι κουφοί, τζαζεμένοι και χαμογελούν χωρίς λόγο.

 

Η μουσική παιδεία που απέκτησαν οι μουσικοί που δουλεύουν σε τέτοια μαγαζιά, διαβάζοντας με τις ώρες και τρώγοντας τα ωραία λεφτουδάκια τους στα βιβλία και στα ιδιαίτερα μαθήματα, εξαφανίζετε μέσα σε 2-3 βραδυές. Συνήθως εξαφανίζετε μετά το πρώτο πρόγραμμα. Εκεί αποκτούν, θέλοντας και μη, άλλη μουσική παιδεία. Την μουσική παιδεία του:

Μπουζουξί, παίξε το μπουζούκι στην τσίτα και βάλε και βάθος πηγαδιού, α, και που είσαι, βάλε και όσο delay έχεις. Ντράμερ, ξέσκισε τα τα πιατίνια αγόρι μου. Κρουστέ, οτι βρίσκεις μπροστά σου χτύπα το ρε συ και ας μην κολλάει. Κιθαρίστα, βάλε λίγο βρωμιά ακόμα. Πληκτρά, μην αλλάζεις τον ήχο σε κάθε κομμάτι, μπερδευόμαστε. Και εσυ ρε τραγουδιστή, δεν ακούγεσε καλά. Μήπως πρέπει να βάλουμε λίγα κιλά πανηγυρτζίδικο βάθος ακόμα?. . . κτλ κτλ κτλ

Και ο καυμένος ο ηχολήπτης χαροπαλεύει με την σκονιζμένη και αρχαία κονσόλα για να τους φέρει στα ίσια τους και μόλις το καταφέρει, ξαφνικά ως δια μαγείας, ο άψογος ήχος που έφτιαξε μεταμορφώνετε παλι στον άρρωστο μετροπόντικα. Βλέπετε, ο καθένας έχει και απο μια κονσολίτσα (80% είναι behringer) δίπλα του που αν δεν της βάλουν χέρι κάθε 5 λεπτά θα αρρωστήσουν...τους πιάνει η στέρηση της βαβούρας. Ανεβάζει ο μπουζούκης την ένταση, ζηλεύει ο κιθάρας και την ανεβάζει και αυτός, πάιρνει χαμπάρι ο πληκτράς οτι του κάνουν σαμποτάζ και ανεβάζει και αυτός την ένταση.

και στο τέλος της βραδυάς παλκώνωντε και στο ξύλο γιατι ο ενας τάπωνε τον άλλον.

Αυτά ισχύουν για κάποια μικρά μαγαζιά και για κάποια μαγαζιά της επρχείας. υπαρχουν και μαγαζιά "υψηλής ραπτικής" οπου ο ήχος είναι αρκετά καλός και οι μουσικοί δεν μαλώνουν στα πρώτα τραπέζια μετα το κλείσιμο του μαγαζιού, αλλα στα καμαρίνια.

Και μην μου πείτε οτι δεν φταίνε οι μουσικοί και οτι φταίει ο μαγαζάτορας!!!

Βέβαια, καλο θα ήταν η μαγαζάτορες να παρακολουθούσαν και κανένα σεμινάριο περι ήχου και μουσικής η να κάνανε καμιά επίσκεψη στο Νόιζ, ίσως να διορθωνότανε κάποια πραγματάκια, όπως ο ήχος (αν και δεν το νομίζω).

 

Δυστυχώς κάποιοι έχουν μάθει να ακούνε και να παίζουνε μουσική σε μεγάλη ένταση που έχει σαν αποτέλεσμα την κακή ακουστική ποιότητα της Ελληνικής μουσικής, και κυρίως της λαϊκής.

 

Γιατι ρε γαμώτο τα λαϊκά πρέπει να ακούγονται δυνατά και κατα συνέπεια χάλια?

Μήπως είμαι ο σούπερμαν και τα ακούω δυνατά και δεν εχω ιδέα απο ποιότητα?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουρο σε παρακαλω κανε κατι

ειμαι στην απομονωση , δεν αντεχω αλλο

μεχρι εδω ακουγονται ολες αυτες οι αηδιες τους

αυτη η χαζομουσικη μου διωχνει μακρυα τα πνευματα

κανε κατι please .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απο τον πάρα πολύ δυνατό ήχο, έχουμε και την κακή ποιότητα ήχου, που δεν είναι αποτέλεσμα της μεγάλης έντασης. Οφείλετε σε κάποιους που θέλουν να ονομάζονται ηχολήπτες. Οι συνήθεις ύποπτοι είναι οι D.J's που επειδή χρησιμοποιούσαν μια τετρακάναλη κονσόλα για 2-3 χρόνια νομίζουν οτι τα έμαθαν ολα και οτι μπορούν πλέον να χειριστούν επαγγελματικές κονσόλες, κομπρέσορες, EQ κτλ.

Και δεν είναι μονο οι DJ's, ειναι και ηχολήπτες που έχουν βγεί απο σχολές. Στην θεωρία τα ξέρουν ολα, στην πράξη όμως δεν ξέρουν που πάνε τα 4. Έχω δει σε μαγαζιά πανάκριβα μηχανήματα να τα χειρίζονται άσχετοι και σαράβλα να τα χειρίζονται σχετικοί. Στην πρώτη περίπτωση ο ηχος ηταν για να κλείνεις τα αυτιά σου και στην δεύτερη περίπτωση ήταν πάρα πολύ καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ιστορία ,μου την έχει διηγηθεί μουσικός και το επιβεβαίωσαν και μάρτυρες!

Πριν απο 5 χρόνια σε γνωστη "high tech" μπουζουκερί η "φιρμα" έχει υπερβολικά δυνατα τη φωνή της σε σημείο που να μην ακούγεται σχεδόν τίποτα αλλο.

Ο βοηθός του ηχολήπτη κατεβάζει "χωρίς να ρωτήσει" λίγο την ένταση της φωνής στο mix.

Εξαλλος τότε ο μπράβος της φίρμας τραβάει το ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΟ του (!) και το κολάει στη κοιλιά του δύσμιρου ηχολήπτη ουρλιάζοντας "γιατι έκλεισες τη φωνή ρε μ...!! 8O

επικίνδυνο επαγγελμα η ηχοληψία :D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουμε ανάγκη εμείς οι Έλληνες τα προβλήματα. Χωρίς αυτά δεν ζούμε. Είναι μια ανάγκη που είναι βαθειά ριζωμένη στο D.N.A. μας απο αρχαιοτάτων χρόνων.

 

¶μα το πιστέψεις αυτό, τότε η υπόθεση τελείωσε. Μην το πιστέψεις, δεν είναι αλήθεια. Αλήθεια δεν είναι αυτό που φαίνεται - η ανθρωπότητα πίστευε για αιώνες ότι ο ηλιος γυρίζει γύρω από τη γη ενώ τελικά συμβαίνει το αντίθετο. Δεν υπάρχει κανένα ειδικό ελληνικό dna στις επιταγές του οποίου πρέπει να υποκύπτουμε, αυτοί που μας έχουν βάλει αυτή τη σαχλαμάρα στο νου μας, το έχουν κάνει για να εξυπηρετήσουν τους σκοπούς τους.

 

Είμαστε καλύτεροι από ότι νομίζουν, μην το ξεχνάτε φίλοι μου. Εδώ ο feather μας γράφει όντας έγκλειστος στις κινέζικες φυλακές. ¶μα πίστευε αυτά που του λένε οι δεσμοφύλακες, το πολύ-πολύ να άναβε κανά κεράκι στον Κομφούκιο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουμε ανάγκη εμείς οι Έλληνες τα προβλήματα. Χωρίς αυτά δεν ζούμε. Είναι μια ανάγκη που είναι βαθειά ριζωμένη στο D.N.A. μας απο αρχαιοτάτων χρόνων.

 

¶μα το πιστέψεις αυτό' date=' τότε η υπόθεση τελείωσε. Μην το πιστέψεις, δεν είναι αλήθεια. Αλήθεια δεν είναι αυτό που φαίνεται - η ανθρωπότητα πίστευε για αιώνες ότι ο ηλιος γυρίζει γύρω από τη γη ενώ τελικά συμβαίνει το αντίθετο. Δεν υπάρχει κανένα ειδικό ελληνικό dna στις επιταγές του οποίου πρέπει να υποκύπτουμε, αυτοί που μας έχουν βάλει αυτή τη σαχλαμάρα στο νου μας, το έχουν κάνει για να εξυπηρετήσουν τους σκοπούς τους.

 

Είμαστε καλύτεροι από ότι νομίζουν, μην το ξεχνάτε φίλοι μου. Εδώ ο feather μας γράφει όντας έγκλειστος στις κινέζικες φυλακές. ¶μα πίστευε αυτά που του λένε οι δεσμοφύλακες, το πολύ-πολύ να άναβε κανά κεράκι στον Κομφούκιο.[/quote']

 

Wow!,

Δεν το πιστεύω αυτό και ούτε ενοούσα κατι τέτοιο. Ήθελα απλώς να πω οτι εμείς οι Ελληνες γουστάρουμε να δημιουργούμε καταστάσεις, σε ολους τους τομείς της ζωής μας, να βρισκόμαστε σε αντιπαραθέσεις, διαμάχες, κόντρες κτλ. γιατί έχουμε [;] ;) τσαμπουκά και πάντα τα καταφέρνουμε.

Πάντα είχαμε την τάση να δημιουργούμε προβλήματα εκ του μη έχοντος. Είναι ενας απο τους τρόπους ζωής του Έλληνα. Παρατήρησε ποιό προσεκτικά γύρω σου και θα το διαπυστώσεις.

 

Και ξέρω πάρα πολύ καλά τα περι συνομοσιολογικών ενεργειών εναντίον της Ελλάδος. Είναι πολυ παλιό το έργο και δυστυχώς θα το βλέπουμε για παρα πολυ καιρό ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Ο βοηθός του ηχολήπτη κατεβάζει "χωρίς να ρωτήσει" λίγο την ένταση της φωνής στο mix.

Εξαλλος τότε ο μπράβος της φίρμας τραβάει το ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΟ του (!) και το κολάει στη κοιλιά του δύσμιρου ηχολήπτη ουρλιάζοντας "γιατι έκλεισες τη φωνή ρε μ...!!

 

Ο βοηθός την πληρώνει πάντα την νύφη. Κάηκε κανένας ενισχυτής? Ο βοηθός φταίει...Δεν ακουέι ο τραγουδιάρης?Ο βοηθός φταίει...Έβαλε στραβά το κιλοτάκι η τραγουδιάρα? Ο βοηθός φταίει...Έγινε δικοπή ρεύματος απο την ΔΕΗ? Ο βοηθός φταίει. Γι'αυτο έχει βοηθό ο ηχολήπτης. Για να τρώει και κανένας άλλος τις σφαλιάρες. Μελάνιασε ο σβέρκος του απο την πολυ σφαλιάρα.

Ασε που κουράζετε και πάρα πολύ και δεν τα βγάζει περα μόνος του ο κακομοίρης. Εχεις δει ποτε χέρια ηχολήπτη? Γεμάτα κάλους και πληγές είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kourosava' date='

σε χώρους όπου μπράβοι επιλέγουν ποιός είναι αρκετά trendy για να πιεί το ποτό του "μέσα", τι περιμένεις? μασέρ για τους τεχνικούς και άνοιγμα σαμπάνιας στην κονσόλα? :D[/quote']

 

Να γιατί δεν με βάζουν σε τέτοια μαγαζιά. Δεν είμαι trendy. :D Ελεγα και εγω, γιατι τρώω συνέχεια πόρτα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου