Προς το περιεχόμενο

E-MU 1212M-V2-PCI καρτα ηχου.


fabiawrc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψαχνω για καρτα ηχου,και ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις την συγκεκριμενη καρτα.

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=52342

η τιμη της πιστευω ειναι πολυ καλη.επειδη θα δουλευω μονο με vst,και midi κλαβιε προτεινει κανεις κατι αλλο σε αυτα τα λεφτα?

η να προτιμησω την κλασικη m-audio 24/96 στα 90 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίτε audigy 2 lite, είτε m-audio 24/96, είτε emu 1212μ να βάλεις για τα vst είναι ένα και το αυτό.Απ τη στιγμή που όλες υποστηρίζουν asio2 είσαι οκ.Απο κει και πέρα αναλαμβάνει η cpu,ram,hard drive.

 

Αν θές να ηχογραφήσεις όμως εκεί πάμε σε αλλου είδους συγκρίσεις στις κάρτες που αφορούν τους κονβέρτορες,τις προενισχύσεις κτλ.

 

Την είχα πατήσει και εγώ έτσι αλλάζοντας την audigy 2 σε m-audio 24/96 για τα vst και δεν είδα καμμια απολύτως διαφορά.

 

Αν σκοπεύεις να λειτουργείς μόνο vst θα σου πρότεινα να πάρεις midi keyboard με usb (το δικό μου είναι αρχαίο κ δεν έχει οπότε θέλω κ midi i/o :P) και μπορείς με το προγραμματάκι asio4all να δουλέψεις άνετα και με την onboard.Αν θές να αλλάξεις οπωσδίποτε κάτι στο μηχανάκι σου βάλε ram καλύτερη cpu και γρηγορότερους σκληρους δίσκους(το τελευταίο δεν είναι αναγκαίο με την τεχνολογική εξέλιξή δηλ. με 7200 στροφές κ 8-16 mb buffer που έχουν οι σκληροί τώρα είσαι καλυμμένος).

 

Αυτά προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως επεισης αλλη ποιοτητα  η EMU !!! και αλλη η M-audio...

 

δες καποια απο τα χαρακτιριστικα του D/A Converter της EMU

 

http://www.cirrus.com/en/pubs/proBulletin/CS4398__ProdBull.pdf

 

οπως και του κορυφαιου  A/D Converter

 

http://www.asahi-kasei.co.jp/akm/en/product/ak5394a/ak5394a.html

 

την σηγεκριμενη  (1212m) στιν σηνιστω ανεπιφιλακτα!

και ειδικοτερα στην τιμη που παιζει!!!

 

Υ.Γ. Οι D/A Converter της M-audio 24/96 ειναι μακραν κατωτερης ποιοτητας απο τα παραπανω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρόλο στον ήχο ενός converter δεν παίζει μόνο το τσιπάκι που φοράει αλλά και το analog section του converter.

Aν ήταν έτσι, όλοι οι επαγγελματίες θα παίρνανε την emu. Στο λέω γιατί έχω κάνει σύγκριση του da της 1212Μ (την οποία έχω και την θεωρώ απίστευτο εργαλείο για τα λεφτά της) με τον da του m-audio superdac που έχω (και για πούλημα παρεπιπτόντως) και ενώ η δυναμική περιοχή του Μ-audio είναι 5db χαμηλότερη και γενικώς έχει dac τεχνολογίας 1999, παρόλα αυτά λοιπόν ο ήχος της emu ακούγεται σαν κουρδιστό πορτοκάλι μπροστά του. ;)

 

Υγ. Συμφωνώ πάντως ότι η 1212Μ είναι πολύ καλύτερη κάρτα από την 24/96 και σαν χαρακτηριστικά και σαν ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

+1 στον Harry...

η EMU είναι όντως πολύ καλή για τα λεφτά της (με ενόχλησε μόνο το "δυσκοίλιο" για τα γούστα μου interface)...

μη μασάτε όμως με τα εμπορικά τρικ... μπήκα και εγώ στο τρυπ να τεστάρω τους D/A της μετά από διάφορες αρβύλες που

άκουσα (την έχει ένας φίλος) και την σύγκρινα στο studio με τους D/A της ψηφιακής κονσόλας Sony DMX-R100...

το κουρδιστό πορτοκάλι έγινε  μήλο και μάλιστα σάπιο φιρίκι...

η "τιμή" τιμή δεν έχει και χαρά σ' αυτόν που το "καταλαβαίνει" για να ξέρει που βαδίζει...

σε κάθε κατηγορία τιμής το πλήθος των συσκευών (λόγω της προόδου της τεχνολογίας) είναι πολύ κοντά...

κάποια λίγα ξεχωρίζουν κάθε τόσο σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αλλά μέχρι εκεί...

σε σπάνιες περιπτώσεις βγαίνουν και κάποια "διαμαντάκια" (όπως τα ηχεία Tascam vl5 και o τελικός Behringer ep 1500)

αλλά κι αυτά παίζουν μέχρι δύο τρεις φορές πάνω από την τιμή τους...

προσωπικά θεωρώ λοιπόν την 1212M απλά σε αυτές που ξεχωρίζουν και που βέβαια αξίζει κάποιος να την αποκτήσει ξέροντας όμως τι αγοράζει ...

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον Harry...

η EMU είναι όντως πολύ καλή για τα λεφτά της (με ενόχλησε μόνο το "δυσκοίλιο" για τα γούστα μου interface)...

 

 

 

 

Aυτο ειναι το μεγαλυτερο μειονεκτημα της. Δεν υπαρχει λογος να ειναι τοσο δυσκοιλιο, οπως πολυ σωστα ειπε ο npap. Αν ομως κατεφερεις και βρεις τις ρυθμισεις που θες, απο κει και περα εχεις ενα πολυ ποιοτικο εργαλειο για τα χρηματα της.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον Harry...

η EMU είναι όντως πολύ καλή για τα λεφτά της (με ενόχλησε μόνο το "δυσκοίλιο" για τα γούστα μου interface)...

 

 

 

 

Aυτο ειναι το μεγαλυτερο μειονεκτημα της. Δεν υπαρχει λογος να ειναι τοσο δυσκοιλιο, οπως πολυ σωστα ειπε ο npap. Αν ομως κατεφερεις και βρεις τις ρυθμισεις που θες, απο κει και περα εχεις ενα πολυ ποιοτικο εργαλειο για τα χρηματα της.

 

Επιεικώς απαράδεκτο το interface της. Έκανα περίπου μια μέρα (!) για να μπορέσω να κάνω τα εξής:

 

1. Διαφορετική στάθμη κάρτας για windows

2. Διαφορετική στάθμη κάρτας για cubase

3. Να πέρνει ψηφιακό σήμα από προενισχυτή

4. Να στέλνει πίσω ψηφιακό σήμα σε προενισχυτή (επειδή έχει έξοδο ακουστικών ο προενισχυτής μου ενώ η κάρτα όχι)

5. Να έχω ξεχωριστή στάθμη για τα μονιτορ ηχεία μου από την στάθμη των ακουστικών

 

Από την άλλη δείχνει πολύ ποιοτική ηχητικά (τουλάχιστον σε DA επίπεδο που την λειτουργώ)

και έχει εξαιρετικά καλή συμπεριφορά στο περιβάλλον windows σε σχέση

με την m-audio 410 που είχα η οποία κάθε φορά που

1. Άλλαζα πρόγραμμα αναπαραγωγής από πχ windows media player σε κάποιο για high definition αναπαραγωγή

2. Άλλαζα τον συχρονισμό (από external σε internal και αντιστρόφως)

3. Έκλεινα ή άνοιγα το PC

πέταγε κάτι ήχους-παρασιτορεύματα που νομίζω ότι δεν ήταν κάτι που λάτρευαν τα ηχεία μου. :o :o :o

 

Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου