Προς το περιεχόμενο

Περιεργη ηχομονωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!ψαχνοντας το site βρηκα αρκετες λυσεις που προτεινονται για ηχομωνωση ηχοαπορροφηση κ.τ.λ.Το προβλημα μου μου ομως εχει ως εξης..εχω ενα δωματιο περιπου 20 τετραγωνικα  στενομακρο.στον τοιχο που εχω το pc και το κρεβατι μου ακριβως διπλα ειναι το δωματιο των γονιων μου.οι υπολοιποι τοιχοι δν εχουν επαφη με το σπιτι συνορευουν με τον κηπο.το προβλημα ειναι οτι το βραδυ που εχει ελαχιστη φασαρια δν μπορω ουτε μιλησω ακουγεται και η παραμικρη λεξη στο δωματιο των γονιων μου.το μονο που θελω ειναι να μου πειτε αν υπαρχει τροπος να ηχομονωσω τον τοιχο για να μπορω να βαλω μια ταινια, να μπορω να εχω μια κανονικη ομιλια με καποιον φιλο που θα ερθει χωρις να ενοχλω διπλα.μου προτειναν ρικοφον σε καποιο καταστημα και μου ειπαν οτι θα το βαλω και θα γκαριζω χωρις ν ακουγομαι διπλα.το θεμα ειναι οτι δν θελω ουτε να γκαριζω ουτε να παιζω μουσικη στην τσιτα.απλα να μπορω να καθομαι να βλεπω μια ταινια σαν ανθρωπος χωρις ακουστικα και να μιλαω ελευθερα χωρις να ψιθυριζω,υπαρχει καποια λυση?ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραπληροφόρηση των εμπόρων με σκοπό το κέρδος, μερικές φορές φτάνει σε εξοργιστικό σημείο. >:(

Φίλε Shadowplay  τα σχετικά θέματα αμέσως από κάτω σίγουρα θα σου δώσουν κάποια λύση στο πρόβλημα σου. Βέβαια είναι δύσκολο όπως θα καταλάβεις να εξαλειφτεί τελείως το πρόβλημά σου, όμως σε κάποιο βαθμό μπορείς να πετύχεις κάποια μείωση του. Πάντως σε κάθε περίπτωση να θυμάσαι το ricofon δεν είναι ηχομονωτικό υλικό . Χρησιμοποιείται για την διαμόρφωση του ήχου μέσα στο δωμάτιο που είναι τοποθετημένο.

Ως εκ τούτου οι γονείς σου θα σε ακούνε το ίδιο πεντακάθαρα όπως και πριν το τοποθετήσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι καλα που δεν εκανα κινηση να αγορασω το ρικοφον!!Χιλια ευχαριστω για την πληροφορια που μου εδωσες! :)Ελπιζω να βρω καποιον τροπο να λυσω το προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απλη ηχομονωση σε επιπεδο ομικ=λιας ή ταινιας στο pc εισαι υπερκαλλυμενος με το κλασσικο 5αρι ή 8αρι οικοδομικο φελιζολ...

Ειναι ετσι κι αλλιως μια απο τις συνηθισμενες λυσεις που χρησιμοποιουν και οι κατασκευαστικες εταιριες στην μονωση των σπιτιων...

Βεβαια αυτο προϋποθετει και γυψοσανιδες για να το ντυσεις οποτε δεν ξερω αν σε συμφερει σε σχεση με το κοστος που θα εχει ενα αλλο ηχομονωτικο που μπορεις απλα να βαλεις στον τοιχο...

Για ακομα καλυτερο αποτελεσμα μπορεις να "ντυσεις" τον τοιχο και τη σανιδα με υαλοβαμβακα...

Βεβαια να ξερεις οτι αν δεν υπαρχει σωστη μελετη απο κατασκευης του σπιτιου θα πρεπει να ξοδευτεις αρκετα για να εχεις σοβαρα αποτελεσματα,καθως ρολο στη ηχομονωση δεν παιζουν μονο τα υλικα μεταξυ δυο τοιχων αλλα ολη η μελετη...

 

Αν για παραδειγμα υπαρχουν ανακλασεις του ηχου λογω κατασκευης ειναι πιο δυσκολο να αντιμετωπιστει το προβλημα...

 

Παρ'ολα αυτα πιστευω οτι για την ομιλια συγκεκριμενα και ενταση ταινιας σε pc(απ'οτι καταλαβα δεν μιλαμε για souround που κουναει βουνα)θα εισαι OK!

 

Αν εχουμε και κανεναν πολιτικο μηχανικο στο site ακομα καλυτερα!

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φύλλα πετροβάμβακα, πυκνότητας 80 κιλών ανά κυβικό μέτρο

 

και κάλυψη αυτού γιατί ξεφτίζει και τα ξέφτια - που εισπνέονται - είναι καρκινογόνα

 

τώρα πώς θα τον προσαρμόσεις στον τοίχο... είναι ένα θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου