Προς το περιεχόμενο

Επιλογή πεταλιέρας


The Hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το podhd 500 κ το εχω ερωτευτει. Για την δουλεια που το θελεις ειναι θεικο. Ειχα ανεβασει εδω http://www.noiz.gr/index.php?topic=187504.0 ενα κλιπ με ροκ ηχο. Ακουσε το για να παρεις μια ιδεα αν θες. Για πιο βαρυ ηχο ειμαι απολυτα ικανοποιημενος καθως παιζω κ metallica κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τον ηχο π μ δινει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον ειχα την τυχη να εχω και τα δυο διπλα διπλα (pod hd300 & rp500).

 

Αδερφε σε πιανω απολυτα...φυσιολογικο ειναι καθενασ να εχει αλλη αποψη αναλογα τα γουστα του κτλ(εξαλλου δεσ και την αρχη του θεματος για την gt που λεγαμε).

 

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω την δυνατοτηα να τεσταρω τα μηχανηματα οπως εκανες εσυ(και μαλιστα με τον καλυτερο τροπο εχω να πω),γι αυτο και θελω να μαζεψω οσο το δυνατον περισσοτερε γνωμες.Οπως και να το κανουμε με μιση ωρα στο μαγαζι,τη φασαρια και τον κοσμο κλαυτα...!

 

Νομιζω πως θα μας χρειαζοταν μαγαζι σαν το Guitar Center(νομιζω ετσι λεγεται) των αμερικανων που παιρνεις κατι (πχ πεταλιερα) το τεσταρεις 30 ημερες,αμα δε σου κανει το επιστρεφει και σου δινουν τα λεφτα πισω.  :o

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης εχω κ ενα ηχογραφημενο κομματι metallica εδω 

https://rapidshare.com/files/2161353469/Metallica_-_The_Unforgiven_Rec.mp3 ακου το να δεις κ τι ηχο μεταλ μπορεις να φτιαξεις. Καθαρα κ βρομικα απο την hd 500 με usb σε cubase. Αυτος ο ηχος ειναι ακομα απο τις αρχες που την ειχα κ τον εχω βελτιωσει αρκετα απο τοτε αλλα παρε μια ιδεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RTMF ?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/RTFM  ;D

 

Επειδή κάπου πιο πάνω ζήτησες τη γνώμη αυτών που έχουν ήδη Boss GT-10 σου παραθέτω και τη δική μου.

 

Είμαι λοιπόν και εγώ της γνώμης ότι μπορείς να βγάλεις καλούς metal ήχους από το παραπάνω μηχάνημα αρκεί να το ψάξεις πάρα πολύ με τον σωστό τρόπο (κάποια παραδείγματα δώσαν οι προλαλήσαντες). Όχι όμως σε εντάσεις δωματίου με απλά ηχεία υπολογιστή ούτε με ακουστικά που δεν κάνουν γι' αυτή τη δουλειά.

 

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς ήχο θέλεις να βγάλεις μιας και δεν μας έχεις πει ακριβώς, αλλά  μην νομίζεις ότι οι άλλες πεταλιέρες που αναφέρθηκαν (και είναι επίσης καλές) είναι plug n' play.

 

Έχοντας παίξει με την HD500 κάποιου φίλου για παράδειγμα είχα την ίδια ακριβώς αίσθηση όπως και με την GT-10. Ότι θέλει πολύ ψάξιμο δηλαδή για να πάρω κάποιο αξιοπρεπή ήχο για τα γούστα μου.

 

Επειδή καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σου ότι είσαι αποφασισμένος να τα "χώσεις" (και καλά θα κάνεις αν σου περισσεύουν) καλύτερα βρες να ακούσεις πρώτα αυτές που σε ενδιαφέρουν πριν προβείς σε αγορά. Νομίζω πως στα μαγαζιά δεν υπάρχει δυνατότητα δοκιμής στις πεταλιέρες αυτές (το λέω με επιφύλαξη).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είμαι λοιπόν και εγώ της γνώμης ότι μπορείς να βγάλεις καλούς metal ήχους από το παραπάνω μηχάνημα αρκεί να το ψάξεις πάρα πολύ με τον σωστό τρόπο (κάποια παραδείγματα δώσαν οι προλαλήσαντες). Όχι όμως σε εντάσεις δωματίου με απλά ηχεία υπολογιστή ούτε με ακουστικά που δεν κάνουν γι' αυτή τη δουλειά.

 

 

Μα αυτο που θελω ειναι ακριβως να ΜΗΝ χρεαζεται να τεσταρω ξανα και ξανα σε διαφορες συνθηκες το μηχανημα.Μονο 2 πιθανες περιπτωσεις με εναδιαγερου

1)Ηχογραφηση με usb

2)Live με τη μεθοδο με τα 4 καλωδια ή κατευθειαν στον ενισχυτη

 

 

 

Δηλαδη εσυ διαβαζοντας το manual εβγαλες ακρη???????????????????  ::)

 

Γιατι αμα κανεις μια βολτα στο φορουμ της Boss θα βρεις πολυυυυ κοσμο με το ιδιο παραπονο για το  manual  ;D

 

 

Οσο για τις πεταλιερες γενικοτερα ναι ειναι αληθεια οτι θελουνε πολυ ψαξιμο.

 

Μεχρι τωρα φανταζομαι εχω ξεκαθαρισει οτι την θελω για high gain καταστασεις (thrash/death) και προσωπικη μου αποψη,πεταλιερα που για να κανω αξοιππορεπη παραμορφωση χρειαζεται να χρησιμοποιησω αναλογικο πεταλακι στην εξωτερικη λουπα,απλα δεν... :-\

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ηχογραφηση με usb

2)Live με τη μεθοδο με τα 4 καλωδια ή κατευθειαν στον ενισχυτη

 

Χρησιμοποιώ ήδη τις επιλογές αυτές (σε studio αλλά και σε live) και στα δικά μου αυτιά το μηχάνημα "λειτουργεί" και επειδή το ψάχνω ακόμα μετά από ενάμιση χρόνο βλέπω πως δεν είναι κάτι που μαθαίνεται με τη μία.

 

Δηλαδη εσυ διαβαζοντας το manual εβγαλες ακρη???????????????????  ::)

 

Όχι πάντα, αλλά γι' αυτό δεν ήταν υπεύθυνο το manual ντε και καλά.  

 

Μα αυτο που θελω ειναι ακριβως να ΜΗΝ χρεαζεται να τεσταρω ξανα και ξανα σε διαφορες συνθηκες το μηχανημα.

 

Ξαναλέω όπως και πριν ότι τέτοιας "φιλοσοφίας" μηχανήματα δεν είναι plug n' play σύμφωνα με την δική μου εμπειρία (που δεν είναι απαραίτητα ο κανόνας).

 

Μεχρι τωρα φανταζομαι εχω ξεκαθαρισει οτι την θελω για high gain καταστασεις (thrash/death) και προσωπικη μου αποψη,πεταλιερα που για να κανω αξοιππορεπη παραμορφωση χρειαζεται να χρησιμοποιησω αναλογικο πεταλακι στην εξωτερικη λουπα,απλα δεν... :-\

 

Το "αξιοπρεπής παραμόρφωση" μπορεί να σημαίνει διαφορετικά πράγματα για τον καθένα ακόμα και στα είδη μουσικής που αναφέρεις.

Από την άλλη η απορία μου είναι η εξής: χρειάζεσαι όντως μια πεταλιέρα με "ένα σκασμό" ήχους και δυνατότητες για να παίξεις thrash/death? ??? ??? ???

 

Όπως και νά 'χει, εύχομαι καλή επιτυχία στο ψάξιμο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ ότι δεν διάβασα ΟΛΟ το thread αλλά έτσι για να ρίξω και μία άλλη ιδέα στο τραπέζι...αν και πλέον με την τεχνολογία που υπάρχει μπορείς να βγάλεις πολύ αξιοπρεπή ήχο με πεταλιέρα, εξακολουθώ γενικά να είμαι κατά, προτιμώ τα πεταλάκια ή/και τα muliteffects σε rack  έκδοση (τις λεγόμενες φέτες...) σε συνδυασμό με ενισχυτή (υπάρχει και το πρόβλημα του κόστους, γνωστό...).

 

Θα σου πρότεινα πάντως να δεις και το nova system της TC electronics, που είναι μία πιο προσιτή και φτηνή έκδοση του g system. Είναι πιο φτηνό από το pod και ως προς τα effects είναι σαφώς μπροστά από Line 6 και boss (καλύτερα delays και mods ακούς σε eventide κλπ που κοστίζουν €400-500 το πετάλι). Επίσης, έχει αναλογικό drive, που βγάζει ζεστό ήχο (όσο γίνεται προφανώς....δεν παίζεις με λάμπα). Φυσικά δεν έχει την πληθώρα που έχουν οι άνω πεταλιέρες (boss και pod) σε distortions και overdrives αλλά θεωρώ ότι σε αυτά που έχει (που είναι αρκετά) είναι σαφώς καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ the hunter...

 

εχω αρκετη εμπειρία με την Gt-8...VOX SE...και πρόσφατα έκατσα για 7 μερες με την RP1000 ενος φιλου...

 

και εχω να πω το εξης..καμια μα καμια πεταλιερα δεν θα σου δωσει τον "πραγματικο" βρωμικο ηχο των ονειρων σου...καποιες το κανουν πιο ευκολα καποιες πιο δυσκολα...

 

σκεψη μου ειναι...μιας και υπήρξα κατοχος ενος tiny terror...για περίπου 2 χρόνια...τσιμπα τον απ τις αγγελίες...ασε την GT για τα εφφε της...αν παίζεις με πολλά delays κ flangers κ  chorus...και θες να είναι ψιλο-digital... τότε RP...με καμια παναγία για τα sims της... τουλάχιστον εγω καταλαβα οτι ειναι pain in the ass να ρυθμίσεις τον ηχο σου ευκολα γιατι το ΕQ...και το EQ του καθε amp sim ειναι τοσο αλληλεπιδραστικά που καπου λες...δεν μαμιεται...και αλλάζει και πολυ η συμπεριφορά του ενισχυτή...το drive...κτλ..Τα εφφε της πολύ καλα...κ δεν θέλουν καθόλου tweaking...EINAI PLUG N PLAY...

 

αν θες εφφε με λιγότερη τζιτζικιλα...και λιγότερη ευελιξία σε ολα..built quality για τα πανηγύρια με την Χαρα Βερρα...ΑΛΛΑ τα εφφε (chorus/delay/flanger) σου να ζεματανε σαν ζεστο ψωμι...VOX SE...και ειναι ελεινα ευκολο να βγαλεις εναν πολυ καλο ηχο...

 

προσωπικά μετα απο αρκετο ψαξιμο...ειμαι παλι με την GT..γιατι για μενα ολο το ζουμί στην υπόθεση ειναι ο ενισχυτής... μαγνήτες... χέρια...2 πεταλακια...η ευλιξια της boss στο να την προγραματισεις για RV..delay...και boost...και τέλος...

 

σορρυ για την εκθεση...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε σε ενδιαφέρουν τα amp sims, μπορείς να τσεκάρεις και εδώ:

http://smart.noiz.gr/details.php?id=53997

Έχω παίξει με την Line6 POD HD, που έχει ίδιας ποιότητας εφέ με τη Μ13 και με είχε ικανοποιήσει.

 

φυσικά και δεν έχω σχέση με τον πωλητή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..built quality για τα πανηγύρια με την Χαρα Βερρα...ΑΛΛΑ τα εφφε (chorus/delay/flanger) σου να ζεματανε σαν ζεστο ψωμι...VOX SE...και ειναι ελεινα ευκολο να βγαλεις εναν πολυ καλο ηχο...

 

Μηπως αναφερεσαι στην LE? Γιατι εχω 2 ΤL SE & εδω και 7 χρονια δεν εχουν παθει απολυτως τιποτα και ας τους εχω αλλαξει τα φωτα. Ποιο τεθωρακισμενο...μηχανισμα δεν εχω ξαναματαδει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου