Προς το περιεχόμενο

Επιλογή πεταλιέρας


The Hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια αφου ο ανθρωπος  θελει να παιρνει τη βρωμα απο πεταλιερα τι του προτεινετε ενισχυτες...αμα ηταν ετσι κρατουσε την gt-10 του και καθαριζε.

Επειτα...tonelab για hi gain και μεταλ?Δεν λεω καλη χρυση πεταλιερα αλλα για μεταλ δεν κανει.Η τουλαχιστον ποτε δεν θα ηταν πρωτη επιλογη(ουτε καν δευτερη).

 

Με βαση αυτα που θελει ο φιλος εκτος απο το pod και την rp νομιζω οτι πρεπει να κοιταξει και προς rocktron utopia μερια.Φοβερη για hi gain καταστασεις αλλα και τα εφε ειναι παρα πολυ καλης ποιοτητας(ουτε κουκουρουκου εφε ουτε τιποτα....πολυ καλοι ηχοι που θα χρησιμοποιεις).Δεν μιμειται συγκεκριμενα μοντελα(και αυτο ισως να ειναι και καλυτερο απο μια αποψη) αλλα η βρωμα που παιρνεις απο τους προενισχυτες της πιστευω οτι ειναι αρκετα ποιο "ζωντανη"απο οποιοδηποτε πχ...pod.Ειδικα για μεταλ πρεπει οπωσδηποτε να της ριξει κανα ακουσμα.

 

Παντως για ηχογραφηση σπιτι με μια καρτα ηχου που εχει και προενισχυση και διαφορα vsts πετυχαινεις πολυ καλα αποτελεσματα και μερικες φορες και τζαμπα.Ακου ηχογραφησεις με  δωρεαν vst στυλ lepou και θα καταλαβεις.Θες να πληρωσεις και κατι? παιρνεις η το overloud η το revalver και συναγωνιζεσαι στα ισια οποια πεταλιερα θες.

Πλεον τα εργαλεια που εχεις στο pc ειναι εφαμιλλα η και καλυτερα απο τις πεταλιερες που κυκλοφορουν.Βεβαια εσυ θες και για live λυση οποτε με μια εκ των pod,rp η rocktron πιστευω οτι θα πετυχεις αυτο που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδια αφου ο ανθρωπος  θελει να παιρνει τη βρωμα απο πεταλιερα τι του προτεινετε ενισχυτες...αμα ηταν ετσι κρατουσε την gt-10 του και καθαριζε.

 

Θέλεις να μας εξηγήσεις λίγο την παραπάνω πρόταση;  ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να μας εξηγήσεις λίγο την παραπάνω πρόταση;  ??? ??? ???

Φιλε μου αν επαιρνε την παραμορφωση(βρωμα) απο ενισχυτη δεν θα χρειαζοταν αλλη πεταλιερα...σαν εφεδιερα μια χαρα ειναι η gt-10 για τετοιες δουλειες.Αλλα ειναι προφανες οτι θελει πεταλιερα με καλα amp sims(κατι που για τα δικα του γουστα-και τα δικα μου- η gt10 δεν διαθετει) που θα τα χρησιμοποιησει ειτε για ηχογραφηση ειτε για live.Επομενως τι ακριβως δεν καταλαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομενως τι ακριβως δεν καταλαβες?

 

Δεν έγραψες αυτό στο πρηγούμενο σου post. Για ξαναδιάβασε.

 

Ρε παιδια αφου ο ανθρωπος  θελει να παιρνει τη βρωμα απο πεταλιερα τι του προτεινετε ενισχυτες...αμα ηταν ετσι κρατουσε την gt-10 του και καθαριζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως αναφερεσαι στην LE? Γιατι εχω 2 ΤL SE & εδω και 7 χρονια δεν εχουν παθει απολυτως τιποτα και ας τους εχω αλλαξει τα φωτα. Ποιο τεθωρακισμενο...μηχανισμα δεν εχω ξαναματαδει...

 

Οχι...το ειπα ξεκαθαρα για την SE...καθε μηνα σχεδον επρεπε να την ανοιγω...και να τραβαω λιγο το ελατηριο κατω απ το AB switch για να νιώθει...και να αλλαζει καναλι...

 

φαντασου να παιζεις Live...και να θες να αλλαξεις καναλι...απο καθαρο σε βρομικο...και να σε αφηνει ξεκρεμαστο...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι...το ειπα ξεκαθαρα για την SE...καθε μηνα σχεδον επρεπε να την ανοιγω...και να τραβαω λιγο το ελατηριο κατω απ το AB switch για να νιώθει...και να αλλαζει καναλι...

 

φαντασου να παιζεις Live...και να θες να αλλαξεις καναλι...απο καθαρο σε βρομικο...και να σε αφηνει ξεκρεμαστο...

 

Επεσες σε μουφα φαινεται εμενα και οι ΤΡΕΙΣ δικες μου.. ;D (την μια την εχω πουλησει αλλα ζει και βασιλευει) δεν εχουν παθει τιποτα και εχουν φαει τα live της αρκουδας...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τωρα πες μας οντως δεν καταλαβες η o πραγματικος λογος ειναι οτι χαλαστηκες που ειπαμε οτι η gt-10 εχει πλαστικουρες για sims? ;)

 

καμια πεταλιερα δεν εχει πλαστικουρες sims σαυτα τα λεφτα...το να βαριεται καποιος να το ψαξει...ειναι ανεκτίμητο! ;D

 

και καποιοι απλα δεν το καταλαβαινουν...δεν λειτουργει ο εγκεφαλος τους ετσι...δεν βγαζουν ακρη στα manual...

 

καλα και ο φιλος hunter..ουτε ενα παραδειγμα δεν εδωσε...π.χ θελω ηχο LAMB OF GOD..

 

καποιος στο φορουμ ειχε sig.."talking about music is like tapdancing about architecture"...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσες σε μουφα φαινεται εμενα και οι ΤΡΕΙΣ δικες μου.. ;D (την μια την εχω πουλησει αλλα ζει και βασιλευει) δεν εχουν παθει τιποτα και εχουν φαει τα live της αρκουδας...

 

dude...σε καποια φαση αρχισαν να το κανουν και αλλα κουμπια..δεν ξερω...πολυ ωραιο μηχανακι.. αλλά,,,

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια πεταλιερα δεν εχει πλαστικουρες sims σαυτα τα λεφτα...το να βαριεται καποιος να το ψαξει...ειναι ανεκτίμητο! ;D

 

και καποιοι απλα δεν το καταλαβαινουν...δεν λειτουργει ο εγκεφαλος τους ετσι...δεν βγαζουν ακρη στα manual...

 

καλα και ο φιλος hunter..ουτε ενα παραδειγμα δεν εδωσε...π.χ θελω ηχο LAMB OF GOD..

 

καποιος στο φορουμ ειχε sig.."talking about music is like tapdancing about architecture"...

 

Φιλε μου οταν βλεπεις οτι ακομα και τα free plugins εχουν καλυτερα simulations τοτε πρεπει να αρχισεις να το ψαχνεις.Γιατι αν βγαζεις την παραμορφωση που θες με digitech ,pod,rocktron ακομα και zoom η δωρεαν vsts και σε χαλαει η boss  τοτε δεν ειναι θεμα βαρεμαρας.Δεν την βγαλαμε αχρηστη, χιλια καλα εχει αλλα σε σχεση με σχεδον ολες τις κατα καποιο τροπο hi end πεταλιερες υστερει σε αυτο το θεμα.Πολλοι την χρησιμοποιουν παντα με τον ενισχυτη τους(δηλαδη μονο για εφε) οποτε αυτο το κομματι δεν τους απασχολει καθολου.Καποιοι ομως οπως ο φιλος που ανοιξε το θεμα θελουν οσο ποιο ρεαλιστικα hi gain amp sim γινεται.Ε εκει χανει.

 

Δεν μπορει ο εγκεφαλος σου να λειτουργει για ολα εκτος απο  την...boss.Σκεψου και την εκπληκτικη πιθανοτητα το συγκεκριμενο προιον απλα να ειναι...δευτερο σε αυτο τον τομεα ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον Dreamdancer στο θεμα περι high gain και GT-10. Aν ηθελα high gain ηχο απο πεταλιερα θα επελεγα Pod HD300/400/500 (που ειναι και καινουργια και πολυ βελτιωμενα) ή RP500/1000 ή Pod X3 Live (με τη σειρα που τα εβαλα), προσωπικα τα drives της GT-10 oσον αφορα το high gain ηχο δε μου κανουν. Δε λεω πως ειναι για πεταμα αλλα εφοσον υπαρχουν πολλες καλυτερες επιλογες δε βρισκω το λογο γιατι να την επιλεξει. Απο εφε δεν το συζηταμε, σκιζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου