Προς το περιεχόμενο

ο νεος drummer των pain of salvation


lampofgod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

 

 

παιδια ανοιγω αυτο το θεμα ,1ον για τον νεο drummer αυτης της μπαντας (ο οποιος ειναι εξαιρετικος για εμενα) και 2ον γιατι η συγκεκριμενη μπαντα στους δυο τελευταιους δισκους προσπαθει να ξεφυγει απο τον σημερινο ηχο(trigarismena τυμπανα και κιθαρες με τεραααστιο ογκο, ) και να επιστρεψει σε πιο παλια ακουσματα.

Εχω την εντυπωση πως και οι opeth προσπαθουν να κανουν κατι παρομοιο στον τελευταιο δισκο. Οποιος θελει κανει μια προσπαθεια να ακουσει και σχολιαζει. Εμενα παντως μου φαινεται καπως αντιεμπορικο, το ολο θεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα χθες για πρώτη φορά το Road Salt Two. Όπως είχε φανεί και στο Road Salt One ο Léo Margarit, είναι ένας άξιος αντικαταστάτης του κορυφαίου (κατά τη γνώμη μου Johan Langell). Και στο live στο Fuzz τον Ιανουάριο έδειξε καλά στοιχεία. Ο ήχος του είναι εντελώς διαφορετικός απ' τον προκάτοχό του κάτι το οποίο υποβοηθήθηκε και απ' την ριζική αλλαγή του ήχου και της ηχογράφησης των POS. (να 'ταν η πρώτη φορά που το κάνουν  :D)

 

Τώρα, όσον αφορά τους Opeth που λες, έχω απαντήσει σχετικά εδώ --> http://www.noiz.gr/index.php?topic=187812.0 )

Το κορυφαίο άλμπουμ για μένα της χρονιάς. Τα υπόλοιπα τα λέω εκεί μέσα.

Ο αυθεντικός ήχος των τυμπάνων, του ενισχυτή, της κιθάρας και όλων των μέσων ηχογράφησης γυρνούν στα παλιά (καλά) χρόνια.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι απο τους μεγαλυτερους θαυμαστες του γκρουπ.

 

Εχουν πολλους καλους δίσκους με αποκορυφωμα το απιαστο Perfect element.

 

Δυστυχως, μετα απο ενα επισης πολυ καλό Be, εκει με το Scarsick, με εχασαν λίγο. Δεν εχω ακουσει τα Road Salt ακομα, αλλα θα το κανω.

 

Αλλα ποτε δεν καταφερα να χωνεψω τις αλλαγες στα μελη. Αυτη η παρεουλα με τον Λανγκελ και το μικρο τον Γκιλντενλουκο ήταν εξαιρετική απο καθε αποψη. Φταιει και ο Ντανιελ ομως, που δεν ειναι και ο πιο ευκολος χαρακτηρας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι για αυτους τους δυο δισκους, σε καποια σημεια μου φαινονται καπως υπερβολικα τα τυμπανα, τωρα live δεν ξερω πως θα ακουγεται, αλλα οντως η συγκεκριμενη μπαντα εχει δωσει 

neeq υπαρχει μια μπαντα που παιζουν 2-3 μελη των pain of salvation και λεγεται fgor all we know..  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει ελάχιστα από Pain of Salvation, αλλά το συγκεκριμένο είναι κομματάρα και ο ντράμερ σκοτώνει. Μου φαίνεται ότι θα είναι μέσα στις επόμενες αγορές μου.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπαινουν αισθητήρες στα τυμπανα οι οποιοι λαμβανουν το χτυπημα του ντραμμερ και το μετατρεπουν σε midi εντολες.

 

Αυτες οι midi εντολες, αφου σενιαριστουν, πηγαινουν σε καποιο software με ηχους τυμπανων, και παιζει αυτα που γραφτηκαν.

 

Στην ουσια τα triggers μετατρεπουν ενα σετ τυμπανων σε midi controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου