Προς το περιεχόμενο

Eισαγωγή στα Linear beats


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο καθιερωμενο πλεον thread της Κυριακης ;D ;D....θα προσπαθησω  να αναπτυξω  το τροπο που μου αρεσει να φτιαχνω τα δικα μου Linear beats.                               

 

Αυτό που εχουμε δει είναι ότι τα Linear συνηθως ξεκινανε από paradidles …που μοιραζονται αναλογα στο σετ.

Αυτό που θα σας δειξω , ο δικος μου τροπος , είναι νομιζω πιο ευκολος …λιγο πιο ανορθόδοξος …αλλα σιγουρα πιο ευκολος.

 

Θα ξεκινησω με το πιο απλο beat {Κασσα –ταμπουρο –κασα –ταμπουρο}.{Pdf1 beat1}

To hihat όπως θα δειτε, εχω βαλει να παιζει 8α. 

Αυτό που θα κανουμε είναι , θα αφαιρεσουμε όλα τα 8α από το Hi-hat και θα προσθεσουμε ολες τις παυσεις 16ων που δεν παιζονται.

Δηλαδη θα σκεφτουμε τα τεταρτα {κασσα -τεμπουρο} σαν την πρωτη νοτα της τετραπλετας των 16ων , που από πανω δεν θα εχουν πλεον 8α , αλλα το 2-3-4 της τετραπλετας των 16ων. {pdf 1 beat2}  .  Είναι σαν να παιζουμε 16 -16α.

 

Tωρα θα προχωρησουμε σε ένα λιγακι δυσκολοτερο beat με 8α. {pdf1 beat 3}

To περιεργο θα συμβει στην 2η και στην 3η  κινηση. {Pdf beat4}

Αναιρω παλι τα 8α και σκεφτομαι τις παυσεις που δεν παιζονται αναμεσα στις αξιες.                             

Προσπαθουμε , καμια νοτα να μην πεφτει πανω σε άλλη .                   

 

Σειρα εχει ένα ακομα πιο δυσκολο funky beat με 16α .{pdf1 beat5} .       

Εδώ θα δειτε ότι τα πραγματα αποκτουν πραγματικο ενδιαφερον.. {Pdf1 beat 6} .

 

Τωρα θα ξαναγυρισω στο πρωτο beat..και θα προσπαθησω να σκεφτω...αναχρονιστικα. Αναιρω {και}το γεγονος ότι πριν επαιζα το Hihat με το δεξι χερι..και το σπαω σε 2 χερια..             

Το δεξι μου ανεβαινει τωρα στο ride {η Ride bell} .Κοιταξτε τι θα συμβει…{pdf 2 beat 7-8}.

 

Επομενη κινηση μου θα ηταν  να πειραξω και το Hihat – ride pattern , και να προσπαθησω να ενσωματωσω τομς η και αλλους ηχους στο beat όπως Rims – τυχον κρουστα- κουδουνες  κλπ..

Πειραματιστείτε  και προσπαθήστε να χρησιμοποιησετε εξυπνα τους ηχους σας..

 

Τελος στα {Pdf2 beat 9 & 10 linear} προσπαθω να σκεφτω με την ιδια λογικη και σε ένα απλο blues feel beat..

 

Aυτη τη φορα..αφου το beat “παταει” πανω στα 3ηχα 8ων…η Linear εκδοχη του θα πατησει μια αξια πανω., δηλαδη στα 3ηχα 16ων.  {Pdf 2 Βeat 10 linear}

Σημ..Σε αργα τεμπο η Linear εκδοχη του Beat 9 μπορει να παιχτει μονο με το δεξι {στο Hihat η στο Ride} . Σε πιο fast tempos όμως πρεπει να παιχτει με 2 χερια .

 

Ευχομαι καλη Κυριακη και καλη μελετη.

 

V

 

Pdf1_Linear.pdf

pdf2_Linear.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καθιερωμενο πλεον thread της Κυριακης ;D ;D....θα προσπαθησω  να αναπτυξω  το τροπο που μου αρεσει να φτιαχνω τα δικα μου Linear beats.                                

 

Αυτό που εχουμε δει είναι ότι τα Linear συνηθως ξεκινανε από paradidles …που μοιραζονται αναλογα στο σετ.

Αυτό που θα σας δειξω , ο δικος μου τροπος , είναι νομιζω πιο ευκολος …λιγο πιο ανορθόδοξος …αλλα σιγουρα πιο ευκολος.

 

Θα ξεκινησω με το πιο απλο beat {Κασσα –ταμπουρο –κασα –ταμπουρο}.{Pdf1 beat1}

To hihat όπως θα δειτε, εχω βαλει να παιζει 8α.  

Αυτό που θα κανουμε είναι , θα αφαιρεσουμε όλα τα 8α από το Hi-hat και θα προσθεσουμε ολες τις παυσεις 16ων που δεν παιζονται.

Δηλαδη θα σκεφτουμε τα τεταρτα {κασσα -τεμπουρο} σαν την πρωτη νοτα της τετραπλετας των 16ων , που από πανω δεν θα εχουν πλεον 8α , αλλα το 2-3-4 της τετραπλετας των 16ων. {pdf 1 beat2}  .  Είναι σαν να παιζουμε 16 -16α.

 

Tωρα θα προχωρησουμε σε ένα λιγακι δυσκολοτερο beat με 8α. {pdf1 beat 3}

To περιεργο θα συμβει στην 2η και στην 3η  κινηση. {Pdf beat4}

Αναιρω παλι τα 8α και σκεφτομαι τις παυσεις που δεν παιζονται αναμεσα στις αξιες.                              

Προσπαθουμε , καμια νοτα να μην πεφτει πανω σε άλλη .                    

 

Σειρα εχει ένα ακομα πιο δυσκολο funky beat με 16α .{pdf1 beat5} .        

Εδώ θα δειτε ότι τα πραγματα αποκτουν πραγματικο ενδιαφερον.. {Pdf1 beat 6} .

 

Τωρα θα ξαναγυρισω στο πρωτο beat..και θα προσπαθησω να σκεφτω...αναχρονιστικα. Αναιρω {και}το γεγονος ότι πριν επαιζα το Hihat με το δεξι χερι..και το σπαω σε 2 χερια..              

Το δεξι μου ανεβαινει τωρα στο ride {η Ride bell} .Κοιταξτε τι θα συμβει…{pdf 2 beat 7-8}.

 

Επομενη κινηση μου θα ηταν  να πειραξω και το Hihat – ride pattern , και να προσπαθησω να ενσωματωσω τομς η και αλλους ηχους στο beat όπως Rims – τυχον κρουστα- κουδουνες  κλπ..

Πειραματιστείτε  και προσπαθήστε να χρησιμοποιησετε εξυπνα τους ηχους σας..

 

Τελος στα {Pdf2 beat 9 & 10 linear} προσπαθω να σκεφτω με την ιδια λογικη και σε ένα απλο blues feel beat..

 

Aυτη τη φορα..αφου το beat “παταει” πανω στα 3ηχα 8ων…η Linear εκδοχη του θα πατησει μια αξια πανω., δηλαδη στα 3ηχα 16ων.  {Pdf 2 Βeat 10 linear}

Σημ..Σε αργα τεμπο η Linear εκδοχη του Beat 9 μπορει να παιχτει μονο με το δεξι {στο Hihat η στο Ride} . Σε πιο fast tempos όμως πρεπει να παιχτει με 2 χερια .

 

Ευχομαι καλη Κυριακη και καλη μελετη.

 

V

 

 

 

Γνωμη μου προεδρε Vagelism , ειναι οτι αυτη η συγκεκριμενη αναλυση, θελει περισσοτερες διευκρινησεις. Η  "Εισαγωγη στα linear beats", νομιζω, θα πρεπει να ξεκινα με το τι ακριβως ειναι τα linears. Απλουστευστε αυτο το θεμα, διοτι μπερδευτηκα !  :-[

Ισως να μπερδευτηκα μονον εγω. Πιθανον. Με ολο το θαρρος και με το "μπαρδον"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο December.

Παραλειψη μου...Με τα χρονια καποια πραγματα εχουν γινει τοσο αυτονοητα που ξεχναω οτι καποιοι μπορει να μην τα ξερουν.

Τα Linear beats λοιπον η αλλιως Γραμμικα...εχουν μια μεγαλη διαφορα σε σχεση με τα κανονικα beat.

Στα Linear Beatς καμια νοτα {η κανενα μελος } δεν πεφτει πανω σε αλλο.

Σε κανενα σημειο μεσα σε ενα Linear beat , δεν πεφτει χερι με ποδι μαζι.

Eιναι λιγο δυσκολο να το εκφρασω απο εδω αλλα παραδειγματα θα βρεις στο πρωτο pdf που ανεβασα στο 2o ,4o  kai 6o beat

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

V

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιοι μπορει να μην τα ξερουν.

 

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

V

 

 

Ναστε σιγουρος οτι ειναι αρκετοι.

 

Θα το προσπαθησω να το καταλαβω.

Ευχαριστω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Βάγγο, πολύ καλά αυτά τα  Linear beats  διότι εκτός του οτι γκρουβάρουν πολύ, είναι και εξαιρετική άσκηση ανεξαρτησίας και ελέγχου των κινήσεων ( και των παρορμήσεων ...  θα έλεγα  :), γι αυτό και κάπου κάποτε, έκανα αναφορά, στην διαλογιστική υπόσταση και διάσταση των ντράμς!)

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι φιλε Melodic ..οτι εχουν μεγαλη αξια... και τα χρησιμοποιουν ολοι οι μεγαλοι απο τον Garibaldi μεχρι τον Gadd και τον Weckl..

Eιναι ενα εξαιρετικο εργαλειο να εχεις στα κολπα σου..

Tρομερο ενδιαφερον εχει απο την στιγμη που θα αποφασισεις να ενσωματωσεις και αλλους ηχους στο beat..περα απο τους γνωστους{Hihat-ride κλπ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου κάποτε, έκανα αναφορά, στην διαλογιστική υπόσταση και διάσταση των ντράμς!

Δεν ειχα διαβασει την αναφορα σου και με ενδιαφερει αυτη η προσεγγιση. Παρακαλω -αν γινεται- να ποσταρεις το λινκ της αναφορας αυτης. Η να ξανακανεις την αναφορα, αν εχεις χρονο και διαθεση. Σ'ευχαριστω. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου