Προς το περιεχόμενο

help ηρθε η ωρα για αλλαγη σε λαμπα ενισχυτη?


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

Κατευθειαν στο ψητο λοιπον.

Χθες καθως πηγα να παιξω ο ηχος μου ηταν ενα μαυρο χαλι.... τα καθαρα του ενισχυτη μου αθλια με μεσαια ψωφια και χωρις μπασα....το drive δε απαισιο, περισσοτερο σαν treble booster παρα σαν distortion overdrive.

Εχω εναν ενισχυτη blackheart liitlegiant 5w και ολα τα εφε τα  εχω απο μια boss me 70.

Τον ενισχυτη τον εχω περιπου 2 χρονια(στην αποθηκη) αλλα στην ουσια εχει παιξει πολυ το τελευταιο τριμηνο περιπου 3 ωρες την ημερα.Επισης πρεπει να πω πως οταν τον εκλεισα δεν εκαιγε οπως συνηθως ηταν χλιαρος.

Μηπως πρεπει να δω αν υπαρχει καποιο προβλημα σε καποια λαμπα η  να φταιει το πολυεφφε?

Μπορω μονος μου να αλλαξω αν χρειαστει τις λαμπες του ?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε τη λυχνια (νομιζω εχει 2 λυχνιες ο ενισχυτης σου),ξεκινα απο τη...μεγαλη (EL84) & αν συνεχιζει το προβλημα αλλαξε και τη μικρη (12ΑΧ7) ,φυσικα και μπορεις να αλλαξεις μονος τις λυχνιες και ενας τυφλος πιθηκος με αλτσχαϊμερ και γαντια του μποξ μπορει να το κανει... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως πρεπει να δω αν υπαρχει καποιο προβλημα σε καποια λαμπα η  να φταιει το πολυεφφε? 

 

δοκιμασες να παιξεις "καρφι" να δεις τι γινεται?

 

Επισης πρεπει να πω πως οταν τον εκλεισα δεν εκαιγε οπως συνηθως ηταν χλιαρος.

 

αυτο ειναι λιγο υποπτο...  Oι heaters θα επρεπε να "αναβουν", αρα να ζεσταινεται και το σασι.

 

Ειδες τις λαμπες οσο δουλευε?  ..."εφεγγαν" αρκετα τα νηματα απο μεσα?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτης ειναι κλειστος δεν μπορω να δω τις λαμπες.

Εκει που φαινεται η διαφορα κυριως ειναι στa overdrive του πολυεφφε.

Επαιξα καρφι και ναι υπαρχει τεραστια διαφορα με πριν,αλλα ετσι αποτομα ρε γμτ.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οι ενισχυτες σε pure class A οπως ο δικος σου τις τρωνε για πρωϊνο τις λυχνιες ,και πολυ κρατησε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πηρες καινουριο η μεταχειρισμενο? Αν ισχυει το δευτερο οχι δεν κανει καμια εντυπωση. Αλλα και παλι 3 ωρες τη μερα επι 6 μηνες δεν ειναι και λιγο...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ δοκίμασε εκεί δυο λάμπες και άσε τα πολλά!  ;D ;D

 

Έλα αστειεύομαι..Ξεκίνα με τις λαμπίτσες και αν δεν αλλάξει κάτι στον ήχο τότε θέλει ψάξιμο και επισκευή από τεχνικό. Άλλαξέ τες και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου