Προς το περιεχόμενο

Μαθήματα κιθάρας μέσω...Skype?


jesu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Όπως λέει και ο τίτλος είναι εφικτό κάτι τέτοιο? Το ξέρω ότι η επαφή με τον δάσκαλο είναι πάρα πολύ σημαντική ομώς σε μικρές πόλεις της επαρχίας είναι λίγο δύσκολο να βρείς κατάλληλο δάσκαλο.

Αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία ή άποψη θα το εκτιμούσα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται δεν εχω εμπειρια αλλα νομίζω οτι μέχρι και ντεμο μαθήματα εχει στο youtube.

Ένας που μου ρθε προχειρα τωρα είναι αυτος http://theodoreziras.com/private-lessons.html

και αυτός http://www.tomquayle.co.uk/lessons.html

 

Προσωπική εμπειρια δεν εχω όμως με τέτοιου είδους μαθήματα αλλα αν έκανα θα επέλεγα καποιον ας πούμε πολύ γνωστό δασκαλο και όχι καποιον που δεν ξέρω την δουλεία του. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ειναι μια πρακτικη πολυ διαδεδομενη στο εξωτερικο εδω και αρκετα χρονια. το μεγαλυτερο πρακτικο προβλημα ειναι οτι υπαρχει ενα πολυ μικρο lag (καθυστερηση), και ειναι δυσκολο για δασκαλο και μαθητη να παιξουν μαζι. ολες οι αλλες πλευρες του μαθηματος γινονται χωρις προβληματα ομως. σιγουρα ειναι καλυτερο το προσωπο με προσωπο, αλλα σκεψου και τα θετικα, επιλογες, κοστος, μετακινησεις κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Όπως λέει και ο τίτλος είναι εφικτό κάτι τέτοιο? Το ξέρω ότι η επαφή με τον δάσκαλο είναι πάρα πολύ σημαντική ομώς σε μικρές πόλεις της επαρχίας είναι λίγο δύσκολο να βρείς κατάλληλο δάσκαλο.

Αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία ή άποψη θα το εκτιμούσα πολύ!

 

Aυτο θα ηταν χρησιμο σε περιπτωση που εχεις καποια βαση και χρησιμοποιεις αυτη τη μεθοδο για πολυ συγκεκριμενα πραγματα και αποριες.Αν το σκεφτεσαι σαν αποκλειστικη μεθοδο διδασκαλιας να μαθεις δηλαδη ετσι απο την αρχη θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις.Aν πχ εισαι αρχαριος και δεν υπαρχει δυνατοτητα δασκαλου θα σου ελεγα να ξεκινησεις με καποια courses ολοκληρωμενα που υπαρχουν στο νετ και τζαμπα κιολας οπως αυτο:http://www.justinguitar.com/  που ειναι πολυ καλα και παιρνεις την βαση που θες χωρις να τα σταξεις χωρις λογο.Απο ενα σημειο και επειτα ομως θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις αυτη τη μεθοδο για συγκεκριμενα πραγματα και τοτε πιστευω οτι θα ειναι χρησιμη.

 

Υπαρχουν βεβαια και site που με ενα πολυ μικροτερο αντιτιμο εναντι αυτου που θα εδινες για βιντεομαθημα μεσω skype  να εχεις προσβαση σε μια σειρα εξαιρετικα χρησιμων προηχογραφημενων βιντεομαθηματων πχ http://www.infiniteguitar.com/.

 

Αν δεν ακολουθησεις αυτη τη σειρα που σου ειπα θα μαθεις μεν...αλλα θα πληρωσεις πολυ περισσοτερα(γιατι τα personal μαθηματα δεν το κοβω να ειναι και τοσο φθηνα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι αρχάριος ούτε όμως ασχολήθηκα ποτέ σοβαρά, δεν γνωρίζω και πολλά από θεωρία, οπότε δεν μπορώ να πώ με σιγουρία κατα πόσο οι βάσεις μου θεωρούνται καλές, γι'αυτο και θέλω να κάνω κάποια μαθήματα. Αν μπορώ να καλύψω για αρχή καποια κενά απο τα sites που παρέθεσες τότε ακόμα καλύτερα! Το άλλο θέμα είναι, μπορώ σε αυτή την ηλικία (24) να φτάσω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο ή είναι αργά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι αρχάριος ούτε όμως ασχολήθηκα ποτέ σοβαρά, δεν γνωρίζω και πολλά από θεωρία, οπότε δεν μπορώ να πώ με σιγουρία κατα πόσο οι βάσεις μου θεωρούνται καλές, γι'αυτο και θέλω να κάνω κάποια μαθήματα. Αν μπορώ να καλύψω για αρχή καποια κενά απο τα sites που παρέθεσες τότε ακόμα καλύτερα! Το άλλο θέμα είναι, μπορώ σε αυτή την ηλικία (24) να φτάσω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο ή είναι αργά?

 

Φιλε μου το σημαντικο ειναι να εχεις θεληση να ασχοληθεις και να μη τα παρατησεις στα μισα.Σε μια χαρα επιπεδο μπορεις να φτασεις και οσο για ταλεντα και τα σχετικα μη δινεις και πολυ σημασια.Αν ασχοληθεις σοβαρα θα μαθεις εγγυημενα.

 

Τωρα για να εισαι σιγουρος για το που βρισκεσαι εγω θα σου ελεγα να πας στο πρωτο λινκ που παραθεσα(justinguitar) και παρτο απο την αρχη...απο το beginner,αν δεις οτι αυτα που εχει τα παιζεις στα δαχτυλα πηγαινε intermediate.Δεν ειναι τυχαιο αυτο το site γιατι απλουστατα ειναι απο τα λιγα που δεν εχουν σκορπιες πληροφοριες αλλα ετοιμα courses με λογικη σειρα.Aν λοιπον δεις οτι ολα οσα εχει εκει τα κατεχεις για πλακα...το συζηταμε για παραπερα.Τουλαχιστον θα εχεις μια πολυ καλη ιδεα για το τι ξερεις και το τι πρεπει να μαθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου