Προς το περιεχόμενο

monitors για pod x3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πηρα τα beringer 1031 truth και καλα 100W το ενα.

 

ακριβώς, τα βατ της behringer είναι πολύ συχνά "και καλά", δίνουν βατ κορυφής αντί για WRMS για λόγους εντυπώσεων

 

2*40WRMS  απο+κλείεται να μη φτάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ακριβώς, τα βατ της behringer είναι πολύ συχνά "και καλά", δίνουν βατ κορυφής αντί για WRMS για λόγους εντυπώσεων

 

2*40WRMS   απο+κλείεται να μη φτάνουν

 

ετσι λεω και γω. παιζει ρολο και τι εισοδο θα δωσεις, αλλα 200W ΔΕΝ ειναι ποτε. παντως παιζουν πεντακαθαρα ακομα και τερμα κατι που σε μπερδευει γιατι ο καθαρος ηχος δινει την εντυπωση οτι ειναι λιγοτερα βατ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια είναι 2*20 όχι 2*40.Σε περίπτωση που είναι wrms με 40 watt δε θα μαι καλυμένος?γιατι ο ενισχυτης που έχω είναι 75 wrms και τον ανοίγω στο 2,παραπάνω αρχίζουν και τρίζουν τζάμια (που λέει ο λόγος).αν είναι 100 watt το κάθε ηχείο και ακούγονται σιγά μάλλον δε θα ναι rms.Δέν μπορώ να καταλάβω ποσα watt είναι τα esi,στο thomann γραφει : Bass: 42W (5"), HF (1"): 33W  δλδ συνολικά το κάθε ηχείο βγάζει 75 watt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντομεταξύ ψάχνω να βρώ αν τα watt στα μονιτορ αυτα είναι rms και δεν λένε αν είναι rms ούτε καν στα site τους!!υπάρχει κάποια στανταρ αναλογία μετατροπής των μουσικών watt σε watt rms?η δε πρόκειται ποτε να μάθω ποσα watt rms βγάζουν? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστο δε θα το μαθεις ποτε... αλλα λενε τα μονιτορ, αλλα τα στερεο, αλλα οι ενισχυτες... μονο αν εχεις αμπεροτσιμπιδα και βολτομετρα θα το βρεις :Ρ

 

εγω θα λεγα ειναι λιγα τα 40βατ συνολο. καλυτερα ακουστικα... ισα που θα τα ακους τα μονιτορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που είναι wrms με 40 watt δε θα μαι καλυμένος?

 

για μένα θα είσαι άνετα, εκτός βέβαια αν παίζεις σε δωμάτιο 50τμ

 

πόσα είναι πραγματικα΄θα μάθεις αν κατεβάσεις το manual από behringer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δωματιο που παίζω έιναι 20 τ.μ το πολύ,τα μονιτορ μπροστα στα μούτρα μου θα τα χω δίπλα απο το pc :P,το θέμα είναι να έχω καλή ποιότητα και ένταση κάποιες φορές σε κανονικά επίπεδα.ακουστικά χρησιμοποιώ και τώρα αλλά επειδή ηχογραφώ με φίλους μου διάφορα θέλω να ακούμε όλοι γιατί με τα ακουστικά ακούει μονο ένας δυστηχώς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πω την αλήθεια μου χάθηκα...Για ποια monitors μιλάμε τελικά?Και για πόσα Watt?

 

Όπως και να χει η behringer όπως σωστά αναφέρθηκε δίνει peak power ενώ η Samson και συγκεκριμένα στα Resolv A6 δίνει RMS power!

 

Εγω θα συμφωνήσω με τον gdevelek ότι θα είσαι καλυμμένος με αυτή την ισχύ...Ειδικά αφού όπως λες θα τα έχεις στα μούτρα σου!

 

Και μην συγκρίνεις με τον ενισχυτή της κιθάρας που έχεις...Δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα!

 

Η καλή ποιότητα δεν εξαρτάται μόνο από το ηχείο που θα έχεις!Και σε αυτές τις τιμές μην περιμένεις και τρελά πράγματα!Από πλευρά έντασης νομίζω ότι θα είσαι εντάξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά για μονιτορς και για αυτα τα 2 που έχω παραθέσει.Αρα για να καταλαβω λίγο τι γίνεται,καταρχήν για να συγκρίνω ηχεία να τα βρώ ποσα watt σε rms είναι το καθένα?τα behringer με αυτα που μου λέτε ήδη τα απέριψα και κλίνω προς τα esi,τα samson σαν μάρκα είναι καλά?γιατί δεν έχω ιδέα.απότι κατάλαβα με 40 watt rms είμαι καλυμένος?τώρα για το θέμα ποιότητας σίγουρα δεν θά χω την τέλεια ποιότητα αλλά σίγουρα θα χω καλύτερη ποιότητα και ακουστική απότι με τα ακουστικά που ακουώ 2 χρόνια τωρα έτσι?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ρε παιδια βλέπω κατι μονιτορ yamaha και κατι krk στο thomann που τα βλέπω συχνά σε studio,και είναι στα ίδια watt με τα esi,75 watt,αλλά και αυτα δεν λένε αν είναι rms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου