Προς το περιεχόμενο

Yamaha - Κονσόλα - 16/4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηχογραφώ σε απόθηκη με πλήρη ηχομόνωση και το αποτέλεσμα... καλό θέλω να είναι! Σίγουρα δεν μπορώ να βγάλω και το τέλειο άλλα κάτι μέτριο θα ταν ότι πρέπει!! Για πες...

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η yamaha δεν λέει και πολλά, ειδικά οι προενισχυτές της...

 

Πάντως για τύμπανα εγώ θα σου έλεγα να πάρεις έναν 8κάναλο προενισχυτή μικροφώνου όπως o octapre le της focusrite και μια καλή κάρτα ήχου με 8+ Inputs όπως η m-audio delta 10/10...

 

Σε pc γράφεις έτσι? Απο μικρόφωνα πως πάμε? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κονσόλα μια χαρά είναι.. το θέμα είναι πως με την κονσόλα-μίκτη θα γράψεις τα τύμπανα σε ένα στερεοφωνικό κανάλι και δεν θα μπορείς να τα επεξεργαστείς περισσότερο. Αν αυτό θές τότε σου κάνει.

Αν θές όμως να γράψεις σε ξεχωριστό track τον ήχο τις μπότας από τον ήχο του χι χατ και του τυμπάνου τότε πρέπει να καταφύγεις σε λύση σαν κι αυτή που ανέφερε ο fleamail παραπάνω. Προενισχυτή και κάρτα ήχου με πολλές εισόδους.. όσες και τα μικρόφωνα που χρησιμοποιείς για να γράψεις τα τύπμανα, ώστε να κάνεις πολυκάναλη ηχογράφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενέρωσα...Πολύ μπέρδεμα η όλη φάση. Να φανταστώ ότι δεν υπάρχει εσωτερική κάρτα ήχου με 10 κανάλια...Γιατί τόσα θέλω.

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε fleamail, από μικροφώνα δεν "πάμε" ακόμα. Γενικά δεν ακόμα κάτι από αυτά. Τώρα... σκέφτομαι να πάρω ενά πολυ καλό PC (μάλλον θα το "χτίσω") δυό monitors ενεργά, την κονσόλα και δέκα μικρόφωνα (5 δυναμικά και 5 πυκνωτικά).

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχω βρει τις παρακάτω κονσόλες και θέλω να ακούσω γνώμες:

 

YAMAHA

MG 16/4

 

16 channel mixer, 8 mono microphon-/line-/xlr-/jack/inputs2 microphon-/line-/xlr-/ stereo line-/jack -inputs, 2stereo line-/jack-inputs, 2 stereo aux returns, 2 auxsends, 10 inserts, 3-band eq, low cut filter 18dB, highend microphone preamp, 48V phantompower, external powersupply, size wxhxd: 423 x 104 x 417,5mm, weight: 5,2kg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SOUNDCRAFT

COMPACT 10

 

SOUNDCRAFT COMPACT 10, mini mixer, 4 Mono 6 Stereo, 3 BandEQ, Inserts, separate Outputs for Artist and Engenier, 2xphones out, 48 Volt, ideal for recording!

 

 

 

 

 

 

 

MACKIE

DFX 12

 

MACKIE DFX 12, 6ch mic/line with inserts, 4ch stereo input,2-band-EQ, 2 Aux, 2 st. return, sym. XLR out,5-band-sum-EQ for master or monitor with bypass, tapein/out, vocal eliminator switch for karaoke use, 32bit FX(like CFX-series), internal power supply

 

 

 

 

 

 

 

 

BEHRINGER

UB2222FX-PRO EURORACK

 

BEHRINGER UB2222FX-PRO 22ch. mixer 2/2 Bus, 8 mic inputswith lo cut, +48V, peak LED, inserts 3 band EQ with param.mids, 4 stereo inputs, 3 band EQ, 3 aux (pre/post),mute/alt 3/4 out, 2track in/out, ctrl. room out, XLR+JackMain Out, int. FX, 99 presets, two effects at the sametime, footswitch input, incl. 19" rackmount, internalpower supply HxBxT 97x407x367mm, 4,8 kg

 

 

 

 

 

BEHRINGER

UB1832FX-PRO EURORACK

 

BEHRINGER UB1832FX-PRO 18ch. mixer, 3/2 bus, 6 mic inputs,+48V, inserts, 3-band-EQ, param. mids, 3 aux (pre,pre/post, post), mute, 4 stereo inputs, 4-band-EQ, monitorout, int. 24 bit FX, 99 presets, footswitch-jack, sub out,main out XLR+jack, 2 track in/out, 9 band sum EQ, incl.19" Rackmounts, internal power supply, HxBxT 97x408x367mm,4,7 kg

 

[/url]

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρόφωνα για τύμπανα θα σου πρότινα να δείς για κάποιο σετ της audix. Φοβερά μικρόφωνα έχω βρεί την υγειά μου! Και αν το ψάξεις απο Αμερική θα σου βγεί και πολύ ποιο φθηνά.

 

Για κάρτα δες και την 1820 της E-MU

 

Και η soundcraft και η mackie έχει αξιόπιστες κονσόλες με πολύ καλούς προενισχυτές για τη δουλειά που θέλεις, αν κάνεις ένα search στο forum θα βρείς μεγάλο υλικό...

 

Αλλά ένας συνδιασμός μιας καλής κάρτας ήχου και καλών προενισχυτών θα σου θέσουν τις σωστές βάσεις, και μιας και θα γράφεις σε pc καλό είναι να δώσεις παραπάνω λεφτα για προενισχυτή με 8και κανάλια παρά για μια κονσόλα που σου προσφέρει πολλά παραπάνω απότι πραγματικά χρειάζεσαι και μειώνει και την γενική ποιότητα.

 

Για budget 8 καναλους δες focusrite octopre μαζί με compressor, focusrite octopre le, m-audio octane, presonus blue tube, rme octamic

 

Αν επιμένεις σε κονσόλα χρειάζεσε κάποια με direct outs, δες τις mackie 1604vlz, onyx 1620 και soundcraft spirit m12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου