Προς το περιεχόμενο

Symphony of dice


Apatilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ναι έχει διαφορά, αλλά φάινεται ότι δεν καταλαβαίνεις το γιατί...

 

Να σου εξηγήσω, γιατί με ενδιαφέρει να μαθαίνουν οι νέοι:

 

1. Ξεκινάς με το "δεν είχα τι να κάνω το απόγευμα". Αυτό για εμένα (και φαίνεται και για άλλους) σημαίνει ότι δεν έδωσες την πρέπουσα σημασία στο κομμάτι, και δε σε νοιάζει. Γιατί λοιπόν να μας νοιάζει εμάς;

 

2. Δεν είμαι κιθαρίστας (πιανίστας και συνθέτης είμαι), αλλα ξεκάθαρα ακούω ότι η κιθάρα είναι κακοπαιγμένη. Χρονικά είναι ψιλοχάλια, με έναν μάλλον κακό ήχο, με λάθη με προβλήματα, με συνθετικά λίγο ενδιαφέρον.

 

3. Είμαι όμως συνθέτης. Και το κομμάτι συνθετικά δεν έχει κάτι. Ναι κάνεις κάτι δικό σου, που είναι παραπάνω από το 85% των μελών του νοιζ (που παίζουν με backing tracks), αλλά κάνε και κάτι καλύτερο. Τα strings είναι χάλια (πίστεψε με... με κλασσική μουσική ασχολούμε και μουσική για media), το παίξιμο εξ'ίσου άσχημο: Παίζεις με το αριστερό χέρι ένα ακόρντο στάσιμο, και κάποια μισο-μελωδία στο δεξί. Αφού πας να βάλεις ορχηστρικούς ήχους, κάνε το καλά! Παίξε με το αριστερό (ή ακόμη καλύτερα γράψε το ένα χέρι μετά το άλλο, μετά το άλλο, κοκ), βρες καλύτερη μελωδία, άλλαξε τις εντάσεις, κλπ. Μετά βάλε μπάσο, βάλε ντράμς, βάλε reverb στη κιθάρα, κοκ.

 

Δεν τα λέω για να σε στεναχωρήσω, ούτε τα λέω για να σε κρατήσω εδώ. Απλά σου εξηγώ αυτό που οι άλλοι πιθανόν σου έχουν ήδη πει (γιατί δεν είναι το πρώτο κομμάτι που βάζεις), και σου έχουν εξηγήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου