Προς το περιεχόμενο

Realtime DSP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Θέλω να κάνω εγραφή ομιλίας για ένα σεμινάριο. Η εγραφή θα γίνει με 3rd party εφαρμογή που είναι βασικά για screen capture και δεν έχει καθόλου δυνατότητες στην επεξεργασία ήχου.

 

Θέλω κατά την εγγραφή να γίνεται επεξεργασία σε Real Time όπως π.χ. να έχω EQ με Low Cut στο μικρόφωνο, αλλά δεν έχω ιδέα πως μπορεί να γίνει αυτό στο λειτουργικό ώστε η 3rd party εφαρμογή να ηχογραφεί το σήμα μαζί με την επεξεργασία.

 

Ο σκοπός είναι να αποφύγω την επεξεργασία ήχου.

 

Η ηχογράφηση θα γίνει σε MacOSX Tiger, με Motu Ultralite, και έχω στη διάθεση μου το Logic Pro 7.2 (που δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει κάπου...)

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ενδιαφερει η επεξεργασια με το eq που ζητας να γινετε σε πραγματικο χρονο ? δηλαδη την το ακουνε και οι παρευρισκομενοι η ειναι κατι που θελεις να προσθεσεις μετα κατα την αναπαραγωγη ?

ww.dus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ενδιαφερει η επεξεργασια με το eq που ζητας να γινετε σε πραγματικο χρονο ? δηλαδη την το ακουνε και οι παρευρισκομενοι η ειναι κατι που θελεις να προσθεσεις μετα κατα την αναπαραγωγη ?

 

Δεν με πειράζει αν ακούγεται η όχι στους παρευρισκόμενους. Με ενδιαφέρει όμως να ακούγεται κατά την αναπαραγωγή (να είναι ηχογραφημένη η επεξεργασία, και όχι πάλι να γίνεται realtime κατά την αναπαραγωγή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις καποιον εξοπλησμο στη κατοχη σου και θελεις να κανεις δουλεια με αυτα που εχεις η θελεις να αγορασεις κατι που θα κανει τη δουλεια αυτη ?

ww.dus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που έχω.

 

Δεν μπορώ να πιστέψω οτι συνθέτω μουσικη και ηχογραφώ με 10 εισόδους, και δεν μου δίνει τη δυνατότητα να βάλω ενα EQ και ενα κομπρέσορα μπροστά απο ενα mic! 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και εχω πολυ καιρο να δουλεψω logic , απο τοτε που το σταματησαν για pc , ..... μπορεις να φταξεις ενα auxiliary h bus δε θυμαμε πως τα ονομαζει να εισερχετε το ζωντανο σημα στο καναλι αυτο , να βαλεις το eq εκει και να κανεις τη οποιαδηποτε επεξεργασια θελεις ....απο το send το στελνεισ σε καποιο αλλο audio καναλι , ριθμιζεις να εχεις καλη ενταση ..... πατασ record και τελειωσες ......

ww.dus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το πρόβλημα λύνεται με το CueMix Bounce Back της κάρτας.

 

Το μικρόφωνο περνάει μέσα από το logic και δημιουργείται μια μίξη σε ένα Cuemix Dsp κανάλι, με μοναδικό κανάλι στη μίξη, την έξοδο του logic.

 

Στο πρόγραμμα Screen capture επιλέγεται αυτό το Cuemix Dsp κανάλι σαν είσοδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν βαζεις σαν εισοδο σε μια απο τις εισοδους της καρτας σου την εξοδο απο το logic??...και ορισε αυτην την εισοδο στο αλλο προγραμμα ως εισοδο...η καρτα σου ειναι multiclient??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου