Προς το περιεχόμενο

Κονσόλα..?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφόσον χρειαζόμαστε μια κάρτα ήχου με 10 εισόδους για να ηχογραφήσουμε ξεχωριστά κάθε τύμπανο , ποιος ο λόγος να αγοράσουμε κονσόλα, αφού μπορούμε να συνδέσουμε κατευθέιαν τα μικρόφωνα στην κάρτα ήχου??? Υπάρχρει 10καναλη κάρτα ήχου για φορητό pc?? Και αν ναι είναι εξωτερική??

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Ξέρω ότι είναι λίγο παλιό το post αυτό, αλλά σαν "ηχοπλίκτης" και σαν drummer δεν μπόρεσα να αντισταθώ... =p

 

1ο) Η κονσόλα σου δίνει το Gain (Και η SoundCard δίνει, αλλά πιστεύω ότι είναι και πιο βολικό να το κάνεις με Ποτενσιόμετρο...) για να πάρεις ένα καλό PFL (Pre Fader level)

 

2ο) Σου δίνει τα SubsGroups(Αν και για να συνήθως σε μικρές κονσόλες δίνουν 4 mono/ 2 Stereo, αυτό σημαίνει 4 mic's only...) Αλλά ευτυχώς σου δίνουν και τα Direct Outs (¶μεσοι έξοδοι κατάλληλες για ηχογράφηση) Οι οποίες έξοδοι, βρίσκονται μετά το Gain(Λογικό...), μετά το EQ (Οπότε μπορείς να γράψεις και με EQ. Και τέλος μετά τα Insert's (Που αυτό σημαίνει ότι μπορείς να έχεις και ένα εξωτερικό EQ η έναν Compressor Limiter..)

 

Ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν "χρειαζονται" σωνει & καλα 10 καναλια για να γραψεις ντραμς (μερικες απο τις καλυτερες ηχογραφησεις εχουν γινει με 2 μονο μικροφωνα,αν δε με πιστευεις ακουσε εναν οποιονδηποτε δισκο των LED ZEPPELIN..)

 

Kατα δευτερον ολα αυτα που περιγραφει ο φιλος ΔΙΑΦΑΝΟΣ τα εχουν τα περισσοτερα προγραμματα ηχογραφησης (SONAR,QBASE κτλ) oποτε κονσολλα δεν χρειαζεται αν εχεις ΚΑΛΗ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΗ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΠΡΟ-ΕΝΙΣΧΥΣΕΙΣ... :wink:

 

Αυτο που εχει η κονσολλα & δεν εχει το Pc ειναι η "αμεσοτητα"...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.................... η οποία όμως μπορεί να επιτευχθεί σε ικανοποιητικό βαθμό με εναν motorized controller.

 

Ο συνδιασμός μιας πολυκάναλης ποιοτικής κάρτας ήχου, ενός καλού pc , και ενος τέτοιου controller καθώς και ενός audio sequencer όπως του θεικόυ sonar, δινει την ευελιξία και μια θέση στην Βαλχάλα, στους μουσικούς που θέλουν να κάνουν την ηχογράφηση και την επεξεργασιά που τους αξίζει.

 

Είναι μια επένδυση ζωής , που κανένας ημιεπαγγελματίας και όχι μόνο δεν πρέπει να αγνοήσει, είναι κάτι ολοκληρωμένο, με ανοιχτή αρχιτεκτονική που θα τον συντροφεύει για πάντα.

 

Αυτό πιστεύω οτι πρέπει να είναι το setup όλων μας και όλα να περιστρέφονται γύρω από αυτό.

 

Εγώ είμαι τόσο κοντά, μου λείπει μόνο το motorized, αλλα έ - ε- ερχεταί.

 

Φιλικά , cos_dr glowing again, for the humanity

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια για να πω και του στραβου το δικιο :oops: προσωπικα ΠΡΟΤΙΜΩ να μην εχω την "αμεσοτητα" της κονσολλας και να τα κανω ολα απο το pc :oops: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πιο σημαντικό απο την ευκολία χρησης ειναι ο ηχος που θες να παρεις...η προενισχυση του interface (εκτός αν σκοπευεις να παρεις κατι αρκετα ακριβο) υστερει ακρετα σε σχεση με την προενισχιση μιας καλης κονσολας...και οτιδηποτε ψηφιακο προς το παρον ειναι αρκετα διαφανές οποτε αν θες κατι πιο χρωματισμένο θα πρεπει να ψαξεις για καλη προενισχυση. Επιπλεον η μεταφορα ADDA θα πρεπει να ειναι επισης πολυ καλη και στα φθηνοτερα interfaces δεν ειναι τοσο καλη. Τελος υπαρχουν και πολλα αλλα οπως το monitoring, talkback, routing και ενα σωρο αλλα. Εξαρτάται απο το ι θες και το πως εχεις μαθει να δουλευεις εν τέλει...αν δεν σου χρειάζεται μην το αγοράσεις ακομα...

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ή αυτή

 

88rs.jpg

 

ή ένα πακετάκι με αυτά

 

extender.jpg

 

mercenary-audio_1913_14697656

 

mtc_l_schatten_350.jpg

 

κι άμα έρχεται ο SF θα του τα κρύβω και θα του αφήνω μόνο αυτό του μαζόχα :lol: :lol: :lol:

 

S6_Console_SM.jpg

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου