Προς το περιεχόμενο

pod x3 vs pod hd (φασόλια)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

dreamdancer δυστηχώς δεν έχω ιδέα τι είναι αυτά που μου είπες και ούτε πως τα χρησιμοποιούν.αποτι κατάλαβα θα κρατήσω το ux2 σαν κάρτα ήχου και θα παίζω με άλλους ήχους,επειδή όμως δεν ξέρω πολλά απο δημιουργία ήχων με βοηθάει πολύ στα pod οπως και στο ux2 οτι έχει έτοιμους ήχους.metalmike συμφωνώ απόλυτα με αυτα που μου είπες και ειδικά στο οτι η ποιότητα μπορεί να είναι καλύτερο απο την ποσότητα μιας και οπως πολύ σωστά είπες μπορεί να καταλήξω να χρησιμοποιώ μονο 2 amps.βρήκα το hd στο ebay 330 euro αλλά δε ξέρω κατα πόσο είναι έμπιστη η αγορά γιατί μου φαίνεται μεγάλη η διαφορά στην τιμή απο αυτη του thomann.πάντως έχω ανοίξει και ενα άλλο thread για μονιτορ γιατι μαζι με το Pod θα πάρω και μονιτορ και εκεί που είχα μονο το προβλημα τι μονιτορ να πάρω τώρα έχω και για το pod!Πονοκέφαλος πραγματικά!και αυτο που θέλω είναι να πάρω κάτι που να κάνω καλές ηχογραφήσεις αλλά και να γουστάρω στο σπίτι οταν παίζω.μια απο τις δουλειές μου με το ux2  είναι αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ριξε μια ματια και στα μεταχειρισμενα, παιζουν πολυ καλες περιπτωσεις...πχ --> http://smart.noiz.gr/details.php?id=55963 (εκτος αν σε χαλαει που δεν ειναι το "φασολι").

 

Απο ebay μπορει να ειναι καλη η τιμη αλλα αν το βρηκες απο Αμερικη θα πληρωσεις πολλα στο τελωνειο και δε συμφερει.

 

Ωραιο το βιντεακι, τσεκαρα και τα υπολοιπα...ειμαστε κοντα σε μουσικα γουστα ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dreamdancer δυστηχώς δεν έχω ιδέα τι είναι αυτά που μου είπες και ούτε πως τα χρησιμοποιούν.αποτι κατάλαβα θα κρατήσω το ux2 σαν κάρτα ήχου και θα παίζω με άλλους ήχους,επειδή όμως δεν ξέρω πολλά απο δημιουργία ήχων με βοηθάει πολύ στα pod οπως και στο ux2 οτι έχει έτοιμους ήχους.metalmike συμφωνώ απόλυτα με αυτα που μου είπες και ειδικά στο οτι η ποιότητα μπορεί να είναι καλύτερο απο την ποσότητα μιας και οπως πολύ σωστά είπες μπορεί να καταλήξω να χρησιμοποιώ μονο 2 amps.βρήκα το hd στο ebay 330 euro αλλά δε ξέρω κατα πόσο είναι έμπιστη η αγορά γιατί μου φαίνεται μεγάλη η διαφορά στην τιμή απο αυτη του thomann.πάντως έχω ανοίξει και ενα άλλο thread για μονιτορ γιατι μαζι με το Pod θα πάρω και μονιτορ και εκεί που είχα μονο το προβλημα τι μονιτορ να πάρω τώρα έχω και για το pod!Πονοκέφαλος πραγματικά!και αυτο που θέλω είναι να πάρω κάτι που να κάνω καλές ηχογραφήσεις αλλά και να γουστάρω στο σπίτι οταν παίζω.

 

Αυτα θα σου κανουν τη δουλεια τζαμπα για σπιτι και καλυτερα απο pod οσο και αν σου φαινεται περιεργο(και για το στυλ σου ειναι οτι πρεπει).Βασικα  ειναι ολοκληρο rig σε virtual μορφη.Virtual ενισχυτες,virtual πεταλακια,virtual καμπινες τα παντα σε μορφη plugin.Υποθετω οτι εχεις καποιο DAW-οταν πηρες το toneport πρεπει να ειχε καποια lite εκδοση ενος daw ..μαλλον το ableton-Εκει λοιπον θα φορτωνεις τα virtual καλουδια σου με τη σειρα που θα τα εβαζες στην πραγματικοτητα...πχ βαζεις τον virtual ενισχυτη(πχ legion) απο κατω την καμπινα(βλεπε le cab) πριν απο αυτα ισως καποιο distortion η tubescreamer πεταλακι κτλ κτλ κτλ και στην ουσια φτιαχνεις rig ευκολα και  γρηγορα με δωρεαν plugin.

 

Ψαξε τα ονοματα που σου εδωσα στο youtube  ακουσε δειγματα και μετα πες μου αν χρειαζεσαι να τα σκασεις για pod(ειδικα για χρηση μονο σπιτι και ηχογραφηση).Η διαδικασια νομιζω και ευκολη ειναι  και πολυ καλα αποτελεσματα εχει και τζαμπα τι βγαζεις.Και μη κολλας σε αυτα που σου ειπα υπαρχουν τοσα και αλλα τοσο δωρεαν plugin με εξαιρετικο ηχο.Ξεκινα με αυτα και αν ειναι να δωσεις χρημα δωστο για μονιτορ και οχι και για pod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dreamdancer θα το κοιτάξω.metalmike Μιας και έχουμε τα ίδια γουστά αν έχεις κάτι να μου πείς σε συμβουλή οσο αναφορά τα Pod ή τα μονιτορ πες το μου μπας και παρω μια απόφαση xD.τα κοίταξα τα μεταχειρισμένα αλλά θέλω το φασόλι.δε παίζω σε μπάντα,σπίτι παίζω και ηχογραφώ οπότε το φασόλι είιναι πιο ευχρηστο ακομά και στη μετακίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα monitor θα σου στειλω pm για να μη χαλασουμε αυτο το thread. Οσο για το pod θα σου προτεινα το εξης: επικοινωνησε με line6 μεσω email και ρωτα αν εχουν στα σχεδια τους να βγαλουν καποιο update με περισσοτερα amp models οπως εκαναν με το Pod XT, αν και κατι μου λεει πως θα το κανουν, ωστε να κρατησουν ζεστους τους πελατες τους μεχρι να βγει η επομενη γενια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθώς το pod x3 το καταργησε η line6 το βρισκα μονο στο thomann που του είχαν μείνει κάποια κομμάτια,επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν οτι τέλειωσε.οπότε και για μένα και για όποιον ήθελε το podx3 μάλλον το pod hd πλέον είναι μονόδρομος,αρκεί να βγεί κάποιο Update με παραπάνω amps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθώς το pod x3 το καταργησε η line6 το βρισκα μονο στο thomann που του είχαν μείνει κάποια κομμάτια,επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν οτι τέλειωσε.οπότε και για μένα και για όποιον ήθελε το podx3 μάλλον το pod hd πλέον είναι μονόδρομος,αρκεί να βγεί κάποιο Update με παραπάνω amps

 

Έχει σύνολο 5 high gain amps,τα οποία μπορείς να συνδυάσεις και να τρέχουν 2 presets την ίδια στιγμή (ΜΕΓΑΛΗ υπόθεση).

 

Δυστυχώς ακόμα και τα ακριβότερα modellers θέλουν ψάξιμο για να βγάλουν ήχο,οπότε να ξέρεις πως με presets πραγματική προκοπή δε θα βρεις με κανένα.

 

Τα πολλά λόγια είναι φτώχια όμως,πήγαινε και δοκίμασε από το νάκα οποιοδήποτε pod HD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Kalsipera,

Des mipos se kaliptoun kai ta BOSS BR800, TASCAM ktl...

 

 

dreamdancer θα το κοιτάξω.metalmike Μιας και έχουμε τα ίδια γουστά αν έχεις κάτι να μου πείς σε συμβουλή οσο αναφορά τα Pod ή τα μονιτορ πες το μου μπας και παρω μια απόφαση xD.τα κοίταξα τα μεταχειρισμένα αλλά θέλω το φασόλι.δε παίζω σε μπάντα,σπίτι παίζω και ηχογραφώ οπότε το φασόλι είιναι πιο ευχρηστο ακομά και στη μετακίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μιας και με απασχολουν κι εμενα αρκετα απο τα προβληματα αυτα οπως εχω γραωει και σε θεματα που χω ανοιξει επι του θεματος,monitor,modeling κτλ,θα αναφερω 2 γεγονοτα

1.στο Νακα στο κεντρο,εκτος του οτι τα χουν σχεδον ολα(ενισχυτες,πεταλιερες,πεταλια,φασολια pod )ανοιχτα και ετοιμοπολεμα στην πριζα,πας και δοκιμαζεις με την ησυχια σου,οτιδηποτε γουσταρεις,ακομα και σε ενταση ξεκουφιασματος,τα παιδια ειναι εξυπηρετικα και σε αφηνουν και στην ησυχια σου να παιξεις,χωρις να σε κοιτανε με υφος αντε τελειωνε,τουλαχιστον σημερα ημουν και επαιζα καμια ωρα με 3-4 ενσχυτες με μια εξαιρετη carvin που του χε μεινει (δε θυμαμαι μοντελο,οχι παντως η ονειρεμενη dc 400)χωρις κανενα προβλημα,(δεν παιρνω μιζες απο το νακα σημειωτεον)

2.οποιαδηποτε επιλογη και αν κανει καποιος σε πεταλo-desktop-software κτλ κλτ συστυνω σε οσους πληττονται απο την κριση ;D ;D ;D οπως εγω και δεν εχουν να διαθεσουν για τουπανο μονιτορ και αλλες ακριβες υλοποιησεις,το EHX caliber 22 για τελικο,και μια 1*12 καμπινα της επιλογης σας,εγω εχω μια harley benton και την δουλεια της την κανει μια χαρα.θεωρω οτι αυτα ειναι το must have gear του...φτωχου που θελει ποικιλια σε ηχους αλλα και να ακουει κατι αξιοπρεπεστατο με ογκο στον ηχο.στην τελικη οι πεταλιερες και τα modeling καποια στιγμη απαξιωνονται τεχνολογικα η τα βαριεσαι,και τα αλλαζεις,η καμπινα παντα καμπινα θα ναι οπως και το ehx caliber που αν και solid state σε μεγεθος πεταλιου κονραρει αρκετα ακριβοτερες λυσεις κατ εμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου