Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή ηλ. κιθάρας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να καταθέσω το κοντό και το μακρύ μου, ως και καλά ντε μέκ οργανοποιός.

Προσπάθησα να συναρμολογήσω ΚΙΤ την πρώτη φορά τζίφος, στραβά δεσίματα κακός συντονισμός τραυματισμοί στα ξύλα και σε μένα.

Προσπάθησα να ανακατασκευάσω κιθάρα τη δεύτερη φορά. Δεν τραυμάτισα τα ξύλα και εμένα τα δεσίματα ίσως ίσια αλλά intonation με τίποτα, κακή αρμολόγηση σώμα μπράτσου.

Προσπάθησα ξανά και ξανά. Και κατέληξα να αποσυναρμολογώ και να ξανασυναρμολογώ δυο stratocaster για να παίζω lego παρά μουσική.

 

Μετά από ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ, youtube και ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ στο παρόν forum (ναι αυτό το περίεργο κουμπί ανάμεσα στο προφίλ και τα μέλη) κατάφερα να φτιάξω κάτι σε cigarbox . Η χαρά της δημιουργίας στο μέγιστο βαθμό.

 

 

ΑΛΛΑ οι δικές μου 100 εργατοώρες περίπου δεν συγκρίνονται με τις χιλιάδες και εκατομμύρια που έχουν έστω και οι Κινέζοι οργανοποιοί. Οπότε προτείνω για να μάθετε πάρτε ένα έτοιμο ΚΙΤ ή μια φτηνή Harley Benton ή Jack & Danny και αλλάξτε τους τα φώτα.

Δουλέψτε πολύ πάνω σε αυτό με πολλές προσπάθειες , θα είναι σαν να έχετε φτιάξει πολλές κιθάρες. Και με τη τριβή θα έρθει και η εμπειρία    ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα συμφωνήσω και εγώ με το κιτ

Απλά εγώ θα σου πρωτινά να πάρεις το κιτ μιας που τα έχει όλα και να αφού έχεις φίλο που ασχολείται με το ξύλο φτιάξε ένα δικό σου σώμα  αλλάζοντας το εξωτερικό  σχήμα  παίρνοντας  μέτρα από το υπάρχων, έτσι υπάρχει πιο μικρή πιθανότητα να μην πετυχει το εγχείρημα  η χαρά της δημιουργίας ανυπολόγιστη το κόστος θα είναι μικρό θα αποκτήσεις μια ιδέα πως φτιάχνετε ένα σώμα και θα έχεις και μια custom κιθάρα όχι πολύ αξιόλογη αλλά τουλάχιστον οπτικά  όμορφη σύμφωνα με τα γούστα σου

 

Αλλα και το σώμα μονό να φτιάξεις ρίξε ένα ψάξιμο στο νετ για σχετικά άρθρα και video

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 στο κιτ .....και θα μάθεις της λεπτομέρειες της κιθάρας και θα έχεις εν τέλει την χαρά της δημιουργίας και στην τελική θα μπορείς αξιοπρεπέστατα να την βάλεις σε ένα ενισχυτή και να ακουστεί ηχος...κουρδισμένος

 

απο το μηδέν κιθάρα είναι μια άλλη ιστορία ....και δεν εντοπίζεται το προβλημα στα κοψίματα και στις βαφές...κουτσά στραβά και με μπολικο τρίψιμο θα τα καταφέρετε...το πρόβλημα εντοπίζεται στο δέσιμο του μάνικα και στα μετρημάτα των τάστων...απαιτεί μετρήσεις χιλιοστών...

 

απο κόστος ....μαζί με ξύλα και κάποια εξειδικευμένα εργαλεία (πχ πριονάκι ταστων) και hardware καλής ποιότητας θα σου πάει πάνω απο 600...με κίνδυνο βέβαια να έχεις ενα πολυ ωραίο και ακριβό διακοσμητικό χωρίς καμιά παικτική αξία...

 

και στα λέω αυτά απο ιδία πείρα αφού μόλις πριν κανένα μήνα τελείωσα μετα κόπων και βασάνων ενα προτζεκτάκι απο το μηδέν το σώμα και με υπάρχον μάνικα...οι μετρήσεις έγιναν σωστές τα hardware μπήκαν στη θέση τους, τα ηλεκτρικά επίσης το κόστος γύρω στα 700 και το αποτέλεσμα...τζίφος....(κάτι που το ανακαλύπτεις βέβαια όταν είναι άργά) ενώ το intonation είναι καρφί τα ανοικτά κοπανιαμέντα ακούγονται στο γάμο του καραγκιόζη...αντε φτού και απο την αρχή να εντοπίσω το πρόβλημα (όποιος έχει καμια ιδέα να μου την πεί ...δράττοντας την ευκαιρία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο με ψηνει ρε λουκα να φτιαξω 1 κιθαρα σαν αυτη του avatar σου  :D :D (αμα θυμασαι το λινκ στειλτο μου με p.m. pleasee)

 

ολοι οσοι εχουν ασχοληθει με DIY καταστασεις εχουν αποτυχιες και επιτυχιες

η φαση του κιτ ειναι καλο για αρχη για 2 λογους

1: αρχιζεις να κατανοεις που παει το καθετι

2: και εφ'οσον κατανοησεις που παει το καθετι κατανοεις και το ΓΙΑΤΙ...

 

οποτε κατ'εμε ειναι οτι καλυτερο για να αρχισεις να ασχολησε γυρω απο τον "κοσμο" του DIY

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη κι ολλας αλλα περνοντας αυτο πχ

 

DKT04A-L_comp_800x600.jpg

 

κανεις συναρμολογηση το οποιο νομιζω οτι δεν σου προσφερει τιποτα αλλο απο το να παρεις μια κιθαρα που εχεις και να της αλλαξεις πχ μαγνητες ή κλειδια  ή δεν ξερω εγω τι. Κατι που το κανεις και χωρις να δωσεις φραγκο.

Μου θυμιζει λιγο ικεα η φαση ;D

 

DKT04A-L_comp_800x600ikea.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι συναρμολογηση......και φυσικα απεχει απο το να κατασκευασεις απο την αρχη ενα μουσικο οργανο ΑΛΛΑ......στα κιτακια που αγοραζεις δεν ειναι ΟΛΑ τελεια να κατσουν επανω - θελουν ψιλοεπιδιορθωσεις ΕΚΕΙ ειναι που θα βαλεις το μυαλο σου να δουλεψει και θα πεις......χμμμ γιατι δεν καθεται καλα στο neck pocket.....μηπως να τριψω το neckheal ? και αν ναι πόσο να το τριψω ? και αλλα πολλα.....για να μην μιλησω για το σεταρισμα μετα και καμια κολληση μαγνητη - απο καπου ξεκιναν ολοι ρε krk.....και που καλυτερα να ξεκινησεις απο του κασιδιαρη το κεφαλι ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη κι ολλας αλλα περνοντας αυτο πχ

...με 80 ευρώ...έχεις ένα έτοιμο template. Άρα μπορείς να υπολογίσεις τις μετρήσεις και τις μικρές λεπτομέρειες που ΚΑΝΕΝΑ σχέδιο δεν σου δείχνει, τουλάχιστον με τη πρώτη ματιά.

Προφανώς και τα bolt-on όργανα είναι ιδανικά για να ξεκινήσει ο μαραγκός που θα προβιβαστεί σε οργανοποιό ;)

Βέβαια ποτέ μου δεν κατάλαβα κάποιον που ξαναφτιάχνει μία Tele ή Στρατ...όταν υπάρχουν τόσες καλύτερες, φτηνότερες και έτοιμες παντού για να ικανοποιήσουν όλα τα γούστα...Δεν θα δεχθώ και τη δικαιολογία της χαράς της δημιουργίας για μία από τα ίδια...μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια

 

Μου θυμιζει λιγο ικεα η φαση

καλώς ήρθες στο κόσμο της Fender ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα (φθηνα)κιτ τα μονα εργαλεια που χρειαζεσαι ειναι κατσαβιδι και κολλητηρι! Οποτε δεν μαθαινεις τιποτα που δεν το ηξερες ηδη! Και δεν ξερεις τι 8α βγει στο τελος!

 

Παρε μια squier (που θα ξερεις οτι παιζει) και κανε οτι θες πανω!

Γδαρ΄τη , βαψ΄τη,καψ΄τη  ή οτι αλλο ;)

Εχει περισσοτερες πι8ανοτητες να ξαναπαιζει μετα! ;D

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα (φθηνα)κιτ τα μονα εργαλεια που χρειαζεσαι ειναι κατσαβιδι και κολλητηρι! Οποτε δεν μαθαινεις τιποτα που δεν το ηξερες ηδη! Και δεν ξερεις τι 8α βγει στο τελος!

γιατι δεν θα μαθει ? μαλλον δεν ξερεις ΠΟΣΟΙ κιθαριστες τροπον τινα δεν ξερουν  ποια ειναι η γειωση και πως σεταρεται μια κιθαρα......

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα ''ικεα''.......κορυφαια ατακα.

εγω το πρωτο συναρμολογουμενο κιτ ηταν ενα αθλιο απο

θωμαν.αλλα πραγματι με βοηθησε στο να ξεθαρρεψω με τα τριπανια και με οτι εργαλειο ειχα

στην διαθεση μου.ομως το θεμα ταστιερας ακομα δεν μπορω να το βαλω μπρος,ειναι και τα αγγλικα μου σε αθλια κατασταση για να καταλαβω τι λενε τα βιβλια κατασκευης που εχω.

σκοπος ειναι να εχεις καποια χρηματα και αρκετο χρονο για να μαθεις και με λαθη αλλα με πολλη υπομονη το πως θα κατασκευασεις το αγαπημενο σου οργανο.

απο οσα εχω συναρμολογισει ειμαι περηφανος για το frankestrat που εχω κανει νομιζω καλη κοπια.οταν μαθω πως ανεβαζεις φωτο θα τις μοιραστω μαζι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου