Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή ηλ. κιθάρας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Καταρχήν να αναφέρω πως δεν είμαι γνωστής του συγκεκριμένου θέματος οπότε πιθανόν να κάνω κάποιες χαζές ερωτήσεις.

 

Έχω λοιπόν έναν γνωστό ο οποίος έχει μια μανία με το να φτιάχνει, σχεδόν τα πάντα, από ξύλο. Όταν τον ρώτησα αν μπορεί να φτιάξει μια κιθάρα μου είπε πως πιθανόν αν το "ψάξει" λίγο μπορεί να τα καταφέρει.

 

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι, αν το συγκεκριμένο εγχείρημα αξίζει.

Από εργαλεία έχουμε σχεδόν τα πάντα, οπότε δεν θα χρειαστεί κάτι παραπάνω.

Το συνολικό κόστος κατασκευής (σχήμα explorer style και ξύλα μαόνι και εβενος για ταστιέρα) περίπου που θα κυμανθεί;

To τελικό αποτέλεσμα θα είναι αξιόλογο;;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά σου AnestisK.

 

θα ξεκινήσω με ερωτήσεις...

ο φίλος σου ασχολείται με το ξύλο σαν χόμπι ή σαν επάγγελμα?

αν ασχολείται επαγγελματικά...βάφει κιόλας?

 

ρωτάω γιατί αυτά τα δυο κρίνουν κυρίως το τελικό αποτέλεσμα και το κόστος που στην καλύτερη περίπτωση θα σου πάει 350-500 euro (προς το 500) ανάλογα την ποιότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Καταρχήν να αναφέρω πως δεν είμαι γνωστής του συγκεκριμένου θέματος οπότε πιθανόν να κάνω κάποιες χαζές ερωτήσεις.

 

Έχω λοιπόν έναν γνωστό ο οποίος έχει μια μανία με το να φτιάχνει, σχεδόν τα πάντα, από ξύλο. Όταν τον ρώτησα αν μπορεί να φτιάξει μια κιθάρα μου είπε πως πιθανόν αν το "ψάξει" λίγο μπορεί να τα καταφέρει.

 

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι, αν το συγκεκριμένο εγχείρημα αξίζει.

Από εργαλεία έχουμε σχεδόν τα πάντα, οπότε δεν θα χρειαστεί κάτι παραπάνω.

Το συνολικό κόστος κατασκευής (σχήμα explorer style και ξύλα μαόνι και εβενος για ταστιέρα) περίπου που θα κυμανθεί;

To τελικό αποτέλεσμα θα είναι αξιόλογο;;

 

Ευχαριστώ.

 

Αναλογα για ποιο λογο το κανεις.Αν το κανεις απο χομπιστικη διαθεση φυσικά και αξιζει.Αλλα αν το κανεις για να φτιαξεις αξιολογο οργανο που να χτυπαει σε τιμη τα αντιστοιχα του εμποριου ξεχασε το.Ασε που δεν υπολογιζεις και το κοστος των τυχων χαμενων προσπαθειων.Αν θες να κατασκευασεις κατι αξιολογο το 600-700 δεν το γλυτωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mkm

Ασχολείται με το ξύλο σαν χόμπι 15-20 χρόνια και ναι ξέρει και να βάφει.

 

@Dreamdancer

Το συγκεκριμένο εγχείρημα το κάνω για να μάθω κάποια πράγματα μέσα από τη διαδικασία κατασκευής, και αυτό που θέλω είναι απλά ένα ικανοποιητικό όργανο (με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος κατασκευής) που να μπορεί να παίξει και να μην είναι.... κουπί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που θέλω είναι απλά ένα ικανοποιητικό όργανο (με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος κατασκευής) που να μπορεί να παίξει και να μην είναι.... κουπί!

 

αρκεί να μην έχεις την απαίτηση αυτό να σου προκύψει στην πρώτη ή δεύτερη προσπάθεια  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mkm

Ασχολείται με το ξύλο σαν χόμπι 15-20 χρόνια και ναι ξέρει και να βάφει.

 

@Dreamdancer

Το συγκεκριμένο εγχείρημα το κάνω για να μάθω κάποια πράγματα μέσα από τη διαδικασία κατασκευής, και αυτό που θέλω είναι απλά ένα ικανοποιητικό όργανο (με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος κατασκευής) που να μπορεί να παίξει και να μην είναι.... κουπί!

 

Καλα κανεις και οντως θα μαθεις παρα πολλα απλα να ξερεις πως θελει πολυ ψαξιμο η ιστορια.Και υπαρχουν και χιλιοι τοσοι ασταθμητοι παραγοντες...πχ θα φταξει τα παντα απο το μηδεν χωρις ετοιμα μερη? και την ταστιερα πχ? και μονο με αυτο η δυσκολια τριπλασιαζεται.Συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις καλο ειναι να βρεις ενα παμφηνο ετοιμο κιτ της πλακας και να πειραματιστεις πριν πας να πεσεις απο την αρχη στα βαθια.Παραλληλα με αυτο και καποιο βιβλιο με ολες τις λεπτομερειες κατασκευης.Λιγο καποιες μετρησεις να ειναι off πχ εχεις αχρηστο οργανο.

Το οτι εχεις τα εργαλεια ειναι πολυ καλο σαν αρχη. Αν εχεις και καποια απο τα εξαρτηματα ακομα καλυτερα.Παντως να ξερεις οτι το κοστος ανεβαινει ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολείται με το ξύλο σαν χόμπι 15-20 χρόνια και ναι ξέρει και να βάφει.

το να ασχοληται με το να φτιαχνει λογου χαρη τραπεζακια για τον καφε ή καμια ντουλαπα απεχει απο το να κατασκευασει 1 οργανο οσο η νυχτα με την μερα

Το συγκεκριμένο εγχείρημα το κάνω για να μάθω κάποια πράγματα μέσα από τη διαδικασία κατασκευής, και αυτό που θέλω είναι απλά ένα ικανοποιητικό όργανο (με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος κατασκευής) που να μπορεί να παίξει και να μην είναι.... κουπί!

εφοσον ΔΕΝ θα βαλεις το χερακι σου ΕΣΥ πανω στο οργανο τι περιμενεις να μαθεις ? δεν θα μαθεις τιποτα παραπανω απο οσα μπορεις να διαβασεις.....

διαβαζομαι αρνητικος το ξερω αλλα ετσι ειναι

 

edit στον dreamdancer

+1 για να αγορασει 1 φτηνο κιτ

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα εργαλεια πρεπει να ξερεις οτι ορισμενα ειναι ειδικα για οργανοποιια αρα δεν τα εχετε. θα πρεπει αν θελεις πολυ καλο αποτελεσμα να τα προμηθευτειτε. αν ειναι να φτιαξεις ενα οργανο απλα για να δεις πως φτιαχνεται δεν αξιζει τον κοπο να μπεις σε περιπετειες. και κατι αλλο απο προσωπικη εμπειρια, περισσοτερο καιρο αφιερωσα στο διαβασμα παρα στην πρωτη μου κατασκευη. αρα διαβαστε οτι πεσει στα χερια σας πριν ξεκινησετε, θα γλυτωσετε απο πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει, το τελικό αποτέλεσμα δεν θα είναι αξιόλογο. Φτιάξτε με τα ίδια υλικά/ εργαλεία σβούρες και πουλήστε τες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα εργαλεια πρεπει να ξερεις οτι ορισμενα ειναι ειδικα για οργανοποιια αρα δεν τα εχετε. θα πρεπει αν θελεις πολυ καλο αποτελεσμα να τα προμηθευτειτε.

Οντως

 

περισσοτερο καιρο αφιερωσα στο διαβασμα παρα στην πρωτη μου κατασκευη.

+1000 Για πολυ καιρο ομως.

 

Συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις καλο ειναι να βρεις ενα παμφηνο ετοιμο κιτ της πλακας και να πειραματιστεις πριν πας να πεσεις απο την αρχη στα βαθια.

Εγω αυτο το βλεπω γενικα λιγο ακυρο γιατι στην ουσια εσυ δεν κανεις τιποτα απλα ενωνεις τα κομματια που εχει φτιαξει καποιος αλλος. Στην ουσια δεν μιλαμε για κατασκευη αλλα για συναρμολογηση

 

αρκεί να μην έχεις την απαίτηση αυτό να σου προκύψει στην πρώτη ή δεύτερη προσπάθεια  ;)

Ποτε δεν ξερεις, μην εισαι απολυτος.

 

Η ολη φαση θελει πορωση, ψαξιμο (βιβλια διαβασμα για πολλες ωρες, παρατηρηση σχεδιων/κιθαρων για πολλες ωρες, βιντεο απο κατασκευες για πολλες ωρες) καποια ειδικα εργαλεια, υπομονη, υπομονη, υπομονη .........

 

Τιποτα δεν ειναι δυσκολο να γινει αρκει να εχεις θεληση. Μπορει την πρωτη φορα να κανεις καποια λαθη(μπορει και οχι) τα οποια ομως θα σε βοηθησουν την επομενη, απλα θα αποφυγεις πολλα ετσι και ασχοληθεις πολλες ωρες για το πως και γιατι γινεται το καθετι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου