Προς το περιεχόμενο

Ηχομονωτικά δωμάτια για ντραμερ


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το τελευταίο - και κρισιμότερο - διάγραμμα (που αφενός είναι δυσδιάκριτο κι αφετέρου δεν εξηγεί τι παριστάνει η κάθε μία απο τις δύο καμπύλες) μας λέει πως η εξασθένιση στις χαμηλες είναι της τάξης των 10-20 ντεσιμπέλ, και αναρωτιέμαι αν επαρκεί για κάσα και floor-toms...

 

Και εγω αναρωτιεμαι..

 

1)Αγοραζεις μια τετοια κατασκευη DRUM BOOTH και η εξασθενιση στις χαμηλες ειναι μονο της ταξης 10-20 db ? 

Δεν θα επρεπε να ειναι μεγαλυτερη? Ειναι επαρκής αυτη η μειωση?

 

2)Μεσα στο drum booth, φορας τα ακουστικα για προστασια της ακοης , ομως λογω του μικρου χωρου, ολα ακουγονται πολυ πιο δυνατα. Ειχα διαβασει  σε αλλο thread  για τα ακουστικα προστασιας, αλλα σε drum booth, φορας διαφορετικα/ειδικα ακουστικα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ολα είναι σχέση τιμής προς απόδοση. Προφανώς για να είναι προσιτό το πακέτο (αν και δεν ξέρουμε καν την τιμή) αλλά και να μπορεί να μεταφερθεί, έχει αυτές τις προδιαγραφές.

 

1) Υπολογίζεις προσθετικά και την εξασθένιση από τους τοίχους του δωματίου σου. Αν είναι εξωτερικός τοίχος +60-70db και αν είναι εσωτερικός / διαχωριστικός 30 - 50db.

 

2)Αν είναι καλή κατασκευή θα πρέπει να έχει και εσωτερική ηχοαπορρόφηση. Τα ακουστικά σε αυτή την περίπτωση (εφόσον είναι μελετημένη δουλειά) δεν απαιτούνται. Διαφορετικά πιστεύω πως τα ακουστικά προστασίας είναι κοινά σαν αυτά που φορούν οι εργάτες σε βιομηχανίες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αν και δεν ξέρουμε καν την τιμή)

Διαφορετικά πιστεύω πως τα ακουστικά προστασίας είναι κοινά σαν αυτά που φορούν οι εργάτες σε βιομηχανίες.

 

Eυχαριστω που ασχοληθηκες με τις αποριες.  Θα μαθω τιμες συντομα.

 

Οσο για τα ακουστικα προστασιας, εγω εχω αυτα που ειναι ειδικα μελετημενα

για μουσικους: www.etymotic.com/hp/er20.html

αλλα επισης χρησιμοποιω και τα απλα απο το φαρμακειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ριξω κανενα σχεδιο απο δικες μου κατασκευες η τα χερακια δεν πιανουν (ειναι περιποιημενα και απαλα ) μπας και γκυτωσετε τιποτα λεφτα εποχες που ειναι ;

Εχω στειλει ηδη σε 6-7 μελη με mail ( ειχε βαλει καποιος ενα thread με παρομοιο αντικειμενο ..ο beeros αν θυμαμαι καλα και καποια παιδια μου τα ζητησαν και τα εστειλα ο δε beeros ηρθε και το ειδε απο κοντα και το δοκιμασαμε μαζι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ριξω κανενα σχεδιο απο δικες μου κατασκευες η τα χερακια δεν πιανουν (ειναι περιποιημενα και απαλα ) μπας και γκυτωσετε τιποτα λεφτα εποχες που ειναι ;

Εχω στειλει ηδη σε 6-7 μελη με mail ( ειχε βαλει καποιος ενα thread με παρομοιο αντικειμενο ..ο beeros αν θυμαμαι καλα και καποια παιδια μου τα ζητησαν και τα εστειλα ο δε beeros ηρθε και το ειδε απο κοντα και το δοκιμασαμε μαζι .

 

Επιτιμε, ριξε κανενα σχεδιο και οποιος ενδιαφερεται θα επωφεληθει παρα πολυ διοτι οι γνωσεις σου ειναι μοναδικες !!!

Επισης, εχεις δει πολλους ντραμμερς με περιποιημενα και απαλα χερακια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΩ KATI ΕΧΩ ΔΕΙ .ΟΚ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΑΥΡΙΟ .Υπ'οψη οτι τα σχδια αυτα εχουν γινει κατασκευες .Δεν ειναι 100% επαγγελματικες κατασκευες αλλα δουλεια εκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΩ KATI ΕΧΩ ΔΕΙ .ΟΚ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΑΥΡΙΟ .Υπ'οψη οτι τα σχδια αυτα εχουν γινει κατασκευες .Δεν ειναι 100% επαγγελματικες κατασκευες αλλα δουλεια εκαναν.

 

Σευχαριστω , Επιτιμε, για τον κοπο και τον χρονο σου!

Τα βρηκα στο Recording&PA.

www.noiz.gr/index.php?topic=189798.0

αν και αναφερεις σαφως οτι  "Ειναι χωρος μελετης και προβας ΟΧΙ RECORDING !"

Αρκει που τα βρηκα και νασαι καλα!

 

Εκανες μια πολυ καλη δουλεια για τις δικες σου  αναγκες.  Παραλλαγες φυσικα επιδεχονται τα σχεδια σου για τις εκαστοτε αναγκες του χωρου που εχει ο καθενας.

 

Επισης βρηκα πληροφοριες για τιμες για το DRUM BOOTH : ξεκιναει απο 2500.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=187280.0

 

Τα αποτελέσματα που έχω μέχρι τώρα είναι άκρως ικανοποιητικά και είμαι και σε όροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου